Kdo, co, kdy a kde? Petra Zakrajšek je zakladatelkou architektonické kanceláře GAO architects, kde od vzniku v roce 1999 působí jako generální ředitelka a vedoucí architektka. Studio sídlí v Lublani a jedním z jeho charakteristických rysů je otevřenost vůči různým způsobům života a vnímání funkce i estetiky prostor.
„Naším posláním je vytvořit jedinečný příběh prostoru, vdechnout mu nový charakter a najít spojovací nit, která jej promění v něco velkolepějšího – byt v hřejivé útočiště, obchodní prostor v individuální identitu firmy nebo taneční sál ve svůj druhý domov,“ říkají architektky, které tvoří tým GAO architects.
Ateliér získal několik mezinárodních ocenění, například cenu Nejlepší projekt roku 2021 portálu Archello za návrh bytu Nádhera ve městě. Část ze svého portfolia nám architektky ukázaly v MINUTĚ.
Nádhera ve městě
Snímek Parazit se stal vizuální a scénografickou inspirací při návrhu bytu v Lublani. Příkladem je polodlouhý půdorys bytu a osvětlení, které jej kopíruje. Záměrem bylo vytvořit měkký, ženský a pohodlný interiér. Nádech tepla prostoru dodal dřevěný strop, ratanové a sametové prvky nebo jemné závěsy. Mírné světelné přechody pak diktují rytmus jednotlivých místností.
Světelné těleso v hlavní chodbě slouží pro vystavení sbírky módních bot a kabelek. K ložnici náleží koupelna, šatna a budoár se třemi zrcadly. Závěsy na vnější straně koupelny zajišťují intimitu. Centrální obytnou část pak charakterizuje kruhová štuková stěna spojující tři sestavy: kuchyň, obývací část a jídelní kout. Textilní panely v jemných dřevěných rámech slouží jako pozadí pro oválný stůl s pudrově růžovými židlemi a pozlaceným lustrem.
Autorky: Petra Zakrajšek, Sara Hočevar, Urška Černigoj
Rozloha: 160,9 m²
Rok realizace: 2021
Lokalita: Lublaň, Slovinsko
Apartmán plný svobody
Byt o rozloze 73 metrů čtverečních navrhly architektky pro mladé klienty. Při vstupu do bytu se pohled návštěvníka přesune až na konec dlouhé tmavomodré stěny, kde se prostor rovněž rozšiřuje a dynamicky přechází z teracové keramiky na elegantní parketovou kobercovou podlahu.
Všechny prvky v kombinaci s různými barevnými odstíny vytvářejí uklidňující atmosféru. Umístěním všech funkčních prvků podél nosných stěn prostředí dýchá, což mu dodává pocit otevřenosti a svobody. Za tento projekt získaly architektky ocenění Big See Interior Design Award 2022.
Autorky: Petra Zakrajšek, Urška Černigoj
Rok realizace: 2021
Lokalita: Izlake, Slovinsko
Elegance a pohodlí
Návrh bytu pro rodinu svým minimalismem a jemností symbolizuje otevřenost, pohostinnost a důvěrné vztahy. Bílé a světlé odstíny zvýrazňují kontrasty jemných barev a materiálů různých textur. Nepostradatelnou součástí bytu se stala olejomalba slovinské malířky Metky Krašovec.
Ložnice je malou živou oázou, která kombinuje prostory pro koupání, spaní a šatnu. V dlouhých a úzkých dětských pokojích umístily autorky návrhu nábytek po stranách a meziprostor slouží jako kreativní koutek. Prostor kuchyně je symetrický a z obou stran jej zdobí vysoké pulty. Kuchyňský ostrůvek se svými kontrastními barvami působí jako fotografický negativ ke světlým barvám linky a skříněk zavěšených nad ní.
Autorky: Petra Zakrajšek, Sara Hočevar
Rok realizace: 2019
Plocha: 108 m²
Prostorové odrazy
Zvětšení obytného prostoru a rozšíření jídelního koutu architektky docílily v této realizaci pomocí zrcadlových odrazů. Majitelé bytu jsou milovníci designu, a proto je interiér plný uměleckých děl. Ta byla vybrána ve spolupráci s galerií Galerija Fotografija. Na čtyřech klíčových místech bytu jsou umístěny čtyři fotografie zobrazují tři generace fotografek.
Dalším dominantním prvkem bytu je výrazná panelová stěna v obývací části zdobená tapetou s geometrickým vzorem. Tapeta není umístěna přímo na stěně, ale na panelu, což vytváří 3D efekt, který je ještě zvýrazněn jemným LED osvětlením.
Autorky: Petra Zakrajšek, Katarina Brlek
Rok realizace: 2021
Plocha: 121 m²
Lokalita: Lublaň, Slovinsko
Fotograf: Miran Kambič
Vila s borovicemi
Dvě stě let staré borovice obklopují pozemek, na němž byl na vrcholu kopce postaven dům s výhledem na moře. Architektky se při navrhování interiéru tohoto domu inspirovaly koloniálním architektonickým stylem budovy, na jejíž architekturu chtěly v interiéru navázat. Atmosféru prostoru dotváří pečlivě zvolená umělecká díla.
Otevřená scéna odhaluje dvoupatrový obývací prostor i intimnější prostor kuchyně a jídelny. Dlouhý a úzký kuchyňský ostrůvek propojuje varnou a jídelní část s obývacím pokojem. Krb mezi okny prodlužuje antracitové nástěnné zrcadlo. Uvnitř tmavého kovového plotu je zakuklené kruhové schodiště, jež tvoří výrazný prvek obývacího pokoje. Koláž fotografií slovinského fotografa Uroše Abrama zdobí jednu stěnu v ložnici. Téma fotografií pak pokračuje i v koupelně, kde najdeme dílo Tanji Lažetić.
Autorky: Petra Zakrajšek, Urška Černigoj, Jerko Gluščević
Rok realizace: 2020
Rozloha (interiér): 454,8 m²
Terasa, balkon, atrium: 44,7 m²
Fotograf: Miran Kambič
Minuty z minulých týdnů:
Adaptivní architektura studia KOGAA
Architektura, umění a kultura pro Ukrajinu