Vítězem již 6. ročníku soutěže pro začínající architekty Kaplicky Internship se stal čerstvý absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze Vojtěch Rudorfer. Díky svému projektu hangáru pro výzkumnou vzducholoď na Špicberkách získává možnost absolvovat tříměsíční placenou stáž v proslulém londýnském ateliéru Davida Chipperfielda. Soutěž připomínající odkaz architekta Jana Kaplického organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre.
Do letošní soutěže Kaplicky Internship se přihlásilo celkem 47 studentů a čerstvých absolventů architektonických oborů českých vysokých škol. V mezinárodní odborné porotě zasedli Ines Gavelli a Matt Ball z ateliéru David Chipperfield Architects, dále Deyan Sudjic, bývalý ředitel Design Museum v Londýně, architekt a vysokoškolský pedagog Michal Kohout, rektorka ARCHIPu Regina Loukotová a vítězka Kaplicky Internship 2016 Petra Ross. Čestnou členkou poroty je Eliška Kaplický Fuchsová. Kvůli současné situaci v ČR i zahraničí, kde působí většina porotců, proběhly letošní prezentace finálových projektů online.
Vítězným projektem se stal návrh hangáru pro výzkumnou vzducholoď od Vojtěcha Rudorfera. Do soutěže přihlásil svůj diplomní projekt, který zpracoval v ateliéru Mirko Bauma a Vojtěcha Hyblera. Navrhl hangár pro vzducholoď s vědeckotechnickým zázemím v městečku Ny-Alesund na norských Špicberkách, kde leží jedna z nejsevernějších a nejdůležitějších stanic pro polární výzkum. Ve svém projektu se musel vypořádat s extrémními arktickými podmínkami a porota ocenila zvláště propracovanost a promyšlenost návrhu.
Proč právě prostory pro vědeckou vzducholoď?
Vojtěch Rudorfer: Za tento poetický nápad si nemohu připisovat zásluhy, patří profesoru Mirko Baumovi a Vojtěchu Hyblerovi, v jejichž ateliéru jsem diplom zpracovával. Naopak jsem se nejdříve snažil Vojtěcha Hyblera dokonce přemluvit, zda bych mohl zpracovat něco bližšího, například městskou halu v Olomouci.
Nakonec jste ale přeci jen zpracovával poměrně specifickou stavbu. Kde je návrh přesně umístěn a proč je právě tam potřeba?
VR: Hangáry jsme kreslili na norské Špicberky, poblíž osady Ny-Ålesund, v historické stopě dřevěného hangáru z dvacátých let minulého století, odkud startovaly první lety vzducholodí NORGE a ITALIA přes severní pól s Amundsenem, Nobilem, Běhounkem a spol.. Dnes je právě v této osadě významné centrum polárního výzkumu, a to i s českým osazenstvem. Vědci zde provádí různorodá měření pomocí sondy zavěšené na vrtulníku. Dlouhodobě se to ale ukazuje jako neefektivní, neekonomické a neudržitelné. Zatímco vzducholodí by to byla jiná báseň – má menší spotřebu, větší dolet a také se méně třese.
Jak by takový hangár fungoval? Co všechno bychom v něm našli?
VR: Hangár měl kromě vzducholodi typu AU-30 ubytovat i vědeckou osádku a potřebné zařízení a vybavení. Kvůli zimě, permafrostu, vzdálenostem a montáži měla být celá věc prefabrikovaná a smontovatelná na místě. Modulem se staly rozměry lodního kontejneru a nedostižným vzorem hangáry Konrada Wachsmanna.
Co vás motivovalo přihlásit se do soutěže Kaplicky Internship?
VR: O soutěži jsem věděl již déle, motivací byla samozřejmě možnost skvělé zkušenosti v londýnském atelieru David Chipperfield Architects.
Na co se na stáží těšíte nejvíce? Jaké projekty se vám od ateliéru David Chipperfield Architects líbí?
VR: Naživo znám jen berlínské projekty: James Simon Gallery, Neues Museum a Campus Joachimstrasse, což jsou krásné věci. Těším se úplně na všechno a jsem zvědav k čemu všemu mě pustí.
Vyhrál jste mezi dalšími 46 studenty. Zaujal vás některý „konkurenční“ návrh?
VR: Všechny finálové návrhy jsou skvělé. Očekával jsem, že na stáž k Davidu Chipperfieldovi si porota vybere některý z projektů dokazující zvládnutí „městských“ kvalit – bydlení u Grébovky od Anny Vopařilové z atelieru Michala Kuzemenského a Petry Kunarové nebo hasičárnu Šimona Kose z ateliéru Hlaváček-Čeněk.
„S velkým potěšením jsem si vyslechl Vojtěchovu prezentaci projektu leteckého hangáru v norském Ny-Alesundu. Vojtěch v projektu uplatnil postupy založené na výzkumu a spolupráci, které odpovídají velmi specifickému programu, jehož cílem je usnadnit cestu k udržitelné budoucnosti. Důkladné zpracování, precizní provedení a velmi jednoduchá a elegantní prezentace přispívají k tomu, že projekt celkově představuje vysoce sofistikovaný návrh,“ zhodnotil vítězný projekt Matt Ball, Associate Director v ateliéru David Chipperfield Architects.
Kaplicky Internship
Kaplicky Internship je program, který poskytuje nadcházejícím a čerstvým absolventům architektonických oborů z českých univerzit možnost strávit tři měsíce na placené stáži v jednom z prestižních londýnských studií. Mohou si tak vyzkoušet práci na významných projektech ve společnosti renomovaných architektů a získat cenné pracovní zkušenosti. Program organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre.
Přečtěte si další rozhovory:
I retail v obchodních centrech může být krásný
Kvalitní dřevo imitací nenahradíte
O nové pražské Kunsthalle s Schindler Seko
Na vlně prvorepublikové noblesy
Vojtěch Kaas a Jan Kalivoda o dostavbě základní školy v Lysolajích