Kdo, co, kdy a kde? Brzy budeme znát autory vítězného návrhu budovy Vltavské filharmonie. Slavnostní ceremoniál a zveřejnění budoucí podoby ikony české klasické hudby, architektury i kultury se uskuteční v úterý 17. května v Centru architektury a městského plánování. Mezitím v CAMPu můžete navštívit výstavu věnovanou metropolitnímu plánu.
Ve Zlíně bude tento víkend ve znamení designu a příští týden se v Praze otevřou známé i neznámé budovy v rámci festivalu Open House Praha. Galerii Jaroslava Fragnera provonělo dřevo a The Chemistry Gallery představuje nonstop pouliční NFT galerii. Na design, architekturu i umění zveme v další MINUTĚ.
To je plán!
Jak se proměnil Metropolitní plán od jeho zveřejnění v roce 2018? A jak se bude v budoucnu rozvíjet Praha? Tyto dotazy zodpovídá nová výstava v Centru architektury a městského plánování. Kurátorem instalací v obou sálech CAMPu je architekt Martin Hejl ze studia Loom on the Moon. Cílem výstavy a doprovodných aktivit je vysvětlit plán širší veřejnosti, a to jak laikům, které zajímá budoucnost Prahy, tak i odborníkům, kteří si mohou samotnou dokumentaci prostudovat.
Výstavu To je plán! mohou návštěvníci CAMPu vidět do 30. června. Její součástí je představení pěti základních principů Metropolitního plánu zpracovaného Institutem plánování a rozvoje. Konkrétní podoba plánu je nyní prezentována pro tzv. veřejné projednání, během něhož proběhne také fáze připomínkování. IPR spolu s hlavním městem Praha plánuje dále informační tour po městských částech, kam budou moci občané přicházet s konkrétními dotazy.
Zlin Design Week
Druhý květnový víkend patří ve Zlíně designu. Začíná osmý ročník festivalu Zlin Design Week, který přinese konference, výstavy, workshopy i setkání s inspirativními osobnostmi. Tématem letošního ročníku festivalu je univerzální design.
„Miriam van der Lubbe, kreativní ředitelka Dutch Design Weeku, nedávno řekla, že designéři teď více než kdy dříve ovlivňují naši budoucnost a mohou změnit svět k lepšímu. To je obrovská příležitost i zodpovědnost, a proto chceme být platformou, kde se právě o takových možnostech může otevřeně diskutovat a podporovat ty, kteří k takové změně mohou přispět,“ říká ředitelka festivalu, Jitka Smolíková.
Festival vznikající pod záštitou Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nabídne bohatý kulturní a vzdělávací program i prostor pro networking. V rámci festivalu se uskuteční vernisáž výstavy 100 let zlínského designu, která se bude zabývat fenoménem zlínského průmyslového designu. Sobotní Opening festivalu proběhne za účasti Police Symphony Orchestra. Během slavnostního večera budou vyhlášeni vítězové třináctého ročníku výstavy Best in Design Best of ‘22.
Open House Praha
Osmým rokem se letos koná také festival Open House Praha. Během tohoto svátku městské architektury se od 16. do 22. května zpřístupní 101 budov a prostorů. Kompletní informace o všech otevřených budovách najdete ve festivalovém průvodci. Mezi stavbami je nové moderní Technologické centrum UMPRUM nebo ikonická budova Winternitzovy vily představující historické a kulturní bohatství Prahy.
Novinkou tohoto roku budou zpřístupněné budovy v odlehlých částech Prahy jako je Zbraslav nebo Modřany. Během festivalového týdne bude připraven také doprovodný program s přednáškami, diskuzemi a speciálními komentovanými procházkami. Jednou z nich bude komentovaná prohlídka studentského bydlení The Fizz Prague navrženého v ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners.
Komunitní festival připomene také významné architekty, kteří v Česku působili. Při příležitosti 150. let od narození slovinského architekta a urbanisty Jože Plečnika se uskuteční prohlídka kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, jehož ilustrace od Jana Šrámka zdobí festivalový vizuální styl. Organizátoři budou věnovat pozornost také osobnosti Vojtěcha Ignáce Ullmanna, představitele tzv. české novorenesance.
American framing
Ve spolupráci s Velvyslanectvím USA připravila Galerie Jaroslava Fragnera výstavní projekt, který přenese návštěvníky galerie časem i prostorem – na benátské Bienále architektury 2021. Architekti a pedagogové Paul Anderson a Paul Preissner přijeli do Prahy představit výstavu, jež byla původně připravena pro národní pavilon Spojených států. Výstava American framing se zabývá americkým fenoménem rámových dřevostaveb a potrvá do 26. června.
Instalace s dřevěnými modely a fotografiemi Chrise Stronga a Daniela Shea přinese inspiraci v oblasti dřevostaveb. Výstavu před Betlémskou kaplí doplňuje také venkovní site-specific instalace demonstrující základní princip systému výstavby two-by-four odvozený z rozměrů hranolů s příčným průřezem 2 × 4 palce. „Rámové dřevostavby jsou jednoduché, levné a málo robustní. Právě tyto vlastnosti přinášejí výraznou flexibilitu rámových konstrukcí, umožňující mnohost forem, kompozic, způsobů provedení, přístupů i stylů,“ vysvětlují oba autoři výstavy.
The Chemistry online i offline
Končí výstava malíře Tomáš Tichého v The Chemistry Gallery. V expozici s názvem Rozpojení se prolínají tři tematické obrazové soubory do jednoho synergického celku. Prostřednictvím malířsky přepracovaných fotografií topmodelek z 90. let se Tichý vyrovnává s fenoménem apropriace a pomíjivosti paměti navázané na mediální slávu. Obrazy „hlavonožců“ a sportovců relativizují a ironizují společenský pohyb a akceleraci, které malíř svým vyobrazením naopak zpomaluje. Třetím tématem je pěstování „digitální“ rostliny Burning Bush / Blackout, obdoby umělé inteligence.
Od 13. května budou galerijní prostory The Chemistry Gallery plné obrazů umělce Filipa Kůrky. Absolvent pražské Akademie výtvarných umění vezme návštěvníky prostřednictvím svých děl do světa plného fantazií a skryté touhy. Jedna z nejkontroverznějších výstav tohoto roku, Myslivecký realismus, otevře snovou zahradu se zakázaným ovocem.
Vizuální umělec Dalibor Cée vytvořil na obrazovce vedle vstupu do galerie grafický obsah mimořádného představení, jež je prvním dílem pouliční 24/7 NFT Gallery. Výstava Space Oddity vyjadřuje fascinaci vesmírným prostorem. Celkem šest mimoplanetárních děl si v galerii prohlédnete do poloviny června.