Usedlost dvou tváří

Venkovská usedlost Maneschowitz od A1 Architects

Venkovská usedlost Maneschowitz, A1 Architects

Architekti z ateliéru A1 Architects navrhli rekonstrukci venkovské usedlosti s rozlehlým pozemkem v jižních Čechách. Vedle obnovy původního dvora byla usedlost Maneschowitz doplněna novým dřevěným domem pro hosty. Díky otevřenému středu s výhledem na louku plní dům ambivalentní funkci, přináší intimitu a zároveň je propojen až za humna starého statku.

Původní dvůr a jeho budovy

Usedlost Maneschowitz tvořily stodola a starý venkovský dům, který i po obnově slouží jako hlavní budova poskytující rodině veškeré zázemí. Velkorysá světnice v něm je propojena s kuchyní a tvoří společenské těžiště. Velká kachlová kamna s vyvýšeným ležením se nachází v obytné místnosti, kde architekti umístili také velký jídelní stůl a v kuchyni zůstala druhá původní kamna.

Obytná chalupa je dále složena ze tří pokojů, z nichž každý má své hygienické zázemí. Další součástí je také podkrovní ateliér a technické zázemí. Usedlost má sloužit k trávení volného času široké rodiny a jejích blízkých přátel. Proto byla architekty navržena ještě dostavba hostovského domu.

Nová dimenze staré usedlosti

Dřevěná novostavba s apartmány a pokoji pro hosty je rozdělena do tří částí. Dva krajní domy s vegetační střechou jsou spojeny třetí částí – zastřešeným dvorem. Ten slouží jako pobytová prkenná paluba, která umožňuje posezení v „rodinné hospodě“, do budoucna je prostor nad ní zamýšlen jako herna. V části paluby je pak otevíratelné zasklení a střed domu je otevřen až do krovu střechy.

Cílem koncepce bylo respektovat starou krajinu a navázat jazykem současné architektury na tradiční charakter stavby. Venkovská atmosféra se podařila udržet jednoduchými a čistými liniemi nových dřevěných konstrukcí i vestavěným nábytkem. Co se týče exteriérů, dřevěné deštění s černou lazurou kontrastuje s bílými omítkami původních staveb. U opláštění verand a teras byl použit přírodní modřín a celou stavbu pak sjednocuje zelenkavý odstín oken.

Na okraji usedlosti stojí také ranč ze dřevěného skeletu a vedle bydlení je určen pro chov koní. Funkce původní stodoly zůstala zachována, architekti zde umístili zahradní techniku a malou dílnu. Oproti tomu sýpku proměnili v malé lázně se saunou, ofurem a krbovými kamny.

Důmyslný projekt

Obnova a dostavba usedlosti byla nejprve v roce 2017 nominována na cenu Mies van der Rohe Award a v roce 2019 byla mezi nominovanými projekty České ceny za architekturu. V sekci rezidenční architektura pak vyhrála Big See Architecture Award 2019.

 


A1 Architects

První samostatné projekty členů ateliéru A1 Architects spadají do roku 2003. V roce 2005 se v Praze se začalo formovat studio a kreativní dílna A1 Architects, jejíž jádro tvoří Lenka Křemenová a David Maštálka, původně spolužáci z ateliéru architektury s označením A1 na UMPRUM. Od roku 2012 se přidala k týmu další architektka Tereza Schneiderová, v roce 2017 se připojil architekt Jan Kropík a architektka Lucie Ráchel Dřevíkovská a v roce 2018 se po dlouhodobé spolupráci přidala Zuzana Sagitariová. Práce ateliéru je charakteristická mezioborovou komunikací a hledáním jedinečných řešení.

Na čem architekti z ateliéru A1 Architects pracují a jak vnímá současnou situaci architektka Lenka Křemenová si přečtete v tomto rozhovoru. Ohlédnutí dalších českých architektek za minulým rokem a jejich výhledy do budoucna jsme psali v tomto článku, videorozhovory jsou ke shlédnutí na našem Youtube kanálu.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU