Užijme si novou realitu

Rozhovor s Lenkou Křemenovou z ateliéru A1 architects

Architektka Lenka Křemenová popisuje, jaké to je nyní navrhovat stavby nebo na čem aktuálně ve svém ateliéru A1 Architects pracuje.

Minulý týden jsme publikovali článek s rozhovory, ve kterých české architektky popisovaly, jaké je navrhovat stavby a interiéry v této komplikované době. Vedle pracovních povinností musí koordinovat také svůj osobní a rodinný život. Přestože některé zakázky byly pozastaveny nebo zrušeny, na stolech přistály nové projekty, architektky nezastavují a pokračují ve své práci dále.

Architektura a stavebnictví budou zasaženy až v pozdějších vlnách, na čemž se shodli také čeští architekti. České architektky se snaží situaci vidět pozitivně a využívat nových příležitostí. Optimistický přístup, určitou očistu a hledání nových cest vidí jako východisko z aktuální situace také Křemenová.

Jaké je to být architektkou právě teď?

Užívám si maximálně čas se svojí rodinou, který mám díky covidu „navíc“ a přitom jsem jednou nohou v ateliéru. Moje, resp. naše pracovní situace je však velmi specifická, a to z několika důvodů. A1 architects vedeme společně s mým životním partnerem, Davidem Maštálkou, náš ateliér je přímo součástí našeho rodinného domu, a navíc jsem aktuálně na rodičovské dovolené. Hlavní část vedení projektů je přímo na Davidovi a moje role je nyní ve společných debatách nad počátečními koncepty nových projektů nebo v debatách a navrhování detailů, se kterými mohu pomoci v rámci jednoho pracovního dne v týdnu.

Poté jsou stavby, které probíhají a které jsem měla na starosti před narozením našeho druhého syna. U těchto projektů mi velmi pomáhá naše kolegyně Tereza Schneiderová, která převzala autorský dozor a společně téměř každý týden distančně konzultujeme různá řešení a vzniklou situaci na stavbě.

Celý tým A1 (tj. 6 lidí) přešel velmi plynule od prvních dní lockdownu na homeoffice. Zpětně jsme zhodnotili náš společný způsob vedení projektů řekněme „editorským“ způsobem. S Davidem v rámci A1 fungujeme spíše jako „šéfredaktoři“ s výstupním dohledem. Kolegové jsou plně odpovědní a také svobodní v práci, kterou si sami organizují. Koncepty a návrhy řešení vznikají ve společné debatě, ale samostatná realizace a zhotovení projektu včetně jednání s klienty má na starosti vždy dvojice autorů „redaktorů“. Během lockdownu se tak ujaly pravidelné A1 cally a dále pak již každý tým řešil Zoom s daným stavebníkem.

V předchozím seriálu ARCHIZOOM FOCUS jsme se ptali architektů na to, jak vnímají změny v oboru architektonického navrhování. Má podle vás nějaký vliv na práci a navrhování staveb to, že ateliér nebo studio řídí žena?

Není důležité, jestli jste žena nebo muž, je podstatný váš přístup k lidem a práci. Pokud bych měla na tento pohled přistoupit, mohu z naší zkušenosti říci, že je ideální vyvážený tým žen a mužů, zejména v segmentu soukromého rezidentního bydlení, kterým se A1 zabývá. Stavebníci jsou většinou pár, je pro ně tedy velmi často komfortní, když proti nim usedá také dvojice žena-muž.

Z aktuálního pohledu na pandemii je zatím zkušenost v A1 velmi pozitivní, museli jsme samozřejmě přejít na distanční komunikaci, ale ukázalo se, že to některým stavebníkům vyhovuje. Například nemusí řešit hlídání svých dětí a diskutují svůj nový dům přímo z obýváku. Samozřejmě jsou také klienti, kterým fyzické setkání schází. Zatím jsme však oba lockdowny zvládli ustát bez ztráty projektu. A k našemu milému překvapení se dařilo prostřednictvím zoom callů sjednat nové projekty, kdy jsme se s klienty poznali nejprve jen skrze kameru. To ale neznamená, že bychom v A1 nebyli realisti, počítáme s krizí a vytváříme „polštář“ na možné hladové roky.

Na čem právě pracujete?

Aktuálně vedle většinově rezidenčních projektů je pro nás velkou výzvou návrh soukromé základní svobodné školy pro cca 80-120 dětí. Téma školy pro mě osobně bylo zadání, které jsem si vždy moc přála dělat a o to více školy, která v tomto případě ideově nepodléhá stávajícímu zkostnatělému způsobu výuky na většině základních škol. Je to škola, ve které se nehodnotí na správné a špatné, ale rozvíjí se individuální potenciál každého dítěte. Přála bych si, aby to tak nebylo jen na soukromých školách, které většinou vznikají z iniciativy rodičů, což se týká i této školy. O samotné podobě a vybavení školy vedle učitelů (průvodců) rozhodují děti. Je opravdu fascinující vidět, jak mají schopnost velmi rychle vybrat z předložených variant ideální řešení. Věřím, že se stavba nové školy povede realizovat a bude inspirací nejen pro samotné žáky, ale pro veřejnost jako takovou.

Kde dnes vidíte světlo na konci tunelu?

V tunelu nejsme. Jako živočišný druh jsme skvěle adaptabilní, naučíme se tak žít a pracovat v nových podmínkách. Zkrátka nesmíme vzpomínat, jak bylo, ale jít dále a hledat pozitiva. Jsem optimista realista. Užijme si novou realitu, než na ni budeme zas jen vzpomínat. Samozřejmě veřejný život, fungující školy a podobně nám chybí všem, osobně se ale aktuální svět snažím vnímat jako očistnou dietu. Pro majitele a zároveň zaměstnance provozů, které jsou v troskách, to může znít jako nehoráznost. Věřím ale, že s pozitivním pohledem, schopností ke změně a hledáním nových cest můžeme pokračovat směle dál. Už jsme jako lidstvo prošli závažnějšími situacemi.


A1 architects

První samostatné projekty členů ateliéru A1 Architects spadají do roku 2003. V roce 2005 se v Praze se začalo formovat studio a kreativní dílna A1 Architects, jejíž jádro tvoří Lenka Křemenová a David Maštálka, původně spolužáci z ateliéru architektury s označením A1 na UMPRUM. Od roku 2012 se přidala k týmu další architektka Tereza Schneiderová, v roce 2017 se připojil architekt Jan Kropík a architektka Lucie Ráchel Dřevíkovská a v roce 2018 se po dlouhodobé spolupráci přidala Zuzana Sagitariová. Práce ateliéru je charakteristická mezioborovou komunikací a hledáním jedinečných řešení. V roce 2019 byla venkovská usedlost maneschowitz mezi nominovanými projekty České ceny za architekturu.

A1 Architects 

Přečtěte si další rozhovory:

Nechceme být pluginem architektů

Realizace fit-outů je často extrémní sport

Ondřej Chybík z Chybik+Kristof Architects

E-book: Česká architektura uprostřed pandemie

Bilbao efekt v české architektuře II.

Kaplicky Internship 2020 vyhrál hangár pro vzducholoď

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU