Oceněné interiéry a legendární exteriéry

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Hvězdným interiérem šestého ročníku soutěže Interiér roku se stal Mezonet U Obecního dvora. Získal hlavní cenu a zároveň obsadil první místo v kategorii Novostavba. Slavnostní předávání cen se uskutečnilo v pražském DOXu. Mladá sklářská značka Klimchi, která vkládá duši současného designu do české sklářské tradice, chce dobýt svět. Její krása tkví v ruční výrobě. Webinář s názvem Pozoruhodné osudy prvorepublikových vil představí legendární vily, které byly často zkoušeny osudem. Díky projektu Smart Green City by se měly České Budějovice stát moderním a hrdým městem 21. století. Ospalá východní část Budějovic se totiž promění v zelenou moderní městskou část. Stromem roku  jubilejního ročníku 2021 se stala Zpívající lípa v Pardubickém kraji.

Genius loci Mezonetu U Obecního dvora

Ceny soutěže Interiér roku jsou předány! Absolutním vítězem letošního ročníku se stal Mezonet U Obecního dvora. Za jeho návrhem stojí Rudolf Netík ze studia RN Architektonický ateliér. Mezinárodní porota pod vedením architekta a designéra Jiřího Pelcla ocenila u vítězného interiéru zachování genia loci pražského Josefova a citlivou kombinaci historických a moderních prvků. Návrh obsadil první místo také v kategorii NOVOSTAVBA.

Letošní ročník byl unikátní největším množstvím přihlášených kanceláří a rekonstruovaných panelových bytů. Právě v kategorii REKONSTRUKCE obsadil 1. místo Panelový byt jako loft od studia Klára Makovcová architects. V kategorii VEŘEJNÝ INTERIÉR I, která zahrnuje kavárny, restaurace a hotely, zvítězila Restaurace SOHO v Banské Bystrici od studia GutGut a od studia Grau Architects. V další kategorii VEŘEJNÝ INTERIÉR II, kde mezi sebou soutěžily obchody, služby, školy apod. se na první příčce umístilo sídlo finanční skupiny J&T od architektů Víta Másla a Davida Richarda Chisholma. Cenu generálního partnera soutěže obdržel Půdní byt na Starém Městě od Studia acht a Cenu novinářů získal Interiér chalupy Na Škole od ARKI Studio.

Klimchi se chystá dobýt svět

Mladá sklářská značka Klimchi, která vkládá duši současného designu do české sklářské tradice, chce dobýt svět. Její výrobky obdivují ve světě, ale srdcem patří do Kamenického Šenova. Právě zde, v rodinné sklárně založené před více než stoletím, působí designová značka českého skla Klimchi od roku 2019. Moderní vedení zakladatele Lukáše Klimčáka a výtvarné vize kreativního ředitele Františka Jungvirta staví na tradici českého sklářství. Mladí tvůrci si přejí, aby jejich ručně foukané sklo přinášelo do domovů zákazníků emoce, radost a potěšení z něčeho speciálního. Toho si všimly britské noviny The Sunday Times, které na začátku roku nominovaly Klimchi mezi devět nejzajímavějších interiérových značek roku 2021. Nabídku převážně stolního skla rozšiřuje nově kolekce Drama Vases pro vytvoření slavnostní atmosféry, značce Klimchi je ale blízký i nenápadný, nicméně neobyčejný minimalismus.

Myšlenka na založení mladé značky s historií vznikla v Londýně, kde dnes 27letý Lukáš Klimčák studoval světelný design na prestižní univerzitě UCL. Předtím už získal v Rakousku bakalářský titul se zaměřením na byznys a marketing, zároveň se studii v Rakousku se dálkově dovzdělával na vysoké škole Laurea v Helsinkách. S nastřádanými zkušenostmi se vrátil do Čech, do rodinné sklárny v Kamenickém Šenově, aby založil designovou značku Klimchi. Název odvodil od své dětské přezdívky.

Krása Klimchi tkví v ruční výrobě. Všechny produkty jsou ručně foukané v rodinné sklárně. Designéry a skláře z Klimchi těší, že si zákazník odnáší vždy originál a s ním i kousek duše každého, kdo se na jeho tvorbě podílel. Úcta k tradici podtrhuje vytváření nadčasových a unikátních skleněných designů.

Pozoruhodné osudy prvorepublikových vil 

Webinář s názvem Pozoruhodné osudy prvorepublikových vil představí historické stavby s moderní duší, jejichž čisté linie podtrhly pestré životy jejich dávných obyvatel. Účastníci webináře se podívají do legendární Vily Tugendhat a jejího magnetizujícího skleněného pokoje, nahlédnou do „levitující“ Vily Savoy a vstoupí do království organické architektury Vily v Löbau. O architektonických podkladech světové úrovně, jež u nás vyrostly ve 20. a 30. letech minulého století a byly často zkoušeny osudem, bude vyprávět uznávaný historik architektury Vladimír Šlapeta. Svým poutavým projevem přiblíží živou historii, vzkřísí lesk první republiky a seznámí se se zlatou érou československého stavitelství.

Ospalá část Budějovic se promění v moderní zelené město

Díky projektu Smart Green City by se České Budějovice měly stát moderním a hrdým městem 21. století. Ateliér A8000 připravil urbanistickou studii, která pomůže rozvoji a modernizaci města, a to konkrétně ospalé východní části Českých Budějovic. Ta by se měla proměnit v moderní zelené město. Doteď se rozvíjela především západní část, nyní by se mělo více pozornosti věnovat východní části, která může nabídnout příležitost až pro 38 000 obyvatel. Je zde 35 % celkové zastavitelné plochy města. Celkový návrh města už je schválen a čeká tak na realizaci v následujících třiceti letech.


Stromy s nejsilnějším příběhem

Strom roku je anketa pořádaná Nadací partnerství. Jejím hlavním cílem je podporovat lidi v péči o stromy a posilovat jejich vztah k přírodě. Zároveň představí veřejnosti stromy se zajímavým příběhem. Anketa je pořádána již od roku 2002 a v roce 2022 se do ní zapojí celkem 20 zemí světa. Akce se pořádá každoročně a za celou dobu se do hlasování zapojilo 729 000 lidí. Stromem roku jubilejního ročníku 2021 se stala Zpívající lípa v Pardubickém kraji. Ta v minulosti okouzlila Aloise Jiráska, Terezu Novákovou či Bohuslava Martinů.

Vítězný strom dostal od veřejnosti 2 635 hlasů. Druhé místo obsadil strom s přízviskem Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na Frýdecko-Místecku se ziskem 1 783 hlasů. Bronz slaví v Brně, kde uspěl Smrk ztepilý na ulici Ramešova díky podpoře 944 hlasů. Ve zpoplatněném hlasování lidé poslali celkem 7 256 hlasů. Díky tomu se podařilo vybrat bezmála čtvrt milionu korun, který Nadace Partnerství rozdělí jako grant mezi letošní finalisty a Stromy hrdiny.

Míjíte ho každý den, shlížel na vaše první kroky, střežil první lásky, stíní vaše oblíbené místo nebo jste ho potkali na výletě? Každý strom se může stát Stromem roku. Již nyní je možné posílat přihlášky pro ročník 2022.

Minuty z minulých týdnů:

Podzim patří architektuře a designu

Umění v klidu i v pohybu

Architektura jako poslání

Udržitelná severská architektura

Vyhlídky a rozhledny od ateliéru Mjölk

MINUTA s architekty z edit!

Za uměním i 3D tištěnými mosty

Česká architektura slaví ve světě úspěch

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU