Mateřská škola Za branou

Školka otevírající brány poznání

Na sever od centra obce Pacov stojí na rozlehlém pozemku mateřská školka Za Branou. Její realizace je dílem pražského architektonického studia VYŠEHRAD atelier. Architekti zde vytvořili bezpečné místo, na které budou děti rádi vzpomínat. I proto byla školka mezi finalisty České ceny za architekturu roku 2020.

Mateřská škola byla postavena na původním pozemku bývalé školky, která byla v nevyhovujícím technickém stavu. Novou budovu splňující parametry pro výchovu předškolních dětí lze bezesporu považovat za příklad promyšlené architektury. Školka stojí na jednoduchém půdorysu, je tvořena hlavní dvoupodlažní budovou a pěti jednopodlažními pavilony, ve kterých se nachází jednotlivá oddělení.

Funkční budova

Na severní části zahrady je zasazena dvoupatrová hlavní budova. Všechny její funkce jsou přirozeně unifikovány napříč interiérem i exteriérem. V návrhu exteriéru jsou použity dva typy pavilonů, které se liší vnitřním uspořádáním. Samotné pavilony jsou proti sobě pootočeny o 90° a díky tomu mezi sebou vytvářejí polouzavřený prostor. Všechny místnosti určené pro děti jsou propojeny dřevěnými terasami. Dispozice interiéru je navržena tak, aby jednotlivé prostory byly orientovány ke slunci.

,,Otevíráme okna slunci a brány poznání všem dětem.”

Při vstupu do školky hlavním vchodem můžeme vidět společnou halu spojující jednotlivé pavilony. Tímto vzniká zajímavý komunikační prostor. Jednotlivé pavilony jsou navrženy do tvaru jednoduchých kvádrů, jež jsou prořezány minimálním počtem velkorysých otvorů. Dominantou jsou zejména velké lodžie, které jsou obloženy výrazně barevnými deskami a zprostředkovávají propojení s exteriérem. Architekti využili jemných materiálů – světlé modřínové dřevo v exteriéru v kombinaci s pastelovými barvami.

Lokalita: Pacov

Architektonické řešení: VYŠEHRAD atelier

Rok realizace: 2018


VYŠEHRAD atelier

Vyšehrad atelier byl založen v roce 1996 Jiřím Smolíkem a Zdeňkem Rychtaříkem. Architektonická kancelář má výraznou a osobitou ideologii a tvorbu, vysokou úroveň služeb a odborné znalosti založené zejména na zkušenostech z minulých projektů. Firma má specifický koncepční a kontextuální přístup založený na hledání odvážné, racionální a jasně soudobé architektury. Architekti a designéři ovlivňují celý proces architektonického díla od první koncepční fáze až po jeho realizaci. S týmem technických konzultantů hledají ta správná, jasná a pragmatická řešení.

Za své projekty ateliér obdržel řadu ocenění a uznání, například ceny Grand Prix v letech 2000, 2001 a 2009 a v mezinárodním měřítku pak hlavní cenu Contractworld Award 2011.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU