Kdo, co, kdy a kde? Mladá architektka Valerie Heyworth navrhla národní kulturní centrum na Tchaj-wanu, se kterým vyhrála soutěž Kaplicky internship 2021. Vítězný oblouk v Paříži se schoval pod plachtu na počest umělce Christa. Pokud budete projíždět Slovenskem, zastavte se na čerpací stanici, jež patří mezi ty nejkrásnější na světě. Jak bude vypadat nejvyšší český mrakodrap? Architekti Ondřej Chybík and Michal Krištof představili přepracovaný návrh 253 metrů vysoké stavby. Chystáte se na Designblok? Máme pro vás několik tipů na události mimo hlavní výstavní prostory.
Vítězkou Kaplicky internship se stala Valerie Heyworth
Projekt Český dům na Tchaj-wanu přinesl absolventce Fakulty architektury ČVUT Valerii Heyworth vítězství v sedmém ročníku architektonické soutěže Kaplicky Internship. Vyhlášení soutěže se uskutečnilo v prostorách Winternitzovy vily, po němž následovala prezentace architektky Alice Dietsch z londýnského studia Amanda Levete Architects. Právě v tomto špičkovém ateliéru stráví mladá architektka tříměsíční stáž. Loňský vítěz Vojtěch Rudorfer měl například možnost absolvovat stáž v ateliéru Davida Chipperfielda.
Pořadateli soutěže je Bakala Foundation ve spolupráci s Nadačním fondem Kaplicky Centre a londýnským Design Muzeem. „Tato soutěž otevírá studentům a absolventům dveře do mezinárodního světa architektury. Mají šanci učit se od špiček v oboru a získají rozhled, know-how a inspiraci, kterými mohou následně obohatit českou architekturu,“ říká Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation. V odborné porotě zasedl mimo jiné Deyan Sudjic, který díky svému přátelství s architektem Janem Kaplickým stál u zrodu soutěže.
„Český dům na Tchaj-wanu je projekt, na kterém jsem pracovala v rámci své diplomové práce v ateliéru Ondřeje Císlera a Lenky Milerové. Toto téma jsme se rozhodli zpracovat mimo jiné jako odpověď na poněkud ambivalentní postoj České republiky k Tchaj-wanu a jeho vztahu s Čínskou lidovou republikou. Česko-tchajwanské vztahy vnímám jako velmi důležité a perspektivní. Vybudování národního kulturního centra by toto partnerství podpořilo,“ popisuje svůj projekt vítězka soutěže Valerie Heyworth.
Christo v Paříži
Do neděle 3. října si mohou Pařížané a návštěvníci francouzské metropole prohlížet na západním konci bulváru Avenue des Champs-Élysées zahalený Vítězný oblouk. Autorem projektu je zesnulý konceptuální umělec bulharského původu Christo, který jej navrhl se svou ženou Jeanne-Claude v 60. letech minulého století. Oba manželé nechali v minulosti zahalit například římské hradby nebo Říšský sněm v Berlíně.
Realizaci projektu financovaného z Christových prodaných prací dokončil jeho synovec Vladimir Javačev. Monument, který nechal postavit Napoleon Bonaparte jako připomínku výhry v bitvě u Slavkova, je tak rok po smrti umělce na jeho počest zahalen do recyklovatelného plastového obalu. Padesátimetrový pomník pokrývá stříbřitě modrá textilie a v duchu původních autorů má ukázat jedinečnost skutečností, které pomíjí.
Nejkrásnější čerpací stanice
Pražský Atelier SAD je autorem návrhu jedné z nejkrásnějších čerpacích stanic na světě, kterou najdete ve slovenské obci Matúškovo u Galanty. Realizace monolitické železobetonové konstrukce nosných sloupů a na ně přecházející vodorovně zakřivené desky připomíná houbové sousoší. Architekti stojí za zpracováním celkového konceptu benzinových stanic firmy GAS od jednostojanové až po velké dálniční. Právě tato čerpací stanice se dvěma stojany a s minimalistickým kioskem je však architektonickým středem zájmu. Natáčel se u ní také například studentský film Breaktime nominovaný na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film.
Architektonické řešení: Dušan Sinetar, Vítek Markvart, Koen Huyghe // Atelier SAD
Rok realizace: 2010-2011
Plocha: 370 m²
Lokalita: Matúškovo
CHYBIK+KRISTOF: Ostrava Tower
Architekti z ateliéru Chybik+Kristof předložili přepracovaný návrh na mrakodrap Ostrava Tower, který se má stát nejvyšším mrakodrapem v Česku. Nejvyšší obyvatelná stavba, která byla v tuzemsku zatím postavena, je brněnská N Tower, jejíž střecha je umístěna 111 metrů nad zemí. Ostravský mrakodrap by měl vyrůst do výšky 253 metrů v bývalé hornické oblasti. Budoucí dominanta čtvrti Nová Karolina bude mít podobu přesýpacích hodin.
Na 56 patrech vzniknou vedle luxusních a VIP bytových jednotek také kancelářské prostory, kongresové centrum a nejvyšší patro bude určeno pro vyhlídkovou restauraci, bar a terasu s výhledem. Návrh stavby, která by měla být dokončena mezi lety 2027-2028, počítá i s vytvořením podzemních garáží. V Ostravě se chystá také rekonstrukce mrakodrapu o 68 metrech, který je od roku 2013 nevyužíván.
Designblok & naše tipy
Design v mnoha podobách a z různých koutů republiky i ze světa se představí v rámci letošního 23. ročníku festivalu Designblok. Modulární a minimalistické řešení úložných prostor Lockers vznikly ve spolupráci ateliéru Perspektiv a společnosti Brick. V instalaci Unboxing 8.0 bude připraveno 8 příběhů, 8 mikroinstalací a 8krát skutečně lidský rozměr štěstí. Návštěvu hlavního výstavního programu v Gabriel Loci určitě doplňte komentovanou prohlídkou Uměleckoprůmyslového muzea a prozkoumejte novou židli značky LD Seating od Martina Foreta.
Ve funkcionalistických interiérech Domu Radost si prohlédněte výstavu Česká radost, která propojí design, výtvarné umění a radosti v nás. Výstava českých designérů a výtvarníků bude rozdělena do tematických celků Porozumění, Pokora, Láska, Štěstí nebo Domov. Na elektrické lodi Marie D`Bohemia poplují přední čeští architekti a designéři, kteří v rozhovorech s architektkou Verou Hampl představí projekty, na kterých pracují nebo témata, kterými se dlouhodobě zabývají.
V prostorách Jiri Svestka Gallery pak budou k vidění papírové variace Išky Fišárkové. Výstava vychází z dlouholeté praxe módní návrhářky, která své modely představí také během malé módní přehlídky. A nenechte si ujít ani vybrané projekty v Mezinárodní soutěži Diploma Selection, která uvede 30 nejlepších diplomových prací z předních evropských univerzit. Diplomové práce reflektují širokou škálu témat, od ekologie přes emancipaci žen po lidskou identitu a nevyhnutelně také pandemii koronaviru.
Minuty z minulých týdnů:
Oceněné interiéry a legendární exteriéry
Podzim patří architektuře a designu
Udržitelná severská architektura