Adapterra Awards 2021 zná své finalisty

Hlasujte pro nejsympatičtější projekt přizpůsobující se změně klimatu

adapterra awards

Odborná porota z rekordního počtu 101 přihlášených projektů vybrala do finálového kola 18 projektů, jež reagují na klimatickou změnu. Již třetí ročník soutěže Adapterra Awards hledá inspirativní příklady toho, jak přizpůsobit krajinu, města a domy dopadům klimatických změn. Hlasovat pro nejsympatičtější projekt může do 15. října také veřejnost, a to v kategorii Cena sympatie.

Soutěžní kategorie

Vyhlášení vítězů Adapterra Awards pořádané Nadací Partnerství se bude konat 4. listopadu. V rámci toho se uskuteční také závěrečná konference, která bude zaměřena na adaptaci měst na projevy klimatické změny. Osmnáctka vybraných projektů soutěží v kategoriích Volná krajina, Zastavěná území, Pracovní prostředí a Náš domov. S podporou hlavního města budou oceněna také nejlepší adaptační opatření realizovaná na území Prahy. V rámci mezinárodní spolupráce cenu získají také projekty v kategorii Cena českého příhraničí a Cena rakouského příhraničí.

Každým rokem jsou projevy klimatické změny frekventovanější a intenzivnější. Také toto léto se nese ve znamení veder, bouřek, přívalových dešťů a záplav.

Soutěž Adapterra Awards hledá cesty, jak se na podobný charakter počasí připravit,“ vysvětluje Martin Ander z Nadace Partnerství.

Moravské Toskánsko

Vybrané projekty realizované ve volné krajině vytváří adaptační opatření, jež zmírňují dopad klimatických výkyvů i dlouhodobých trendů. Příkladem je Demonstrační ekofarma Petra Marady v Jihomoravské kraji. Původně intenzivně obhospodařovanou krajinu bez vodních prvků soukromý zemědělec a vysokoškolský pedagog proměnil a vrátil jí původní strukturu a diverzitu. V malebné krajině Šardic a okolí nazývaných Moravské Toskánsko se menší lány orné půdy střídají s lesy, sady, zatravněnými pruhy, mokřady a tůněmi. Krajina je schopna hospodařit s vodou a svůj domov zde našlo mnoho druhů zvířat. Inspiraci v tomto projektu nalezly také okolní obce.

Domov Podhradí

Co se týče adaptace domů, stavby v této kategorii opakovaně využívají vodu nebo zlepšují mikroklima v okolí, například instalací zelené střechy. Na zanedbané pláni v Týnci nad Labem vybudoval manželský pár bytový dům pro komunitní bydlení seniorů. Ubytovací zařízení je vystavěno v pasivním standardu s využitím přírodních a obnovitelných materiálů. Na dvaceti tisících hektarů pozemku v areálu zvaném Podhradí se nyní rozrůstá také permakulturní zahrada se sadem ovocných stromů a další části se budou dále dostavovat.

Život ve městě

Adaptační opatření realizovaná ve městech a obcích přispívají ke zmírnění efektu tepelného ostrova města a vhodně využívají či zadržují vodu. Příkladem je Mosaic House Design Hotel – první český zelený hotel se systémem využívání šedé vody a zpětného získávání tepla z odpadních vod a fungující s obnovitelnými zdroji energie.

Také soukromé firmy a veřejné instituce svými opatřeními aktivně přispívají k adaptaci na klimatickou změnu. Provoz budovy nového pavilonu tropického zemědělství v kampusu České zemědělské univerzity v Praze je udržitelný z hlediska nákladů na provoz i negativního vlivu lidských aktivit na přírodu. Fakulta využila tepelná čerpadla, retenční nádrže na dešťovou vodu, fotovoltaické panely i zelenou střechu.


Adapterra Awards

Soutěž Adapterra Awards hledá a oceňuje projekty, které hledají cesty, jak na dopady klimatické změny. Mezi jednotlivci, obcemi i firmami vybírá ty projekty, které ochlazují naše města nebo pomáhají zadržovat vodu v krajině. Soutěž probíhá pod záštitou ministra životního prostředí Richarda Brabce a předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Vítězové soutěže se zúčastní exkurze do zahraničí, vítěz kategorie volná krajina získá 100 000 Kč a vítěz v kategorii zastavěná území získá 50 000 Kč.

Ze 101 přihlášených projektů soutěží 18 vybraných v různých kategoriích.

Hlasujte pro ten nejsympatičtější projekt

Podívejte se na články o minulém ročníku:

Vyberte nejlepší nápad reagující na změnu klimatu

Biocentrum Mokroš

Finále Adapterra Awards je zde

Soběstačný dům Chimney

ČSOB Kampus

Dům vody a tónů

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU