Za uměním i 3D tištěnými mosty

Rychlý přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Laura Limbourg, Annemari Vardanyan a Jan Soumar vystavují v The Chemistry Gallery svá díla. Na Vltavské dokončil Jakub Tytykalo velkoplošnou malbu. Najdete v muralu ukryté odkazy na sousedící keramickou fontánu Faun a Vltava nebo Štursovo sousoší u Hlávkova mostu? Připojte se 9. srpna na Sympozium experimentální architektury. Jaké české stavby našly zalíbení také v zahraničí? Projděte se po mostech vytištěných v 3D tiskárně. Jeden z oceli najdete v Amsterdamu, druhý betonový na vás čeká v Benátkách.

Chemistry Gallery: Paralelní scénáře

Od 6. srpna do 12. září vystavují v The Chemistry Gallery svá díla Laura Limbourg, Annemari Vardanyan a Jan Soumar. Studentky a student pražské Akademie výtvarných umění mají k malbě odlišný přístup, jejich umělecké projevy jsou svébytné a angažované. Všechny tři autory spojuje figurální malba. Zatímco Laura Limbourg ve své tvorbě promítá tíživá témata, se kterými se setkala při cestování do zemí jihovýchodní Asie, Annemarie Vardanyan reflektuje své vnímání rodinné pospolitosti a životních rituálů v novém kulturním prostředí. Jan Soumar pak ve svých obrazech figury deformuje a rozkládá do jiné roviny situační vizuality.

„I na poli současné malby tak vznikají paralelní scénáře, které neodmyslitelně patří k demokratické společnosti založené na názorové pluralitě a vzájemné toleranci,“ říká kurátor výstavy, Petr Vaňous.

Mural art na Vltavské

V únoru tohoto roku vyhlásila Městská část Praha 7 a Dopravní podnik hlavního města Prahy druhý ročník otevřené výtvarné soutěže Mural Art Vltavská. Do soutěže se přihlásilo 23 návrhů. O vítězném návrhu rozhodovala porota složená ze zástupců městské části, dopravního podniku a odborné veřejnosti. Vítězem soutěže a autorem velkoplošné malby u stanice MHD Vltavská je absolvent Akademie výtvarných umění v Praze a držitel ceny Art Prague Young Award Jakub Tytykalo. Umělec propojil mural s místem, na kterém jej vytvořil, a doplnil tak venkovní galerii na vytížené dopravní stanici.

Cílem malby je provokovat představivost a asociace diváků. „Do návrhu jsem otiskl podobu nedalekého Štursova sousoší i tvarosloví blízké keramické fontány. Záměrem je mural pojednat tak, aby ve svém měřítku byl funkčním vizuálním dílem jak při pohledu z dálky, tak i zblízka. Pracuji se samotnou strukturou zdi a s respektem k její architektuře, kterou ale záměrně narušuji dynamičtějšími křivkami. Geometrické tvary se proto mísí s vlnitými liniemi a v povrchu zdi vytvářejí iluzi reliéfu,“ popisuje svůj koncept Jakub Tytykalo.

Sympozium experimentální architektury

Experimentální architektura je alternativou k většinové výstavbě, využívá nových technologií a hledá inspiraci v přírodě a mikrosvětě. Bienále experimentální architektury v Praze je mezinárodní platforma, která mapuje aktuální tendence a metody architektonického navrhování. Reaguje tak na změnu technologií a filozofií. Jeho cílem je oživit zájem o architektonické uvažování překračující uzavřené hranice lokálních hodnotících kritérií.

9. srpna proběhne Sympozium experimentální architektury, jež je přístupné online všem zájemcům. Mezi přednášejícími bude Barbara Imhof z vídeňské architektonické kanceláře LIQUIFER Systems Group, které se zaměřuje na inovativní výzkum a vývoj produktů s vesmírnými a pozemskými aplikacemi. Dále se svým týmem vystoupí Henriette Bier z akademického studia ROBOTIC BUILDING, jež se věnuje výzkumným a vzdělávacím aktivitám s cílem vyvinout design pro robotickou výrobu a provozní metody urychlující robotizaci v architektuře.

Z českého akademického studia FLOW zahraniční přednášející doplní Jan Petrš, Markéta Gebrian, Loran Asaad, Ondřej Pokoj a Michal Bednář. Studio FLOW zkoumá a vyvíjí technologie a prostřednictvím matematických a komplexních systémů a fyzických struktur je integruje do současné prostorové kultury.

Česká architektura oceněná portálem Architizer

V soutěži A+Awards prestižního architektonického časopisu Architizer se mezi světové architekty jako jsou Zaha Hadid nebo David Hertz objevila také jména českých architektů a architektek. Porota každoročně vybírá v celkem 94 kategoriích nejzajímavější stavby, které byly realizovány v posledních letech, ale také ty, které teprve realizovány budou. Česká architektka Lina Bellovičová vyhrála za svou stavbu z konopného betonu zvanou Dům LO v kategorii soukromý dům XS. Ocenění v kategorii Nepostavený: sport a rekreace pak získal Petr Janda z ateliéru Brainwork za návrh Plovoucích lázní pro Prahu. Architekt získal také speciální ocenění za revitalizaci Rašínova nábřeží.

Mosty z 3D tiskárny

Technologie 3D tisku je ve stavebnictví stále rozšířenější, tisknou se nejen domy, ale také školy, například ta od Studia Mortazavi na Madagaskaru. Během procesu vyvinutém společností Mighty Buildings je dokonce možné vytisknout dům o 30 metrech čtverečních v jednom dni. V Amsterdamu byl v červenci otevřen také první ocelový most, jež svařovala čtyři robotická ramena v hale firmy MX3D. 12 metrů dlouhý a 4,9 tuny vážící most pak jeřáb usadil ve Čtvrti červených luceren. Slavnostního otevření se zúčastnila samotná nizozemská královna, jíž je most zasvěcen.

Oproti tištěným domům je výroba mostů náročnější než výroba domů. Navrhování a dimenzování mostu spojujícího dva břehy jednoho z amsterdamských kanálů trvalo celkem 4 roky. Most z nerezové oceli je totiž určen pro frekventovanou dopravu, musí zvládnout pojmout chodce, cyklisty i řidiče motocyklů. Skryté senzory v něm shromažďují informace o tlaku, vibracích nebo teplotě a zasílají je do 3D modelu stavby, aby bylo možné zkontrolovat její technický stav. Na první pohled působí most díky svým organickým záhybům až nadpřirozeným dojmem. Stavba má zatím povolení setrvat 2 roky.

První 3D tištěný most z betonu představilo šest institucí a značek na letošním Bienále architektury v Benátkách. Za návrhem klenuté betonové lávky stojí ateliér Zaha Hadid Architects. Název 16 metrů širokého a 12 metrů dlouhého mostu Striatus je odvozen od jeho strukturální logiky a výrobních procesů. Tato lávka vyrobená z 3D tištěných betonových tvárnic stojí v zahradě Giardini della Marinaressa a je určena pouze pro chodce. Vyrobený most je možné rozdělit a materiály poté recyklovat.

Minuty z minulých týdnů:

Česká architektura slaví ve světě úspěch

Do Brna za architekturou

Kdo určí novou podobu Pražské tržnice?

MINUTA umění i architektury

Výlet za architekturou s Terezou Komárkovou

Otevřené umění

Minuta zamyšlení s ateliérem archicraft

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU