Podzim patří architektuře a designu

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Signal Festival rozsvítí a oživí pražská prostranství ve velkém. Jeho program už je zveřejněn. The Chemistry Gallery přináší výstavu SUP LEM END sochařky Sabiny Knetlové a malíře Jiřího Marka. Doprovodný program Designbloku Architekti na vodě se odehraje na elektrické lodi navržené studiem Vera Hampl Architects. Na palubě se budou každý večer konat přednášky českých architektů a designérů o designu, architektuře a o štěstí! Mezi oceněnými soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2020 figurovala řada absolventů a studentů UMPRUM a úspěchy slavilo i Nakladatelství UMPRUM. Jako každý rok se na podzim bude konat Mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu. 

Velkolepý Signal Festival 

Signal je festival digitální a kreativní kultury. Za 9 let v Praze přivítal více než 3 miliony diváků. Jeho program tvoří zahraniční i čeští umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence i konceptuálního umění. Signal spojuje historické kulisy Prahy s nejnovějšími technologiemi a současnými společenskými tématy. Letošní ročník se uskuteční od 14. do 17. října a jeho tématem je soužití člověka s přírodou, postupné překonání pandemie a zdravější prostředí na planetě Zemi. Program nabídne čtyři festivalové trasy, tři v ulicích Prahy a jednu virtuální. Trasy v oblíbeném Karlíně a v kouzelném Staré Městě doplní nová trasa v Holešovicích

SUP LEM END v The Chemistry Gallery

The Chemistry Gallery vyhledává talentované umělce napříč uměleckými žánry a médii uměleckého vyjádření. Nyní přináší výstavu SUP LEM END Sabiny Knetlové a Jiřího Marka. Ta představuje důležitou sondu do specifické generační citlivosti, která stojí za proměnou malířského a sochařského jazyka. Převládá výrazový návrat k naraci a potřebě zhmotňovat své vize vytvářením artefaktů. Tento aspekt tvorby reaguje na „nesnesitelnou lehkost bytí” v době tzv. postmediální a postinternetové situace, kdy se podstatná část kulturního a společenského sdílení odehrává prostřednictvím nehmotných dat, a kde převládá pohyb, neustálá změna a zrychlení životního tempa.

Betonové sochy Sabiny Knetlové vznikají tradičními sochařskými postupy, směřují však od popisnosti ke stylizačním principům. Podstatné je její provázání s prostorem, na který zpravidla aktivně reaguje. Jiří Marek ve své poslední malířské fázi vstupuje do ikonografických rámců minulosti. Existující předobrazy ustálených vyprávěcích schémat mu slouží jako osvobozující platforma pro způsoby vlastního převyprávění.  Název výstavy SUP LEM END je ironickou přesmyčkou slova „suplement“ označujícího cosi náhradního, co vyrovnává nespokojenost či nedokonalost přítomného stavu.

Doprovodný program Designbloku na lodi

Čtyři plavby po Vltavě, čtyři přednášky, čtyři slavná jména. Doprovodný program Designbloku Architekti na vodě se odehraje na lodi. Těšit se můžete na neformální přednášky českých architektů a designérů, které se uskuteční na nové elektrické lodi Maria D´Bohemia. O čem budou? O designu, architektuře a o štěstí! Štěstí je totiž tématem letošního třiadvacátého ročníku. Loď navržená ateliérem Vera Hampl Architects vyplouvá každý večer od 6. do 10. října z Čechova mostu v 17 hodin. Plavbu ve středu 6. října zahájí profesor Jiří Pelcl. Mezi další hosty patří architekti Martin Rajniš a Adam Rujbr nebo Michal Froněk z designérského dua Olgoj Chorchoj. Více informací najdete zde

Nakladatelství UMPRUM slaví úspěch

Druhý zářijový týden přinesl vyhlášení soutěže Památníku národního písemnictví Nejkrásnější české knihy roku 2020. V soutěži o nejlepší knižní design je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok. Mezi oceněnými figurovala řada absolventů a studentů UMPRUM a úspěchy slavilo i Nakladatelství UMPRUM. To obdrželo v letošním ročníku hned tři ceny: 1. místo / Cenu Ministerstva kultury ČR v kategorii Učebnice a další didaktické pomůcky získala Typokniha / Průvodce tvorbou tiskovin Filipa Blažka, který knihu i graficky zpracoval. Na druhém místě v kategorii Knihy o výtvarném umění se umístila publikace Codex Aigas, kterou připravili Jan Čumlivski, Juraj Horváth a Michaela Kukovičová a další 2. místo bylo uděleno autorské knize Aleksandry Vajd a Jimeny Mendozy s grafickou úpravou Adély Svobodové Djav azodnem, a to v kategorii Bibliografie a autorské práce.

Jubilejní ročník festivalu Film a architektura

Mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu se každoročně koná na začátku října. Letošní jubilejní 10. ročník odstartuje již 30. září. Konat se bude v Praze i v několika regionech. Posláním festivalu je přiblížit nejdůležitější témata současné architektury, designu a urbanismu širokému publiku prostřednictvím filmů,  vést živý dialog o architektuře a přinášet inspiraci pro města a jeho obyvatele. Pražská promítání se uskuteční v kině Světozor a v CAMPu. Festival potrvá do 4. října.


Minuty z minulých týdnů:

Umění v klidu i v pohybu

Architektura jako poslání

Udržitelná severská architektura

Vyhlídky a rozhledny od ateliéru Mjölk

MINUTA s architekty z edit!

Za uměním i 3D tištěnými mosty

Česká architektura slaví ve světě úspěch

Do Brna za architekturou

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU