Monobrand & Friends: Nichba

Christoffer Asbøl Sakstrup o dánské značce doplňků

První pětici workshopů MONOBRAND & FRIENDS zakončuje dánský výrobce ohýbaných ocelových doplňků Nichba. Christoffer Asbøl Sakstrup, obchodní ředitel značky, byl dalším z inspirativních osobností, jež představila své portfolio v karlínském showroomu Monobrand.

Ve správný čas na správném místě

Nichba si zakládá na architektonické čistotě bez přebytečných zdobností. Těžký kov opracovávají zkušení řemeslníci, kteří navazují na tradiční výrobu, a jednoduché linie výsledných produktů jsou v souladu se skandinávským minimalismem.

Jaké byly začátky značky? „První dva roky pro nás byly velmi těžké, s Nichlasem jsme měli oba práci na částečný úvazek. Šetřili jsme všechny peníze, které jsme měli, abychom mohli jet na velkou výstavu designu do Londýna. Potkali jsme tam spoustu architektů a za pár měsíců nato jsme začali dostávat spousty zakázek,“ vypráví Christoffer Asbøl Sakstrup.

Produkty Nichba vyrobené v Dánsku pak firma začala dodávat do projektů třeba až ve Spojených státech. „Byl to nás zlomový okamžik a zároveň finanční bod zlomu. Nemuseli jsme se už ohlížet, jestli máme dost peněz na další věci, které chceme změnit nebo vytvořit,“ popisuje obchodní ředitel značky.

Skandinávský design ve světě

Sakstrup má zkušenosti především s německým trhem, který je společně se Skandinávií a Velkou Británií jedním z největších odběratelů. „Je vtipné, že máme velký úspěch i v Austrálii. Naše výrobky se totiž velmi dobře hodí k novým domům a budovám, které se v Austrálii staví,“ vysvětluje.

Nichbu tvoří poměrně malý tým o šesti lidech. Firma vyrábí v Dánsku, ale také v Estonsku nebo v Polsku. V současnosti se zabývá především výrobou koupelnových doplňků, drobného koupelnového nábytku, šatních skříní a předsíňového nábytku.

Pracujeme s kovem, který bývá velmi surový. My se snažíme, aby byl velmi jemný a minimalistický. Také nám záleží na lidech a planetě. Naším cílem je mít jednoho dne 100% bezuhlíkovou výrobu. Doufám, že se nám to podaří rychle, ale je to ještě dlouhá cesta,“ nastiňuje plány do budoucna Christoffer Asbøl Sakstrup.

Čtěte také:

Chladná krása dánského řemesla

Další články:

Sbírka Jeana Prouvého ve Vitra Design Museum

Monobrand & Friends: Buster + Punch

V obklopení města

Inspirací proti negativním projevům klimatické změny

Nepleťme si odvahu s agresivitou

Někteří lidé by chtěli na fasádu Banksyho

Sklo, beton a dural jako protipól baroka

Ticho desetkrát jinak

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU