Kdo, co, kdy a kde? Nejen v Austrálii, ale především v tuzemsku realizují architekti z Prodesi/Domesi své dřevěné stavby a MINUTA tohoto týdne bude právě v jejich rukách.
Architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček společně založili ateliér Prodesi, který se od roku 2002 specializuje výhradně na dřevostavby. Z potřeby dotahovat vše do zdárného konce založili o 3 roky později společnost Domesi, která jejich projekty realizuje. Společně jsou obě firmy klientům partnerem, a to od zajištění stavebního povolení, až po předání klíčů od nového domu. Na svém kontě mají přes dvě stě realizovaných staveb ze dřeva, mezi nimi jsou rodinné domy dle individuálních návrhů, dřevostavby na klíč nebo moderní veřejné budovy v Česku i v zahraničí.
Naše nejvzdálenější realizace
Postavit víkendový dům pro investora původem z Německa na australském ostrově Kangaroo Island byla pro nás velká výzva. A vzdálenost určitě nepředstavovala největší problém. Samotná lokalita má svá specifika, Kangaroo Island je totiž ostrov dostupný pouze trajektem. Veškerý materiál (dřevěné konstrukce, biodesky, akustické panely, dveře a další) bylo třeba posílat v lodních kontejnerech z ČR. Zajímavostí v této souvislosti je výpočet uhlíkové stopy, kterou si nechal vypracovat majitel domu – ekologický nadšenec. I přes převoz všeho na velkou vzdálenost byla náročnost stavby ze dřeva na životní prostředí stále nižší, než by byla v případě, že by se dům stavěl z klasického zdiva z místních nepřevážených materiálů.
Dům je postavený z CLT panelů ve standardu pasivní stavby a je zcela soběstačný, což je na ostrově klíčové. Využívá solární energii, na elektřinu ze sítí je připojený jen pro případ nouze. Jeho součástí je také nabíjecí stanice pro vůz majitele domu, který tak při svých víkendových cestách na ostrov „neškodí“ přírodě výfukovými plyny a spotřebou nafty. Pod domem a vedle domu je několik velkoobjemových nádrží na sběr dešťové vody, která slouží ke spotřebě v domě, ale také pro případ požárů. Kromě vzdáleností, bylo při stavbě také třeba „poprat se“ s místním klimatem, s ochranou proti termitům a také se zvýšenými požadavky na protipožární ochranu. S tím vším a také s komunikací s úřady nám pomáhala místní firma – Envirotecture. Závěr z této zkušenosti pro nás je jednoznačný: pokud jsou lidé na jedné vlně a dostatečně motivovaní, nevadí, když jsou rozptýlení po celém světě, i tak společně mohou třeba postavit dům a vzdálenost nehraje roli.
Rychlé a zdravé řešení pro děti
Pro malou středočeskou obec Všetaty-Přívory byla výstavba jednotřídky ze dřeva velikým rozhodnutím. Na poli veřejných staveb je to v České republice téměř „pionýrský“ krok, který ale byl zcela logický. Městys Všetaty díky rychlosti výstavby, která by u zděného domu nebyla možná, vyřešil bezodkladně problém s nedostatkem míst pro děti ve stávajícím předškolním zařízení. Navíc tak dětem zajistil krásné prostředí vonící dřevem, které dle ohlasů od pedagogického sboru vykazuje menší nemocnost u svých návštěvníků, než je tomu v sousední zděné budově.
Při navrhování školky se architektka Klára Vratislavová na projekt snažila dívat perspektivou malého dítěte, pro které stavba především vznikala. S tím souvisí například i výška parapetů snížená do přirozené úrovně dětí. Zároveň bylo nutné skloubit architektonický a pedagogický pohled na prvky interiéru, což se povedlo i díky konzultacím s učitelkami a vedením školky. Atmosféru interiéru spoluvytváří hlavní stavební materiál školky – smrkové dřevo. Jeho přirozená kresba byla doplněna jemnými odstíny s důrazem na detail, který děti vnímají výrazně více než my dospělí.
Kruhy v marmoleu, tapeta rozvíjející představivost, zajímavá skladba obkladu, kruhové výřezy ve dveřích, zrcadla připomínající okna ponorky – koncept interiéru je založen na hře struktur, vzorů a materiálů. Věříme, že stavba pozitivně ovlivní vztah vyrůstající generace nejen ke dřevu jako udržitelné a krásné variantě stavebního materiálu, ale také k samotné architektuře. Těší nás, že školka sbírá nejrůznější ocenění – například Big See Wooden Award (2019, Ljubljana) nebo Dřevěná stavba roku 2020 (ČR).
Nejoblíbenější místa k odpočinku
Často se při naší práci setkáváme s klienty, kteří o dřevostavbě uvažují, na druhou stranu si takové bydlení neumí představit. Právě proto jsme postavili dva ukázkové Domesi Concept Houses, kde si lze naše dřevostavby prohlédnout, či zažít na vlastní kůži. Zároveň je pronájem domu určený každému, kdo má chuť okusit terapeutickou sílu dřeva a dobít si baterky v hezkém prostředí.
Freestyle a Neo jsou z našeho portfolia dvě nejoblíbenější typové dřevostavby na klíč. Jako první jsme postavili Concept House Freestyle v Pulečném, na pomezí Jizerských hor. Projekt byl velmi úspěšný, a proto jsme se rozhodli, že si vlastní ukázkový dům zaslouží i naše „Neonka“. Vzorový dům Neo v Budíkově je navíc vybaven moderními technologiemi – má instalovanou inteligentní elektroinstalaci, rekuperaci a využívá tepelných zisků ze slunečního záření, které kombinuje s energií vyzařovanou lidmi a spotřebiči, což stojí za to otestovat.
Na co se v nejbližší době těšíme
Již za pár týdnů se těšíme na venkovní výstavu Salonu dřevostaveb, která bude od 4. do 25. listopadu k vidění na hlavní třídě Pražské tržnice v Holešovicích. Salon dřevostaveb je každoroční unikátní přehlídka moderní architektury ze dřeva. Je platformou pro prezentaci předností a perspektiv dřevostaveb coby udržitelné formy výstavby – a to jak v segmentu rodinných domů, tak i veřejných, komerčních a vícepodlažních budov. Těšíme se také na publikaci o architektuře Znojemska, kterou připravuje Jihomoravské muzeum ve Znojmě a jejíž součástí bude také naše chata na Vranovské přehradě.
Kam směřuje dřevěná architektura?
Věříme, že dřevo je budoucností stavebnictví. Dřevostavby jsou jedním z nejvíce rostoucích stavebních segmentů, který se za posledních 15 let více než zdvojnásobil. Vážou se k němu totiž hodnoty jako je udržitelnost, ekologičnost a zdravé životní prostředí, což jsou zcela zásadní témata dnešního světa. Stavba každé dřevostavby je navíc velice rychlá (dle míry prefabrikace může trvat jen několik dní), čistá, bezprašná a méně hlučná.
Zatímco u nás se ze dřeva staví stále hlavně rodinné domy, ve světě získávají dřevostavby na popularitě už i v segmentu výstavby administrativních budov, firemních sídel nebo hotelů. A například v Berlíně nebo ve Vídni brzy budou stát celé dřevěné čtvrti.
Minuty z minulých týdnů:
Nejkrásnější pumpa i ostravské mrakodrapy
Oceněné interiéry a legendární exteriéry
Podzim patří architektuře a designu