Martin Rajniš | Huť architektury

ARCHITEKTI A DESIGNÉŘI NA VODĚ

Architekt a urbanista Martin Rajniš je hlavní osobností ateliéru Huť architektury, který v roce 2012 společně s Davidem Kubíkem založil. Martin Rajniš je také spoluzakladatelem České komory architektů. Zabývá se experimentální architekturou a vztahem architektury k lidské společnosti a přírodě.

Vystudoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze, na kterou navázal postgraduálním studiem na Akademii výtvarného umění. Své první zkušenosti získával u Miroslava Masáka a Karla Hubáčka v ateliéru SIAL v Liberci. Mezi lety 1990-1997 působil jako profesor architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a vedl také ateliér architektury na Technické univerzitě v Liberci.

Malé a dřevěné

Architekt se nejprve věnoval stavbám větších měřítek, stojí za návrhem obchodního domu Máj nebo kulturního a obchodního centra Nový Smíchov. Svou pozornost ale poté zaměřil na menší dřevěné objekty. Za svou činnost byl Martin Rajniš oceněn nominacemi na cenu Miese van der Rohe, v roce 2014 získal cenu Global Award for Sustainable Architecture a v roce 2016 obdržel Poctu České komory architektů. Jeho tvorba je charakteristická stavbami ze skládaného dřeva jako jsou stodoly nebo rozhledny, mezi ně patří například rozhledna Doubravka.

Martin Rajniš o architektuře a štěstí

Dělám už skoro 60 let. Možná to bude znít nabubřele, možná absurdně, ale dělat některé projekty je pro mě skutečné štěstí. Štěstí je pro mě svoboda, štěstí je pro mě i pozorování úžasných přírodních věcí, štěstí je pro mě i matematické vyjádření základních principů kvantového prostoru. A jak už to v životě chodí, tohle všechno se mi prolíná jedno s druhým,“ říká architekt, který bude ve čtvrtek 7. října hostem Very Hampl na lodi Marie d´ Bohemia.

REGISTROVAT SE NA PLAVBU

„Pevně věřím, že v přírodě vznikají tvary působením sil a stavů a výsledkem je chaos – základ všech tvarů. Chaos je princip, ze kterého povstal a dál se vyvíjí celý náš svět. Trvalo mi dlouho, než jsem se dokázal odpojit od příliš mechanického a racionalistického pohledu na architekturu. A dávno jsem překonal své architektonické začátky, které byly spíše funkcionalistické. Teď jsem jinde a doufám, že z obrázků, které předvedu, to bude zřejmé.“

Je zajímavé, že mi v mládí často dalo strašnou práci vyloudit z hlavy pořádný projekt – někdy to trvalo týdny, měsíce a dokonce i roky – dneska tomu sám těžko věřím. Ale když teď řeknu, že mi nápady přicházejí takřka okamžitě se zadáním, tak nelžu. Mám totiž v těle takový zvláštní pocit, takový příjemný lechtání v podbřišku, které mě upozorňuje, že hlava na něco přišla, a že to snad bude stát za to. Jestli a kdy se tohle lechtání dostaví, to nemůžu nikdy s jistotou říct. Je to skutečně těžko postihnutelný úkaz – prostě to najednou je.

A právě tohle je pro mě to nepředstavitelný štěstí, který ale netrvá dlouho. Analytická část mé hlavy na tom začne pracovat a té druhé, té šťastné části hlavy trochu kazí náladu. Ale když můžu začít kreslit na správném papíře (musí být trošku drsný), správným perem s japonským keramickým hrotem, tak se štěstí zase dostaví.“

Mám tu kliku, že mi materiální dostatek umožňuje dělat práci, která mě strašně baví. Přiznám se, že jsem si jeden čas myslel, že je správné a „fešácké“ zvolit si po svobodném životě také svobodnou smrt. Pro tenhle účel mi někteří kamarádi doporučili suchý led. Doteď jsem s tím dost počítal, ale v poslední době musím říct, že začínám dost pochybovat. Moje práce mě totiž baví do té míry, že tohle moje odhodlání poněkud bledne. Svobodná práce je pro mě totiž tím největším štěstím a já mám pořád energie a nápadů spoustu. Navíc máme v našem rodě dlouhověkost, takže snad i já tady budu ještě nějakou dobu, pánbůh dej dlouhou dobu, pracovat. Uvidíme,“ zakončuje své zamyšlení o štěstí Martin Rajniš.

ARCHITEKTI A DESIGNÉŘI NA VODĚ

Další rozhovory:

Architektuře se věnuji spíše jako “laické očko”

Není malých zadání

Jsme architekti, kteří stojí nohama na zemi

Mám rád architekturu ve všech jejích polohách

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU