Současnost Winternitzovy vily

Rozhovor s Kristinou a Davidem Cysařovými

Své poslední dílo navrhl legendární architekt Adolf Loos ve spolupráci s architektem Karlem Lhotou pro právníka Josefa Winternitze a jeho rodinu. Židovský původ Winternitzovy rodiny hrál v historii vily postavené na počátku 30. let minulého století značnou roli. Pod tlakem rasové perzekuce byl dům v roce 1941 převeden na vystěhovalecký fond, několik let byl pak obýván německým sochařem a fungovala zde také mateřská školka. V roce 1997 se podařilo původním majitelům získat dům zpět.

Na obnově domu se podíleli architekti Zdeněk Lukeš a Karel Ksandr, kteří měli za úkol vrátit vile podobu z třicátých let. Od roku 2017 je Winternitzova vila přístupná veřejnosti. O její chod se v současnosti stará David Cysař, Winternitzův pravnuk, který zde se svou ženou Kristinou připravuje kulturní a vzdělávací program. Návštěvníci vily mohou poznávat Loosovu architekturu, raumplan a historii vily na komentovaných prohlídkách. Prostory domu se pronajímají také pro soukromé akce.

Současný život vily přibližují v rozhovoru David a Kristina Cysařovi.

Kdo rozhoduje o osudu a směřování vily?

David Cysař: Vilu vlastní tři rodiny a o jejím osudu rozhoduje celá široká rodina. Já jsem předseda spolku a ředitel vily. O jejím směřování, programu nebo o konkrétních činnostech rozhodujeme se ženou. V roce 2017 jsme vilu otevřeli pro veřejnost a měli jsme velkou radost, že všichni příbuzní souhlasili. Provozujeme zde kulturní centrum, pořádáme koncerty, výstavy, přednášky a především vilu představujeme jako architektonický skvost.

Hlavní obytná hala sloužila jako sochařský ateliér Wilhelma Srb-Schlossbauera. Do jaké míry sochař zasáhl do architektury objektu?

David Cysař: Sochař pravděpodobně nechal vybourat jedno okno, které nebylo v původních plánech a není ani na snímcích z třicátých let. Poprvé se objevuje až na fotografiích z roku 1957, není úplně jisté, že to byl on, ale předpokládáme, že chtěl mít pro své sochařské umění více světla.

Jaké byly začátky při otevření vily veřejnosti?

Kristina Cysařová: Rozhodli jsme se vilu otevřít pro veřejnost původně jen na týden. Zájem byl neuvěřitelný. Bylo to v únoru, byla zima a pršelo. Před vilou stály fronty lidí, kteří se k nám chtěli jít podívat. Během týdne jich přišlo zhruba 5000. To nám dodalo velkou energii a entuziasmus pro to, že náš sen otevřít vilu veřejnosti nastálo a provozovat ji jako kulturní centrum je reálný. Češi milují architekturu. O pár měsíců později jsme tak spontánně bez větších plánů vilu otevřeli. Bylo to zprvu divoké, neměli jsme lidi, ale bylo to úžasné. Zájem trvá dodnes a ohlasy máme nádherné.

Vila byla využívána jako prostor pro děti. Navazujete na to také nyní, například programem pro mladší návštěvníky?

Kristina Cysařová: Mladší návštěvníky moc vítáme. Jedno z poslání Winternitzovy vily je podporovat demokracii a lidská práva a připomínat dějiny dvacátého století prostřednictvím rodinného příběhu. Nejlepší je tyto příběhy vyprávět právě dětem, aby je slyšely a znaly už od malička. Pořádáme speciální komentované prohlídky pro školy a chceme se tímto směrem orientovat i do budoucna. Každý rok pořádáme také zahradní slavnosti s divadelními představeními pro děti.

Je zájem o návštěvy vily spíše tuzemskými nebo zahraničními návštěvníky?

Kristina Cysařová: Chodí k nám jak tuzemští, tak zahraniční návštěvníci. Teď díky covidu máme logicky víc těch z Česka. Do budoucna to však může být obráceně. Patříme do světové sítě Iconic Houses, takže o nás ve světě ví. Ze zahraničí nám často chodí zprávy, že se těší, až nás budou moci navštívit.

Nejvíce návštěvníků do vily přiláká architektura Adolfa Loose nebo výstavy o architektuře. Oblíbený je také doprovodný program jako jsou koncerty, divadla a přednášky z dějin umění. Řada návštěvníků oceňuje, že na Praze 5 vzniklo takové kulturní centrum. Snažíme se mít program v co nejvyšší kvalitě. Zároveň se snažíme vilu udržet také finančně, proto ji pronajímáme na svatby, firemní večírky nebo zážitkové ubytování.

Jsou pro pronájem vily, která je kulturní památkou, nějaká omezení?

