Pralinky v Příbrami

Čokoládová prodejna s ručně malovanými ilustracemi

M&T
Partnerský článekM&T

Útulný prostor provoněný čokoládou, který vypráví sladký příběh – to je malá prodejna Pralinky v Příbrami s ručně malovanými osobitými ilustracemi na stěnách.

Jedna dokonalá místnost a zázemí, kam se zkrátka musí vejít vše, prostor, ve kterém jde o prezentaci příběhu firmy i samotného produktu – přesně tak znělo zadání pro návrh prodejny pralinek. „Prodejna pralinek vždy neznamená jen drobné čokoládové pralinky, propracované čokoládové zajíce, koně či slepice… velké množství chutných produktů musí být patřičně vystaveno na odiv a svádět chuťové buňky zákazníků,“ říká Ing. arch. Michael Karnet z architektonického studia Karnet, příbramský rodák, který prostory prodejny navrhoval, a pokračuje: „Dominantním prvkem prostoru je proto pult v barvě hořké čokolády, jehož výstavní skříň pro čokoládové produkty je lemována tenkým mosazným rámem.“ V rohu místnosti je pak vytvořený útulný kout s pár křesly, lampou a polštářky, který vytváří pocit domácí pohody. Efekt domácího prostředí navíc podtrhuje podlaha evokující dřevěné parkety, z provozních důvodů vytvořená z dlažby v úzkých pruzích.

Pralinky z bublifuku

Bílé stěny prodejny zdobí originální ilustrace, které mají za úkol vyprávět příběh o čokoládových pralinkách vyráběných s láskou, z opravdové kvalitní čokolády. Pro tvorbu ilustrací oslovil architekt Karnet svého bývalého spolužáka Matyáše Proška, kterému se požadovanou atmosféru podařilo dokonale vystihnout: „Motiv srdce na uvítací stěně se soustřeďuje do středu z kakaových bobů, ve kterém je v samotném středu čokoládové srdce s celým bobem. Tento jednoduchý motiv jsem volil tak, aby byl lehce zapamatovatelný a lidé si jej s pralinkárnou propojili, avšak zároveň je srdce detailně vykreslené, aby v něm hledali. Dva kuchaři po boku se nemohou dočkat, až se pustí do vaření další chutné čokolády,“ popisuje autor ilustrací a doplňuje: „Na protější straně je pak slečna, která namáčí bublifuk ve tvaru pralinky do horké čokolády a rozfukuje pralinky po celém světě.“

Pro dveře, které jsou částečně překryté ilustrovaným srdcem, architekt zvolil kliku MORGAN od českého výrobce M&T. „Pro zachování nastaveného designového rázu stěn prodejny byla v realizaci použitá klika MORGAN s povrchovou úpravou titan černý mat. Tento povrch splňuje nejen designové požadavky na celý prostor, ale i ty funkční. Titan je totiž vysoce odolný materiál, který se ani po dlouhých letech každodenního kontaktu s lidskýma rukama z dveřní kliky neošoupe, ani neoloupe, což je v namáhaném prostoru prodejny více než žádoucí,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního kování. Tvar kliky MORGAN se od rozety směrem ke středu dveří mírně zužuje, čímž navíc zajišťuje pohodlí z hlediska ergonomie. Vchodové dveře jsou pak vybaveny nerezovou klikou DENY, která taktéž pochází z dílny M&T.

Název: Pralinky

Lokalita: Příbram

Rok realizace: 2019

Architekt: Ing. arch. Michael Karnet, architektonické studio Karnet, www.karnet.archi

Ilustrace: Matyáš Prošek, www.hiiammat.cz

Foto: Martin Zoubek


Další designové prostory:

Provaznictví Újezd

Prodejna BasketSHOP

Retail prostory stylově

Designové bary a kluby

10 pražských showroomů designu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU