V červnu tohoto roku zahájili představitelé čtyř výrazných galerií první ročník festivalu Wall Street Prague, který do pražského veřejného prostoru přinese několik nových velkoformátových maleb. První z nich s názvem Calling dokončilo německé duo Innerfields v polovině července a další mural v Karlíně vytvoří umělec Michal Škapa. Vernisáž této velkoformátové malby se uskuteční už dnes večer.
Během léta vznikne celkem pět muralů, které dále doplní čtyři samostatné výstavy a multigenerační doprovodný program ve všech zapojených galerijních subjektech. Cílem festivalových aktivit je otevřít otázky na téma umění ve veřejném prostoru a přiblížit street art a graffiti širší veřejnosti.
Projekt vzniká ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy v rámci programu Umění pro město. Jeho zakladateli jsou ředitel The Chemistry Gallery Petr Hájek a fotograf Petr Kopal. „Festival Wall Street má dvě různé polohy: galerijní a muralovou. V rámci té galerijní jsou během léta vystaveny práce umělců s kořeny v graffiti scéně. Aktuální přehlídka současné výtvarné scény vychází ze subkultury, která v 90. letech „dobývala“ veřejný prostor. A právě díky muralům, které v Praze během festivalu vzniknou, má festival přesah také do veřejného prostoru,“ vysvětluje v rozhovoru Petr Kopal, produkční festivalu.
Jak vznikl nápad realizovat festival?
Před deseti lety jsme se podíleli na výstavě Městem posedlí, která se uskutečnila v Městské knihovně a během které se v Praze realizovaly právě muraly. Byla to první výstava svého druhu ve veřejné instituci, která veřejnosti přiblížila fenomén graffiti a street artu. Bylo to zásadní gesto a stvrzení, že jde o plnohodnotné umění.
Petr Hájek měl zájem o street art hned v počátcích The Chemistry Gallery, kdy dával často příležitost vystavovat díla umělcům, kteří se již začali výrazně přesouvat z ulice do galerijního prostředí. Uspořádat mural artový festival vznikl jak v organické návaznosti na akci Městem posedlí, tak v rámci Petrova dlouhodobého zájmu o street art.
Co můžeme čekat v Praze?
Především skvělé muraly od světově uznávaných street artových umělců jako jsou Innerfields (Německo), Interesni Kazki (Ukrajina), M-City (Polsko) a také od české legendy Michala Škapy. Kromě výstav máme v galeriích (The Chemistry Gallery, Villa Pellé, Bold Gallery a Karpuchina Gallery) také doprovodné programy, jako jsou výtvarné dílny pro děti, které realizujeme s firmou Stabilo, dále pak komentované prohlídky, sympozia a street party k dokončeným muralům. Vše najdete na našich sociálních sítích, kde veškeré dění komunikujeme.
Co vše bylo potřeba pro realizaci zařídit?
Nejdůležitější bylo ze začátku vytipovat a vyhledat vhodné fasády, aby měly dostatečnou viditelnost. Různými cestami jsme potom dohledali vlastníky. Dále následovala fáze schvalování návrhů a čekání na povolení od Národního památkového ústavu. Tam musíme často dost urgovat, aby nám závazné stanovisko vydali do termínu, který jsme požadovali.
Co bylo nejkomplikovanější?
Nejsložitější fáze byla jednání s vlastníky. Přemluvit je k tomu, aby si na svoji fasádu nechali udělat umělecké dílo, nebyl a stále není lehký úkol. Každý má svůj subjektivní názor a ne všichni mají umělecké cítění. Někdo by měl nejraději na fasádě rybičky a stromy, někdo by tam chtěl Banksyho.
Někteří vlastníci si kladli své podmínky, museli jsme tedy některé fasády opravovat, odstraňovat anti-grafitti nátěry apod. Termíny se tedy neustále posouvaly. To, že jsme nevěděli, zda nakonec můžeme s poskytnutím fasády počítat, nás hnalo do časové tísně. Někteří majitelé od nápadu odstoupili pár týdnů před samotnou realizací a my jsme museli narychlo shánět další vhodnou fasádu. Naštěstí vše dobře dopadlo. Ještě ale není všem dnům konec a stále řešíme problém s umístěním díla od M-Cityho.
Z čeho máte největší radost?
Z toho, že se už dostáváme do procesu realizace. Máme jeden dokončený mural u stanice metra Invalidovna a budou následovat ostatní. Vidět, jak na fasádě vzniká taková velkoformátová malba, která bude mít určitě pozitivní dopad na okolí, je radost sama.
Má tento ročník nějaké spojující téma?
Zatím se držíme myšlenky dělat tento festival jako bienále, tzn. každé dva roky přivést zajímavé umělce a postupně rozšiřovat kvalitní street art i do okrajových částí Prahy. Myslíme si, že potenciální dopad na danou komunitu mimo centrum Prahy je daleko výraznější. Téma bude vždy stejné – oslovit mezinárodní umělce, kteří již mají na scéně nějaké jméno. Určitě bychom chtěli také rozšířit doprovodné programy a věnovat se i diskuzím na téma umění a veřejný prostor. Rádi bychom také oslovili umělce, kteří definují street art jiným způsobem, než je klasická malba.
Podle čeho jste oslovovali zapojené umělce?
Především podle našeho vizuálního cítění. Chtěli jsme vybrat autory, kteří by byli dobře čitelní i pro širokou veřejnost. A také, aby se cena umělce vešla do našeho rozpočtu. Svůj tip nám dal také kurátor Radek Wohlmuth, a to na zmiňovaného M-Cityho.
Jaké máte zatím ohlasy?
Určitě pozitivní. Osobně jsem byl každý den u procesu vzniku muralu, který na Invalidovně tvořili Innerfields. Bylo skvělé vidět, jak lidé tleskali autorům, kteří na plošině zrovna mural malovali. Bavil jsem se často s kolemjdoucími a ať to byli mladí teenageři, nebo starší generace, všichni nám moc fandili a přáli si, aby takových věcí vznikalo v Praze víc. Tyto ohlasy nám vrací energii a víme, že děláme něco, co opravdu lidi baví a co ocení.
Přemýšlíte o rozšíření festivalu do dalších českých měst?
V jiných českých městech už takové festivaly probíhají, například Wallz v Plzni, Street art festival v Olomouci, Město=Galerie v Kutné Hoře nebo iniciativa Brna proměnit místní „Bronx“ v městskou galerii.
Rádi bychom nejdříve zkusili zopakovat festival za dva roky v Praze. V hlavním městě moc muralů není, a to bychom chtěli změnit. Je to však složitější, jelikož jsou v Praze památkové zóny. Naším záměrem není dělat z Prahy barevný cirkus, ale spíše najít vhodné plochy, které by pomohly danému místu. I v centru jsou však zajímavá místa, která budou za pár let zastavěná, tak proč to na nějakou dobu nevyužít a neudělat něco, na co se bude pěkně koukat. Potřebujeme však, aby nám město v tomhle vycházelo vstříc.
Co máte dále v plánu?
Zatím máme v plánu udělat z každého muralu limitovanou edici printů, která bude k dostání v The Chemistry Gallery. Jako součást festivalu proběhne ve zmíněné galerii výstava Mind The Gap, na které se představí český autor vycházející z prostředí graffiti Matěj Janák. Jeho tvorba bude doplněna díly zahraničních účastníků letošního festivalu – berlínskými Innerfileds, polským M-City a ukrajinským Interesni Kazki. Půjde o zajímavou konfrontaci různých stylů, které vycházejí z graffiti a pouličního umění. Výstava bude mít vernisáž 10. srpna a potrvá až do půlky září.
Čtěte také:
Více z rubriky Arterior:
V budoucnu se budeme ve virtuálním světě pohybovat všichni
Volil jsem mezi malbou a řeznictvím
Pokud nápad přežije časový odstup, stane se z něj Květ hlubin
Snažím se skrze tvorbu sama dopátrat odpovědí