David Cysař: Oficiální omezení pro pronájem neexistují. Nesmí se pouze měnit dispozice vily a použité materiály. Sami jsme si však vytvořili seznam omezení, svým způsobem osobní, díky kterým chceme zanechat vilu v co nejlepší kondici pro další generace.

Kdy jste navázali spolupráci s Adamem Štěchem?

David Cysař: Spolupracujeme od roku 2000, plynule jsme pak pokračovali prvním výstavním souborem v roce 2021. Adam je srdcař, milovník architektury a cestovatel. Spolupráce s ním nás velmi těší, protože má vždy po ruce spoustu zajímavých a originálních témat. Adam je hlavním kurátorem výstav u nás, často výstavy doplňuje o své vlastní zážitky a fotografie. Máme také radost, že spolu s ním k nám přišlo celé uskupení OKOLO. Grafiku tak navrhuje oceňovaný Matěj Činčera a Jan Klos.

Kdo se dále podílí na programu ve vile?

Kristina Cysařová: Program připravujeme společně s Davidem. Jsme neustále na cestě, pořád si říkáme, co by bylo nejvhodnější. Se samotnou realizací nám pomáhá úžasný tým. Máme provozní manažerku a několik průvodců komentovaných prohlídek a kustodů, kteří jsou zapojeni do chodu vily.

Jaká výstava měla největší úspěch?

Kristina Cysařová: Největší úspěch měla výstava Yoshio Sakuraie. Byla to výstava modelů staveb Adolfa Loose, kterou vytvořil profesor Sakurai se svými studenty z Tokijské univerzity. Jednalo se o evropskou premiéru tohoto unikátního projektu. Na výstavě bylo možné obdivovat dokonale vytvořené modely o velikosti 1:50.

Jakou výstavu můžeme vidět nyní?

David Cysař: Od konce března začíná první výstava nového cyklu Adama Štěcha s názvem Casa Kohn: Zapomenutý skvost českého funkcionalismu na úpatí And. Je to taková zapomenutá perla avantgardní architektury poloviny minulého století. Casa Kohn leží v Ekvádoru. Adam ji v loňském roce navštívil, strávil zde v listopadu pět dní a pečlivě zaznamenal aktuální stav, který se příliš neliší od doby, kdy byl dům postaven.

Jaké významné akce ve vile proběhly?

David Cysař: Ve vile proběhla celá řada neuvěřitelných a úžasných událostí. Je těžké něco vybrat, napadá mě jarní koncert Adama Plachetky na oslavu znovuotevření kultury. Koncert se uskutečnil na terase vily, Adam zpíval sousedům a přilehlým ulicím. Byla to nádherná a živelná akce. Zakládáme si na tom, že u nás hrají špičkoví interpreti, například Soňa Červená nebo Josef Špaček a Tomáš Jamník.

Kristina Cysařová: V červnu jsme také uspořádali rozlučku izraelskému velvyslanci s Českou republikou a navštěvují nás profesoři ze světa, například Christopher Long.

Spolupracujete s Muzeem města Prahy a Mullerovou vilou?

David Cysař: Ano, obě instituce jsou součástí Iconic Houses. Aktuálně plánujeme konferenci, jejíž další ročník proběhne v České republice. Odborníci z Mullerovy vily nám také pomáhali s rekonstrukcí naší vily.

Přemýšlíte o dalším rozšíření aktivit vily?

Kristina Cysařová: Program vily je živý organismus, který si stále hledá svoji cestu. Baví nás neustále vymýšlet, co nového by se k nám hodilo. Aktuálně se věnujeme spíše stabilizaci aktivit. Jsme rádi, že jsme přežili dlouhé období těžké pro kulturu. Budeme se snažit orientovat na zahraničí, na spolupráci se zahraničními partnery a rádi bychom rozvíjeli zmíněný program pro děti.

Jaký je současný stav vily? Plánujete její další rekonstrukce?

David Cysař: Po kompletní rekonstrukci vily v roce 2002 jsme v roce 2018 volně pokračovali a repasovali okna. Pořád se snažíme krok za krokem přibližovat interiér původnímu stavu i v maličkostech. Nedávno nás potěšila výměna linolea za marmoleum, které ve vile původně bylo. Materiálově i vizuálně jsme se tak ještě více přiblížili původnímu stavu. Na srdci nám leží ještě dvě věci, které bychom rádi zrealizovali, a to jsou rekonstrukce cihlového obložení a rekonstrukce parket.

Další články:

Byt v Haštalské

Pražské architektonické kulturní dědictví má unikátní význam

Ve Zlíně podporují mladý design

Chybí větší odvaha k nečekaným kombinacím

Konverze hotelu Vltavan v Sedlčanech

Knihovna Petra Hájka

Strix Chomutov od Studia Reaktor

Chata pod Bukovou horou

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU