Realizace fit-outů je často extrémní sport

Rozhovor s Janem Luckým z firmy Woodyglass

Komerční prostory AIS servis a Kooperativa v prostorech AUTOMEDIA Brno
Partnerský článekWoodyglass

V našem časopisu jsme nedávno představili Městskou halu v Brně – Modřicích od ateliéru bod architekti (článek zde), která vzbudila zaslouženou pozornost nejen v našem časopisu. Vaše produkty jsou součástí zajímavých staveb, které jsou součástí soutěže Stavba roku. Proč jste – i do názvu své firmy – zvolili dřevo?

Jan Lucký: Vytváření názvu firmy probíhalo souběžně s vytvářením názvů produktové řady a dávalo nám smysl propojení hlavní myšlenky produktů s názvem firmy.

Příčky a další dělící prvky v interiérech jsou dnes velmi důležitý prvek: v čem se odlišují vaše produkty od jiných značek?

JL: Přišli jsme s myšlenkou použití dřevěných masivních profilů v interiérových příčkách, které splňují současné trendy. Nabídku jsme doplnili o další zajímavé produkty, které svou podstatou zapadají do celkového konceptu značky a sjednotí celkový design interiéru. Toto řešení na trhu skleněných stěn chybělo. Navíc se jedná o ekologičtější řešení ve srovnání s běžně dostupnými hliníkovými profily a s nimi spojený vznik druhotného toxického odpadu. Mimo naše základní produkty zastupujeme světovou firmu Multiwal na poli posuvných stěn, která nabízí vysoký uživatelský standard díky poloautomatickému ovládání Multi><Electric a vysokou úroveň vzduchové neprůzvučnosti až 59 dB.

Ekologie a udržitelnost je v architektuře čím dál aktuálnější téma: přiblížíte nám, jak vaše prvky vyrábíte?

JL: Stavebnictví obecně má velký potenciál v rozvoji využití dřeva. Pro výrobu dřevěných profilů používáme výhradně české dubové dřevo, čímž minimalizujeme uhlíkovou stopu výsledného produktu a zároveň podporujeme české lesnictví. Výběr kvalitního dřeva a správný způsob lepení je v našem případě klíčový pro dosažení tvarové stálosti. Více se můžete o dřevě dočíst v projektu www.drevojecesta.cz jehož jsme součástí.

Pohybujete se na poli akustiky, protože (nejen) pro kancelářské projekty je dnes téma hluku klíčové. Jak vnímáte akustiku vy?

JL: Je vidět, že obecná informovanost ohledně akustiky se zlepšila, ale vzhledem k složitosti celého oboru a všem okolním vlivům jsou často parametry u prosklených příček pouze papírovou válkou. Ne vždy, se potkáváme s vhodnou kombinací požadavků na fixní příčky, dveřní křídla a navazující okolní konstrukce.

Jak připravujete projekty z tohoto hlediska?

JL: Snažíme se být u projektů od začátku a konzultovat požadavky klientů už při jejich zrodu. Produkty máme testované v akreditované laboratoři a projektantům / architektům / zákazníkům (podle fáze projektu) nabízíme individuální konzultace pro optimální návrh.

Jste nejen dodavatel, ale i realizátor: co je z vašeho hlediska při realizaci projektu klíčové?

JL: Produkty nabízíme včetně realizace a kompletního servisu. Naše produkty dodáváme na stavbu ve fázi dokončení, kdy je na všechny velký tlak. Realizace fit-outů je z hlediska času často extrémní sport. Ne vždy je dostatek času na zaměření skutečných rozměrů stavebních otvorů a dostáváme se do stavu, kdy vyrábíme na základě garance rozměrů. U skleněných a mobilních příček záleží na milimetrech a pak se může stát, že stavební otvory nejsou připravené dle garancí. Proto je tedy z mého pohledu nejdůležitější komunikace se stavbou, správná koordinace všech profesí a dostatek času na přípravu.

V ARCHIZOOM píšeme hlavně o moderní české architektuře: jaké trendy v poslední době vidíte na české scéně?

JL: Tuto otázku vám lépe zodpoví zkušení architekti, ale z mého pohledu pozitivně vnímám velký trend právě v použití přírodních materiálů. Je vidět spoustu nových, mladých talentovaných architektů, kteří se nebojí vymýšlet a prosadit nové nápady a samozřejmě i chuť firem investovat do netradičních interiérů a vytvářet příjemnější prostředí pro jejich zaměstnance.


WOODYGLASS

Firma sídlící v Brně realizuje zakázky po celé ČR. Vznikla na začátku roku 2019. Přináší vlastní a jedinečný systém dřevo-prosklených příček z českého masivního dřeva, na který navazují další produkty od dřevěných dělících stěn, podhledů, akustických obrazů a mimo jiné i mobilní stěny předního světového výrobce firmy Multiwal. www.woodyglass.cz

Kooperativa a AIS Servis, Brno

„Od první návštěvy byl tento projekt naším splněným snem, nádherné prostory plné světla a výhledů na dominanty Brna. Odvážným rozhodnutím jsme z původně zamýšlených drobných kanceláří mohli vytvořit jedinečné volné prostory, kde bylo třeba zachovat jednotné podmínky pro každého zaměstnance a přitom v každé části velmi členité budovy přizpůsobit místa pro konkrétní potřeby pracovních teamů. Jelikož nám brněnská novostavba nabídla na téměř 2000m2 skoro neomezené možnosti, zvolili jsme nakonec vesmír jako připomínku jeho jedinečnosti a velkoleposti.“

SPACE PLAN, spol. s r.o.

Omron DOCK IN, Praha

„Kancelářské prostory v Praze Libni pro společnost Omron byly realizovány z kraje roku 2020 na přibližně 500 m2. Architekti zde vytvořili příjemný a nadčasový design, který reaguje na specifické provozní potřeby investora. Záměrně čistý a odlehčený koncept se opírá o použití dřevěných prosklených i plných příček, díky kterým prostory působí mimo jiné i pozitivněji na lidské vnímání. Přirozený odstín dřeva je doprovázen převážně bílým nábytkem, odstíny šedé v podlahových krytinách a občasným barevným akcentem, přičemž prosklené plochy zdobí jednoduchý motiv identity firmy.“

Architekti CCA, s.r.o.

STORCK Meteor, Praha

„Kancelářský prostor pro společnost Storck  na objektu Meteor v Karlíně byl koncipován jako spojení dvou stávajících jednotek kanceláří, což vytvořilo úzkou dlouhou dispozici. Základní myšlenou bylo využití světlých přírodních tónů, zemitých barev a dřeva v kontrastu s industriálními detaily v černé barvě. Nutností bylo co nejlehčí pojetí dlouhých chodeb, čemuž pomohly dřevěné rámy prosklených příček a liniová svítidla. Celý koncept je doplněn množstvím rostlin.“

Diversis s.r.o.

Přečtěte si další rozhovory:

ODDO architects navrhují OD začátku DO konce

Rozhovor s Lenkou Křemenovou z ateliéru A1 architects

O synergiích při rekonstrukci Rezidence Helenika

Ondřej Chybík z Chybik+Kristof Architects

E-book: Česká architektura uprostřed pandemie

Bilbao efekt v české architektuře II.

Kaplicky Internship 2020 vyhrál hangár pro vzducholoď

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU