Tvořit a radovat se z toho

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Designéři Eduard Herrmann a Matěj Coufal představují novou značku NOMAD pro kutili a tvořivce. V českém pavilonu na světové výstavě EXPO se vyrábí ze vzduchu voda. Na expozici se podíleli osobnosti jako jsou Maxim Velčovský, Jaroslav Róna a především Jan Dostál. Zveme vás do Bold Gallery na výstavu Eugenia Percossiho a chystanou výstavu Radky Bodzewicz. Vybíráme pár tipů z programu CAMPu a další webinář CZGBC a ČKA bude o programu BIM.

Herrmann & Coufal: NOMAD

Své designérské studio založili při studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Společně se věnují produktovému designu, za který získali ocenění Red Dot Award, Designblok Diploma Selection, Czech Grand Design nebo Elle Decoration International Award. A právě designérské duo Eduard Herrmann a Matěj Coufal je autorem návrhu prostor Designérie na třiadvacátém ročníku Designbloku.

V rámci své práce se designéři zabývají ekologií, udržitelností a etikou výroby a tato témata promítli také do podoby Designérie, srdce celého festivalu designu. V klášteře Gabriel Loci rozvíjí motiv „do it yourself“ ve vztahu k designu a doslova tak návštěvníkům ukazují kousky ze své dílny. Letošní Designblok se nese v duchu štěstí, a proto se Designérie proměnila v živou DIY dílnu. Každý se zde tak může zastavit, vyrobit si své vlastní dílo a zakusit tak štěstí vycházející z vlastní tvorby, kreativity a hravosti.

Fenomén DIY je pro designéry předmětem zkoumání již několik let. Nyní přichází Herrmann & Coufal s novou značkou NOMAD skrývající v sobě produkty, které si může každý vyrobit sám. Lampa Tension, lustr Lift, věšák Teepee a stínidlo Spot jsou navrženy tak, aby byly vyrobitelné svépomocí a s minimem stavebních prvků. Na výběr má každý kutil ze tří levelů „kutilství“. Kromě přesného návodu mohou dostat také materiál k tvorbě interiérových doplňků, které se stanou zhmotnělou dokumentací celého procesu a dokumentací vědomosti nabyté tvořením.

Expo 2020 & Český pramen

Mezinárodní výstava průmyslu a kultury jednotlivých zemí EXPO se koná od poloviny 19. století. Jejím pořadatelem je Mezinárodní úřad pro výstavnictví (BIE), jež světovou výstavu od roku 2000 pořádá každých 5 let. Poslední výstava se uskutečnila v roce 2015 Miláně a jako další místo konání bylo zvoleno největší město Spojených arabských emirátů – Dubaj. Loňský ročník byl kvůli pandemii koronaviru odložen a letos se koná od října do konce března příštího roku. Letos poprvé bude vystavena v oblasti Středního východu, Jižní Asie a v Severní Afriky.

Na budování komplexu, v němž vystavuje 191 zemí, se podílelo 200 tisíc pracovníků. Ústřední myšlenkou dubajské výstavy je „Spojování myšlenek, vytváření budoucnosti“. Na ploše rozléhající se na více než čtyřech kilometrech čtverečních jsou jednotlivé expozice rozděleny do tří zón – udržitelnost, mobilita a příležitost. U hlavního vstupu v zóně udržitelnost je Český pavilon pojmenovaný Czech Spring, který představuje unikátní koncept systému Solar Air Water Earth Resource. Ten využívá solární energii k výrobě vody ze vzduchu, denně tak vyrobí více než 900 litrů vody. Expozice je doplněna sochou Robot od Jaroslava Róny, v pavilonu z ocelových kapilár od Jana Dostála je umístěna také instalace Lasvit navržená Maximem Velčovským.

V italském pavilonu z plastových lahví je pak umístěna replika sochy Michelangelova Davida a probíhají zde výstavy na téma budoucnost vyučování, obchodu a udržitelné ekonomiky. Australský pavilon s mrakem zavěšeným na skládaném dřevu má připomínat krajinu země, odkazuje tak na historii kmenů a upozorňuje na ohrožení druhů fauny a flory. Hostující země svůj pavilon postavila ve tvaru sokola, kde v prostředí pískových dun prezentuje svou padesátiletou historii.

Bold Gallery

Do soboty 9. října vystavuje v Bold Gallery Eugenio Percossi svá díla o kráse, iluzi, bolesti a smrti, prožívané skrze trny a růže. Výstava s názvem Thorns N´ Roses odkazuje k aktuálnosti nesmrtelných témat a k variacím jejich intepretace. Výstava realistických maleb, trnových objektů, alternovaných soch, fotografií a videí míří k srdci a emocím. Umělec ve své intermediální výstavě otevírá tabuizovaná témata smrti, nevyhnutelnosti bolesti nebo potřeby krásy a iluzí. To vše symbolizuje právě růže se svými trny.

Středa 13. října pak bude v galerii patřit zahájení výstavy kmenové umělkyně Radky Bodzewicz. Výstava, na níž budou mít návštěvníci možnost stát se její součástí, se uskuteční v rámci doprovodného programu Signal festivalu. Návštěvníci se za pomocí brýlí pro virtuální realitu ponoří do scény mapující vznik a zánik, zrození a zkázu lidstva. Obrazům dominuje triptych nazvaný „Ragnarok“, severské variantě nedefinitivní apokalypsy. Jedná se o světelnou projekci, kde budou na obraz promítány paprsky světla, čímž vzniknou další dimenze a varianty.

Camp: náš výběr z programu

Cílem aktivit Centra architektury a městského plánování je zlepšení veřejné diskuze o rozvoji Prahy. Talkshow Ondřeje Cihláře se snaží odlehčit složitá témata, přiblížit je veřejnosti a zapojit obyvatele Prahy do procesu městského plánování. Mezi hosty režiséra, herce a protagonisty Divadla Vosto5 byli v minulosti například architekt Ondřej Chybík nebo designér Ferdinand Leffler. V pondělí 11. října budou hosty pořadu ředitelka Desigbloku Jana Zielinski, architekt roku za rok 2021 Petr Stolín a Alena Mičeková.

 

A co se týče filmového promítání v CAMPu, v pátek 22. října bude na plátně kina odvyprávěn příběh finského architekta Alvara Aalta. V tvorbě jednoho z nejvýznamnějších moderních architektů se prolíná funkcionalismus s přírodou inspirovaným designem. Ikonické budovy, které tvořil společně se svou ženou Ainou Aalto, se nacházejí po celém světě, od Finska po Rusko nebo Ameriku.

BIM jako snadný přístup k informacím o budově

Česká rada pro šetrné budovy ve spolupráci s Českou komorou architektů připravuje sérii webinářů pod názvem Šetrná řešení v praxi. Tématem dalšího z online seminářů na ZOOM je BIM snadný přístup k informacím o budově. Mnohodimenzionální nástroj BIM zachycuje běžný 3D model objektu, který dále vybavuje veškeré prvky a materiály technickými parametry, se kterými je dál možné projekt optimalizovat pro fázi realizace i pro provoz budovy.

Šetrná řešení v praxi: BIM snadný přístup k informacím o budově

Termín konání: 20.10. 2021, 16:00 – 17:00
Konkrétní témata: BIM z pohledu generálního dodavatele, BIM Execution Plan, Datový standard a třídící systém, Případová studie Dětské léčebny Ostrov u Macochy, Navrhování dřevostaveb v BIM


Minuty z minulých týdnů:

Nejkrásnější pumpa i ostravské mrakodrapy

Oceněné interiéry a legendární exteriéry

Podzim patří architektuře a designu

Umění v klidu i v pohybu

Architektura jako poslání

Udržitelná severská architektura

Vyhlídky a rozhledny od ateliéru Mjölk

MINUTA s architekty z edit!

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU