Kdo, co, kdy a kde? V Galerii Jaroslava Fragnera probíhá výstava, která ukazuje roli architektury při prosazování dlouhodobého udržitelného rozvoje. Na příkladech průkopnických projektů norského studia Snøhetta výstava s podtitulem S krajinou v dialogu představuje, jak moderní architektura ovlivňuje dopady klimatických změn.
Jakými způsoby přistupovat ke sběratelství umění odhalí výstavní projekt J&T banky Art Index POP-up. V Polsku najdete nové sídlo firmy mmcité+ navržené architektem Kamilem Mrvou, na pražském Žižkově se chystá open air festival a v galerii domu SmetanaQ se otevře výstava významných umělců Marca Bagnoliho a Vladimíra Škody.
ARCTIC NORDIC ALPINE / S krajinou v dialogu
Od 26. srpna do 13. října představí expozice v pražské Galerii Jaroslava Fragnera tvorbu světově uznávaného ateliéru Snøhetta. Tématem výstavy bude moderní architektura jako nástroj na udržení kvalitního života na modré planetě. Norský ateliér díky svému udržitelnému přístupu významně přispívá v boji proti klimatické změně. Výstava původně vznikla pro berlínskou Galerii Aedes & Aedes Architecture Forum. Pražská výstava, v rámci níž se uskuteční také bohatý doprovodný program, ukáže možnosti současné architektury ve zranitelné krajině.
Architektonické a designové studio Snøhetta se zavázali k projektování pouze uhlíkově negativních budov, tedy staveb, které vygenerují za dobu své životnosti více energie, než stihnou spotřebovat. Architekti stojí za projekty muzejní čtvrti v Bolzanu, hotelu Svart ve Svartisen nebo Národní opery a baletu v Oslu, za kterou dostalo studio v roce 2009 Cenu Miese van der Rohe. Práce tohoto ateliéru již byla v minulosti v Galerii Jaroslava Fragnera několikrát představena. Letos galerie výstavu doplní realizacemi stavby, které minimalizují dopady na životní prostředí, například projektem přestavby brněnského nádraží.
J&T Art Index POP-up
Veřejnosti běžně nepřístupný činžovní dům na Újezdě je místem konání druhého ročníku výstavy J&T Banka Art Index Pop-up. Po dvou letech bude od 2. do 5. září vystavovat více než 40 umělců svá díla v šesti bytech na pražské Malé Straně. Výstavu si mohou návštěvníci zdarma prohlédnout každý den od 10 do 19 hodin. Jednotlivé byty budou tematicky zaměřené a ukážou různé přístupy ke sbírání umění a k tomu, jak s uměním žít. J&T Banka, pořadatel celé akce, ve spolupráci s umělci a prestižními galeriemi současného umění tak představí to nejlepší, co vzniká v ateliérech neznámějších současných českých umělců.
Mezi vystavujícími budou stejně jako v loňském roce Krištof Kintera, Kateřina Šedá, Josef Bolf, Eva Koťátková nebo Jakub Nepraš. Dále je doplní díla nových autorů jako jsou Karel Štědrý, Johana Pošová v uměleckém duu s Barborou Fastrovou, Petr Písařík, Jakub Hošek, Pavla Malinová, Jiří Skála, Alena Kotzmannová či umělecké duo unconductive trash (Michal Pěchouček a Rudi Koval). Pro každý z bytů navrhl parfémový dům Pigmentarium speciální vůni a designový nábytek do interiérů poskytla firmy Konsepti. Kurátorkami výstavy jsou Valérie Dvořáková a Anna Pulkertová.
Nové polské mmcité
Architekt Kamil Mrva ve spolupráci s Martinem Vymetálkem a Jaroslavem Holubem navrhli rekonstrukci firemního sídla firmy mmcité+ v Polsku. Architektonický ateliér Kamil Mrva Architects má s návrhářem a výrobcem městského mobiliáře mmcité+ zkušenosti z projektu a realizace jeho sídla v Bílovicích. Nová polská pobočka společnosti mmcité+ vznikla v Mazančowicích u Bialsko-Bialé.
Architekti zde přestavěli starou hospodářskou budovu, kterou očistili a doplnili novými architektonickými prvky. Do stodoly umístili dřevěnou terasu a vrata nahradili HS portály. V podkroví navrhli velký vzdušný prostor s propojovací lávkou nad přízemím a vloženou lodžií s výhledem na kopce a kostel. Vnitřní klenby z cihel byly očištěny, stěny dostaly bílou omítku a podlahy sjednotila cementová stěrka.
Architektonické řešení: Kamil Mrva Architects
Rok realizace: 2020
Foto: Libor Stavjaník / Studio Toast
Žižkovská spojka
Celý měsíc bude v městské krajině a ve veřejném prostoru Prahy 3 probíhat open air festival Žižkovská spojka. Ve spolupráci s Městskou částí Praha 3, Galerií hlavního města Prahy, Tancem Praha, Krenovkou sobě a Unijazzem bude oživeno architektonické a kulturní dědictví Dolního Žižkova a vrchu Vítkov. Projekt inspirovaný diplomovou prací Darie Sayapiny a Landscape festivalem nabídne především site-specific instalace a architektonické intervence. Doprovodný program budou tvořit debaty, performance, happeningy, koncerty a divadelní představení.
Festival chce upozornit na historicko-urbanistickou strukturu a industriální topografii této lokality. Obecně pak Žižkovská spojka navazuje nejen na kulturní tradice této městské části, ale také na chystanou revitalizaci vrchu Vítkov nebo dokončovanou proměnu cyklostezky pod Vítkovem a Tachovského náměstí. Dále také podpoří vznik nového kulturního klastru v okolí Krenovky a Divadla Ponec. Zahájení výstavy proběhne 6. září na Tachovském náměstí výstavou Náměstí s váhou a tunelem.
Za zrcadlem
Výstava galerie Cermak Eisenkraft v prostorách POP-UP galerie domu SmetanaQ tentokrát uvede díla Marca Bagnoliho a Vladimíra Škody. Od 8. do 26. září budou k vidění práce dvou významných současných umělců, jejichž výtvarné bádání má vést k lepšímu porozumění vesmíru srovnatelného s vědou. Oba umělci se totiž zabývají představou časoprostoru a jeho zrcadlení. Každý z nich však dochází k jiným výsledkům.
Marco Bagnoli se ve své tvorbě snaží odkrýt a vyjevit to, co by jinak zůstalo skryté. Naopak Vladimír Škoda ve své práci zkoumá, zda je možné zviditelnit neviditelné. Zatímco Bagnoli napomáhá rozpoznat a vnímat komplexní vztahy mezi různými možnými realitami v porovnání s tím, jak jsme schopni realitu chápat, Škoda hledá to, co nás spojuje se soustavou paralelních vesmírů. Kurátorkou výstavy s názvem Za zrcadlem je Miroslava Hajek.
Minuty z minulých týdnů:
Vyhlídky a rozhledny od ateliéru Mjölk
Za uměním i 3D tištěnými mosty
Česká architektura slaví ve světě úspěch