Michal Froněk | Olgoj Chorchoj

ARCHITEKTI A DESIGNÉŘI NA VODĚ

Designér a architekt Michal Froněk je od roku 1990 součástí studia Olgoj Chorchoj, které jako student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze založil společně se svým tehdejším spolužákem Janem Němečkem. Studio vzniklo během workshopu Vitra Design Musea vedeného Denisem Santachiarou. V současnosti jsou oba zakladatelé studia vedoucími ateliéru designu na VŠUP a renomovanými osobnostmi na poli průmyslového a interiérového designu i architektury.

Progresivní design

Mezi prvními projekty Olgoj Chorchoj byly experimentální sedací objekty a návrhy interiérů. Portfolio tvorby studia zahrnuje světelné ready-made objekty, skleněné vázy, porcelánové sety nebo titanové šperky. Co se týče architektonických realizací, věnuje se studio s řadou spolupracovníků kromě novostaveb především designu interiérů, rekonstrukcím objektů a industriálních budov. Charakteristikou jejich progresivních návrhů jsou technologická čitelnost a přiznané materiály.

Studio Olgoj Chorchoj dlouhodobě navazuje spolupráci s tradičními českými výrobci. Jejich sérii konferenčních stolů a skříněk s názvem Škoda použila firma Paul Smith ve své reklamní kampani a dále byla vystavena v Evropě i v USA. Ve sbírce Metropolitního muzea v New Yorku jsou pak designéry navržené karbonové mísy. Po spolupráci se sklárnou Kavalier, započala v roce 2015 spolupráce studia se sklárnou Květná.

Oceňovaný design

Za své inovativní a nadčasové návrhy získali designéři řadu ocenění. Za set Pan Vajíčko právě pro Květnou byli oceněni na veletrhu Ambiente cenou Design Plus. Dále jsou držiteli ceny Czech Grand Design za kolekci poklopů a foukaných svítidel TIM pro značku Bomma, jež vznikla u příležitosti výstavy Tima Burtona v Praze. Za kolekci kapesních nožů Pocket pro značku Mikov pak získalo studio Olgoj Chorchoj ocenění Red Dot Award.

Nová etapa

Studio stojí také za návrhem celosvětových pivních sklenic pro Plzeňský Prazdroj vyráběných firmou Rastal. Další etapou práce designérů Michala Froňka a Jana Němečka je setkání s investorem Josefem Zajíčkem. Společná vášeň pro techniku, řemeslnou zručnost a staré závodní automobily vedla ke vzniku projektu, jehož cílem je navrátit české hodinářské umění tam, kam historicky patří.

Značka hodinek BOHEMATIC je založena na precizní manufakturní výrobě, nadčasových tvarech a silných příbězích. Série MINOR je poctou legendárnímu českému automobilu Aero Minor Sport a závodníkům, kteří s ním v roce 1949 vyhráli závod Le Mans. I proto připomíná grafika číselníku a tvar ručiček přístroje palubní desky. Řada GRAPHIC SUTNAR naopak vzdává poctu osobnosti českého grafického designu Ladislavu Sutnarovi. Typické prvky jeho tvorby vycházející z přísných geometrických kritérií a elegantní modernistické typografie byly inspirací při návrhu designu této série.

Příběh, který se skrývá za novou řadou AERODYNAMIC, bude jedním z témat plavby na lodi Marie D`Bohemia v pátek 8. října.

REGISTROVAT SE NA PLAVBU

Jak se pozná dobrý design?

Dobrý design je především komplexní. Je funkční, ergonomicky správný, komunikačně vstřícný, ekologicky šetrný, ekonomicky přínosný, inovativní, a samozřejmě esteticky nezávadný. A skvělý design kromě těchto atributů přináší ještě silnou emoci.

Co pro vás znamená kvalitní architektura?

V podstatě pro architekturu platí tytéž principy jako pro design, jen ve větším měřítku, s větší sociální zodpovědností a časovým dopadem.

Co vás dělá šťastným?

Kromě fungující a spokojené rodiny každá činnost, která se provozuje s chutí a bez výčitek.

ARCHITEKTI A DESIGNÉŘI NA VODĚ

Další články o designu:

Jiří Pelcl & Clap Design

Nadčasový a krásný design z Monobrandu

Pravidla úspěchu designérů jsou podobná jako v hudebnímu průmyslu

10 pražských showroomů designu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU