Umění v klidu i v pohybu

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Sumo není jen japonský národní sport, ale také název Mezinárodní galerijní přehlídky, která probíhá v osmi pražských galeriích. Michael Rittstein v Trafo Gallery vypráví svůj alternativní příběh o Klokaním Tarzanovi. Ve strašnické škole je všechno v pohybu a poetické umění si prohlédnete v galerii Kvalitář. Zajímají vás rekonstrukce a nové využití historických staveb? Na Technické univerzitě v Liberci probíhá Krkonošské architektonické setkání.

SUMO | The Odd Year II

Aliance galerií současného umění již podruhé iniciuje přehlídku SUMO Prague 2021. Pražské galerie současného umění ve spolupráci se zahraničními partnery pořádají Mezinárodní galerijní přehlídku s bohatým programem. Podzimní výstava a doprovodný program byl vytvořen za spolupráce českých a zahraničních institucí, které každoročně zvou do prostor galerií nové hosty.

Letošní ročník s podtitulem The Odd Year II reaguje na nedávné environmentální a společenské události a dopad globální pandemie, která výrazně ovlivnila také světovou scénu současného umění. V osmi galeriích budou do 15. října vystavena díla více než dvou desítek tuzemských a zahraničních umělců a uměleckých kolektivů z celého světa:

AM 180 | Gern en Regalia (US)
Berlinskej Model | Like A Little Disaster (IT)
City Surfer Office | Pince (HU)
hunt kastner | Temnikova & Kasela (EE)
Lucie Drdova Gallery | skupinová výstava ve Ville P651
lítost | Everybody Needs Art (HU)
Polansky | MARTINETZ (DE)
ZAHORIAN & VAN ESPEN | Galleria Gilda Lavia (IT)

Klokaní Tarzan

Do konce října bude v Trafo Gallery probíhat výstava umělce Michaela Rittsteina s názvem Klokaní Tarzan. Malířská výstava představuje výběr obrazů z několika cyklů (Klokaní Tarzan, Mexiko, Indie, Stroj času), které vznikly v posledních letech. Holešovická galerie bude zaplněna Rittsteinovými dosud nevystavenými pracemi, a to včetně dvou monumentálních sedmimetrových formátů.

Michael Rittstein, jeden z nejaktivnějších pracujících umělců u nás, prostřednictvím svých obrazů vypráví příběhy a zaznamenává prchavé okamžiky i bizarní historky. Malíř ve své tvorbě zhmotňuje své zážitky a pomíjivé fragmenty z běžného života. S hravostí a smyslem pro humor se obrací také do mikropříběhů zvířat a za své fantazie vystavuje groteskní inscenace společných lidskozvířecích příběhů.

Michael Rittstein: Klokaní Tarzan
Datum konání: 9. 9. 2021 – 31. 10. 2021
Kurátor: Blanka Čermáková

Reality do you need me?

V budově Nové strašnické školy na Praze 10 a ve vršovickém Vzletu se koná Mezinárodní festival 4 + 4 dny v pohybu, který potrvá do 26. září. Festival nabídne výstavu, taneční performance, divadelní představení, koncerty, workshopy, komentované procházky, program pro děti a další. Letošní téma festivalu Reality do you need me? odkazuje na zkoumání reality, její podoby a uchopení.

Mezi kurátory výstavy jsou Otto M. Urban, Radek Wohlmuth nebo Lucie Drdová. Festival bude hostit několik divadelních premiér, například Orestés se na to jenom díval souboru VOSTO5. V rámci šestadvacátého ročníku vystoupí během speciálního akustického koncertu s názvem Atmosféra je teď a tady Václav Havelka nebo Never Sol.

I Tried to Tell Ya Something Through the Phone

Ve čtvrtek 16. září se od 19 hodin v galerii Kvalitář uskuteční vernisáž výstavy I Tried to Tell Ya Something Through the Phone. Výstava uvede tvorbu malířky Antonie Stanové za doprovodu rozhlasové hry Bohumily Grögerové Už jenom dýchat… aneb Dum spero, spir. Přestože se obě autorky nikdy nepotkaly, jejich společná paralela spočívá ve formě práce s jazykem a písmem.

Stanová své obrazy totiž spíše píše, než maluje a vytváří tak poetické deníky. Grögerová naopak překračuje hranice své literatury, tvoří obrazová nebo auditivní díla. Její rozhlasová hra, která výstavu doplňuje, je téměř kafkovským dramatem z roku 1975, v němž volající po telefonu obtěžuje a vydírá volaného.

Antonie Stanová & Bohumila Grögerová: I Tried to Tell Ya Something Through the Phone
Datum konání: 17. 9. – 12. 11. 2021

KASA 2021

Od 16. – 19. září proběhne na Fakultě umění a architektury v Liberci česko-polské setkání KASA 2021. V rámci společného projektu FUA a SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich w Jeleniej Górze) se Krkonošské architektonické setkání uskuteční již podruhé.

Na programu jsou exkurze po zajímavých stavbách na obou stranách hranice a přednáškový den zaměřený na rekonstrukce a nové využití historických staveb. Mezi přednášejícími budou praktikující architekti, teoretici a historici architektury z obou zemí. Sobotní přednáškový cyklus je volně přístupný, přednášky budou tlumočeny do českého a polského jazyka.

Přednáškový den: sobota, 18. září
Místo: areál TU v Liberci, budova G, místnost 312
Čas: 10 – 18 hod


Minuty z minulých týdnů:

Architektura jako poslání

Udržitelná severská architektura

Vyhlídky a rozhledny od ateliéru Mjölk

MINUTA s architekty z edit!

Za uměním i 3D tištěnými mosty

Česká architektura slaví ve světě úspěch

Do Brna za architekturou

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU