Novou pražskou Kunsthalle jsme vám již představovali. Aktuální stav projektu Kunsthalle Nadace The Pudil Family Foundation přibližují v rozhovoru architekti Jan Schindler a Ludvík Seko.
Posláním Kunsthalle Praha je přispět k hlubšímu porozumění českému a mezinárodnímu umění 20. a 21. století a oslovit živým aktuálním programem nejširší veřejnost. Naším cílem je vytvořit kulturní instituci, která si zakládá na odbornosti, otevřené spolupráci, prostor, který začleňuje zážitky s uměním a kulturou do každodenního života. Podobně jako se mnoho dnešních soukromých a veřejných muzeí umění původně zrodilo z iniciativy jedinců, vzniká Kunsthalle Praha jako neziskový projekt za podpory manželů Petra a Pavlíny Pudilových.
„Ideu založit v Praze muzeum umění máme již několik let. Ta se stala skutečnou až s možností koupě domu na pražském Klárově. Brzy jsme si uvědomili, že budova má potenciál stát se unikátním výstavním prostorem pro přední české muzeum umění. Nechceme vytvořit pomník pro naši sbírku, ale kulturní instituci otevřenou všem, kteří hledají inspiraci ve výtvarném umění,“ říkají Petr Pudil a Pavlína Pudilová, zakladatelé Kunsthalle Praha a Nadace The Pudil Family Foundation.
„Jsme přesvědčeni, že cíle Kunsthalle Praha lze dosáhnout jedině na základě otevřené spolupráce s dalšími kulturními institucemi, s českými i zahraničními odborníky, umělci, sběrateli a také s návštěvníky a místními komunitami. Kunsthalle Praha je členem mezinárodních organizací muzeí ICOM a AAM,“ dodávají.
„Vybudovat privátní neziskovou instituci tady je úplně něco jiného, než třeba v USA. Tam je to norma, fungování takových institucí je dané a léty prověřené. U nás patříme mezi průkopníky. Přináší to mnoho úžasných příležitostí dělat věci jinak, nově. Jak to ale u nových věcí bývá, setkáváme se na počátku i s větší mírou nedůvěry. Někteří očekávají, že kulturu má podporovat stát, a neumí si představit, že by to soukromá instituce dělala bez skrytého plánu, jak si na tom vydělat. Taky mi přijde, jako by nebylo záhodno klást si odvážné cíle. To je přitom důležité – když nemáte představu ideálního výsledku, těžko se k němu vůbec přiblížíte,“ komentuje záměr ředitelka Ivana Goosen.
Kunsthalle Praha
Autoři architektonického řešení: Schindler Seko Architekti // Jan Schindler, Ludvík Seko, Zuzana Drahotová, Martina Bílková
Spolupráce: AED project a.s.
Vizualizace: Radek Brunecký
Celková plocha: 5 700 m²
Čistá výstavní plocha: 1 300 m²
Depozitáře a manipulační prostory: 1 710 m²
Vstupní hala a art shop: 340 m²
Restaurace: 210 m²
Art café s výhledem na Pražský hrad: 180 m²
Přečtěte si další rozhovory:
ODDO architects navrhují OD začátku DO konce
Rozhovor s Lenkou Křemenovou z ateliéru A1 architects
O synergiích při rekonstrukci Rezidence Helenika
Ondřej Chybík z Chybik+Kristof Architects
E-book: Česká architektura uprostřed pandemie
Bilbao efekt v české architektuře II.