Architekti kanceláří: Studio Perspektiv

Rozhovor s Martinem Stárou a Jánem Antalem

Studio Perspektiv tvoří tým 35 architektů a architektek, kteří pracují na ambiciózních projektech překračující hranice obvyklého a občas i možného. Jejich cílem je přinést novou perspektivu pro bydlení, práci a veřejný život.

Od roku 2015, kdy Martin Stára a Ján Antal ateliér založili, si architekti po experimentech s materiály a novými typologiemi vytvořili svůj vlastní čitelný rukopis, o němž vyprávěli v dalším díle seriálu Architekti kanceláří.

Co se týče navrhování kanceláří, vychází architekti z hlubokého pochopení firemních hodnot a firemní kultury. „Je pro nás důležité, aby architekt, který má projekt kanceláří na starost, byl s danou firmou kompatibilní. To, jací lidé u nás pracují, definuje naše výsledky,“ vysvětluje Martin Stára.

Sauna v kanceláři jako benefit

Perspektiv přistupuje k navrhování kanceláří pragmaticky. Důraz v kancelářských projektech kladou architekti na komunitní prostory, kolem nichž staví zbytek. „Je to otázka každé firmy a její firemní kultury, neexistuje univerzální seznam věcí, který by každá firma měla mít,“ říká Martin Stára.

Pro estonskou firmu Pipedrive studio navrhlo v kancelářích saunu. „Firmy neočekávají, že díky wellness nebo hernám různého typu budou zaměstnanci pracovat 24/7, spíše se jim snaží prostřednictvím určitého pracovního prostředí poskytnou benefit, přidanou hodnotu,“ dodává Ján Antal.

Dlouhotrvající výsledky

Co se týče tématu udržitelnosti, architekti věří, že její součástí je odolnost v čase. „Jsme přesvědčeni, že je nutné do projektu investovat, aby vznikl dobrý výsledek. Nechceme dělat kompromisy, co se designu nebo kvality prvků týče. Nechceme generovat rychlý odpad. Jedna z hodnot, které se snažíme udržet, je, aby byl projekt stálý, vydržel například více než deset let,“ zdůrazňuje Martin Stára. Ateliér stojí za návrhem pražské i bratislavské pobočky coworkingové společnosti Base4Work.

V coworkingové podobě pracovního prostředí vidí architekti budoucnost. Současný trend hybridní práce se pomítá také do požadavků klientů. „To nejsložitější téma je najít správný počet pracovišť,“ uvádí Martin Stára. „Klienti nás například oslovují s tím, že chtějí využít polovinu prostoru a s druhou polovinou vymyslet něco jiného. U nově vznikajících kanceláří se mění poměr sdílených a klasických pracovišť. Počítá se s flexibilním faktorem, kdy se zaměstnanci na pracovišti střídají,“ dodává Antal.

Design & Build

Studio vyčlenilo čtyři architekty, kteří se věnují soukromým projektům, u nichž klienti očekávají osobnější přístup než u kanceláří. „Bydlení je krásná typologie, souvisí s kvalitou života. Pokud vznikne dobrá synergie mezi architektem a klientem, má to dlouhodobé dopady,“ tvrdí Stára.

Rozdíl oproti navrhování kanceláří vidí například v dodržování termínů. „U kanceláří je vše přesně naplánované. Termín, do kterého se musí firmy přestěhovat. U bydlení jsou termíny také, ale klienti práci nechtějí uspěchat a posouvají si je sami. Chceme, aby měli klienti z procesu zážitek a na konci dostali navoněný, vybavený a připravený interiér,“ říká Antal.

Další projekty Studia Perspektiv:

Proměna Jurkovičovy teplárny

Kanceláře Ab InBev od studia Perspektiv

Base Coworking od studia Perspektiv

Kanceláře Fortuna Entertainment Group od studia Perspektiv


Předešlé díly seriálu Architekti kanceláří:

Architekti kanceláří: Studio Reaktor

Michal Kunc & Michal Matějíček

Lukáš Janáč / YUAR architects

Marek Chalupa o nové budově ČSOB

Miroslav Krátký a Tomáš Cieśla / archicraft

Celý seriál Architekti kanceláří

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU