Kaplicky Internship 2020 vyhrál hangár pro vzducholoď

Vítězem Kaplicky Internship 2020 je Vojtěch Rudorfer
Vítězem Kaplicky Internship 2020 je Vojtěch Rudorfer

Vítězem již 6. ročníku soutěže pro začínající architekty Kaplicky Internship se stal čerstvý absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze Vojtěch Rudorfer. Díky svému projektu hangáru pro výzkumnou vzducholoď na Špicberkách získává možnost absolvovat tříměsíční placenou stáž v proslulém londýnském ateliéru Davida Chipperfielda. Soutěž připomínající odkaz architekta Jana Kaplického organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

Do letošní soutěže Kaplicky Internship se přihlásilo celkem 47 studentů a čerstvých absolventů architektonických oborů českých vysokých škol. V mezinárodní odborné porotě zasedli Ines Gavelli a Matt Ball z ateliéru David Chipperfield Architects, dále Deyan Sudjic, bývalý ředitel Design Museum v Londýně, architekt a vysokoškolský pedagog Michal Kohout, rektorka ARCHIPu Regina Loukotová a vítězka Kaplicky Internship 2016 Petra Ross. Čestnou členkou poroty je Eliška Kaplický Fuchsová. Kvůli současné situaci v ČR i zahraničí, kde působí většina porotců, proběhly letošní prezentace finálových projektů online.

Vítězným projektem se stal návrh hangáru pro výzkumnou vzducholoď od Vojtěcha Rudorfera. Do soutěže přihlásil svůj diplomní projekt, který zpracoval v ateliéru Mirko Bauma a Vojtěcha Hyblera. Navrhl hangár pro vzducholoď s vědeckotechnickým zázemím v městečku Ny-Alesund na norských Špicberkách, kde leží jedna z nejsevernějších a nejdůležitějších stanic pro polární výzkum. Ve svém projektu se musel vypořádat s extrémními arktickými podmínkami a porota ocenila zvláště propracovanost a promyšlenost návrhu.

Proč právě prostory pro vědeckou vzducholoď?

Vojtěch Rudorfer: Za tento poetický nápad si nemohu připisovat zásluhy, patří profesoru Mirko Baumovi a Vojtěchu Hyblerovi, v jejichž ateliéru jsem diplom zpracovával. Naopak jsem se nejdříve snažil Vojtěcha Hyblera dokonce přemluvit, zda bych mohl zpracovat něco bližšího, například městskou halu v Olomouci.

Nakonec jste ale přeci jen zpracovával poměrně specifickou stavbu. Kde je návrh přesně umístěn a proč je právě tam potřeba?

VR: Hangáry jsme kreslili na norské Špicberky, poblíž osady Ny-Ålesund, v historické stopě dřevěného hangáru z dvacátých let minulého století, odkud startovaly první lety vzducholodí NORGE a ITALIA přes severní pól s Amundsenem, Nobilem, Běhounkem a spol.. Dnes je právě v této osadě významné centrum polárního výzkumu, a to i s českým osazenstvem. Vědci zde provádí různorodá měření pomocí sondy zavěšené na vrtulníku. Dlouhodobě se to ale ukazuje jako neefektivní, neekonomické a neudržitelné. Zatímco vzducholodí by to byla jiná báseň – má menší spotřebu, větší dolet a také se méně třese.

Jak by takový hangár fungoval? Co všechno bychom v něm našli?

VR: Hangár měl kromě vzducholodi typu AU-30 ubytovat i vědeckou osádku a potřebné zařízení a vybavení. Kvůli zimě, permafrostu, vzdálenostem a montáži měla být celá věc prefabrikovaná a smontovatelná na místě. Modulem se staly rozměry lodního kontejneru a nedostižným vzorem hangáry Konrada Wachsmanna.

Co vás motivovalo přihlásit se do soutěže Kaplicky Internship?

VR: O soutěži jsem věděl již déle, motivací byla samozřejmě možnost skvělé zkušenosti v londýnském atelieru David Chipperfield Architects.

Na co se na stáží těšíte nejvíce? Jaké projekty se vám od ateliéru David Chipperfield Architects líbí?

VR: Naživo znám jen berlínské projekty: James Simon Gallery, Neues Museum a Campus Joachimstrasse, což jsou krásné věci. Těším se úplně na všechno a jsem zvědav k čemu všemu mě pustí.

Vyhrál jste mezi dalšími 46 studenty. Zaujal vás některý „konkurenční“ návrh?

VR: Všechny finálové návrhy jsou skvělé. Očekával jsem, že na stáž k Davidu Chipperfieldovi si porota vybere některý z projektů dokazující zvládnutí „městských“ kvalit – bydlení u Grébovky od Anny Vopařilové z atelieru Michala Kuzemenského a Petry Kunarové nebo hasičárnu Šimona Kose z ateliéru Hlaváček-Čeněk.

„S velkým potěšením jsem si vyslechl Vojtěchovu prezentaci projektu leteckého hangáru v norském Ny-Alesundu. Vojtěch v projektu uplatnil postupy založené na výzkumu a spolupráci, které odpovídají velmi specifickému programu, jehož cílem je usnadnit cestu k udržitelné budoucnosti. Důkladné zpracování, precizní provedení a velmi jednoduchá a elegantní prezentace přispívají k tomu, že projekt celkově představuje vysoce sofistikovaný návrh,“ zhodnotil vítězný projekt Matt Ball, Associate Director v ateliéru David Chipperfield Architects. 


Kaplicky Internship

Kaplicky Internship je program, který poskytuje nadcházejícím a čerstvým absolventům architektonických oborů z českých univerzit možnost strávit tři měsíce na placené stáži v jednom z prestižních londýnských studií. Mohou si tak vyzkoušet práci na významných projektech ve společnosti renomovaných architektů a získat cenné pracovní zkušenosti. Program organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

Více o progamu

Přečtěte si další rozhovory:

I retail v obchodních centrech může být krásný

Kvalitní dřevo imitací nenahradíte

Nebourat je správné řešení

Světelné LED tsunami

O nové pražské Kunsthalle s Schindler Seko

Na vlně prvorepublikové noblesy

Vojtěch Kaas a Jan Kalivoda o dostavbě základní školy v Lysolajích

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU