Search
Close this search box.

Architektura, umění a kultura pro Ukrajinu

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Po ruské invazi byli nuceni ukrajinští architekti a designéři zavřít své ateliéry, pozastavit projekty a hledat bezpečné útočiště. Pod záštitou České komory architektů vznikl Program pomoci ukrajinským architektkám, urbanistkám a stavebním inženýrkám, do nějž se mohou zapojit čeští architekti.

Podle Docomomo (Mezinárodní výbor pro dokumentaci a ochranu budov, lokalit a čtvrtí moderního hnutí) dochází vedle humanitární katastrofy a válečného zločinu také k barbarskému ničení architektonického dědictví ukrajinských měst. A UNESCO vyjádřilo znepokojení nad škodami způsobenými městu Charkov jako kreativnímu městu hudby.

Tuzemská kulturní scéna se spojila ve výzvě #kulturaproukrajinu. Podporu Ukrajině vyjadřují také akademické a společenské instituce, které organizují charitativní koncerty, filmová promítání, divadelní představení nebo dražby. Připojte se.

Svět architektury o Ukrajině

Podle portálu Dezeen vyzval Národní svaz architektů Ukrajiny Mezinárodní unii architektů, aby vyloučila Svaz architektů Ruska z organizace. Architektonický časopis Project Russia mezitím zveřejnil dopis s podpisy více než 6 500 ruských architektů, designérů a urbanistů, v němž odsoudili invazi na Ukrajinu a „požadují okamžité ukončení násilné války“. Své projekty na ruském území pozastavili architektonické kanceláře MVRDV, Foster + Partners, Herzog & de Meuron, David Chipperfield Architects nebo Zaha Hadid Architects.

Architektura pro Ukrajinu

Festival Open House Praha připravil speciální komentované procházky v češtině, angličtině i ruštině. Vybrané vstupné z prohlídek strahovského stadionu a procházek po západní části Holešovic, na Vinohradech nebo Kampě bude věnováno sbírce Člověk v tísni. „Morální povinností je vyjádřit podporu Ukrajině, kde prezident a občané svojí odhodlaností a statečností silně zasáhli nás všechny. Mám velký respekt k odvážným občanům Ruska, kteří demonstrují nesouhlas s Putinem, riskují své zdraví a životy,“ říká Andrea Šenkyříková, ředitelka a zakladatelka festivalu.

Hudba pro Ukrajinu

V pondělí 14. března uvedou v Rudolfinu hudebníci Symfonického orchestru Českého rozhlasu Dvořákovu Symfonii č. 9 a díla ukrajinských autorů. Benefiční koncert pod taktovkou designovaného šéfdirigenta Petra Popelky začne v 19.30 hodin. Na facebookovém účtu Českého rozhlasu bude k vidění přímý přenos koncertu, odvysílají jej také radiostanice Dvojka, Vltava a D-Dur. Výtěžek ze vstupného věnují organizátoři taktéž do sbírky Člověka v tísni.

Umění pro Ukrajinu

Galerie Bold, Trafo, The Chemistry a Centrum pro současné umění DOX se spojily, aby pomohly Ukrajině. Čtveřice pražských galerií připravila kolektivní výstavu více než 100 současných umělců, která bude k vidění v Bold Gallery od pátka 11. března. Do dražby děl se můžete zapojit do 19. března online na webových stránkách nebo osobně v uměleckém centru DOX. I zde výtěžek poputuje organizaci Člověk v tísni.

Filmy pro Ukrajinu

Kurátoři streamovacího portálu DAFilms sestavili speciální online program s výběrem dokumentárních filmů, které ukazují současnou Ukrajinu, její kulturu, společenské dění posledních let a politické intervence ze strany Ruska. Vybraná částka z přehrání filmu bude určena na podporu ukrajinských dokumentaristů, kteří nyní natáčí ruskou agresi v Kyjevě, Oděse, Charkově a dalších válečných zónách.

Speciál mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava s názvem Ji.hlava pro Ukrajinu pak každý den nabízí jeden z šesti dokumentárních snímků přibližujících mentalitu postsovětských zemí. Filmy jsou dostupné na DAFilms ke zhlédnutí zdarma a mají přispět k bližšímu porozumění kořenům současné krize.

 

Úvodní fotografie: Atelier Adam Nathaniel Furman – Derzhprom, komplex mrakodrapů v Charkově z konce 20. let dvacátého století


Minuty z minulých týdnů:

Za dřevostavbami, do designového lesa i nových čtvrtí

Karnet architekti v MINUTĚ

O českém designu

Do galerií za uměním i architekturou

MINUTA & miaow

10 let studia AEIOU

Představujeme: U/U Studio

Sdílet

Související články