Kanceláře v bývalé Baťově fabrice

Studio COSMO navrhlo prostory pro agenturu KHS

Kanceláře KHS

Umíte si představit moderní kanceláře v železobetonových otevřených prostorách, v nichž se šily pověstné „baťovky“? Studio COSMO si tuto myšlenku vzalo za svou a dotáhlo ji k výsledku, který rozhodně stojí za to. Architekti vycházeli z prostorových kvalit bývalé továrny. Kancelářím proto dominují vysoké stropy, velká okna, otevřený prostor bez pevných příček a zachovalý rozpon sloupů 6,15 metru.

Dynamický industriál

Duch industriálního prostředí budově zůstal, a proto vznikly velmi stylové, a přitom neotřele reprezentativní prostory. Celý prostor kanceláří zůstal věrný své otevřenosti a je téměř bez příček. I tak bylo nutné vymezit místo pro jednání s klienty a soukromou část pro zaměstnance. Toho architekti docílili pomocí lehké kovové konstrukce, která slouží jako příčka. Tato kovová stěna je nejvýraznějším prvkem kanceláří. Černý kov se zde uplatnil jako nosný opakující se prvek. U vstupu nás například přivítá jeho děrovaná varianta, na níž je upevněné neonové logo KHS.

Flexibilní kanceláře

Prostory jsou dynamické a flexibilní, což zároveň vystihuje kreativní náturu marketingové agentury KHS. Flexibilita se uplatnila i v časovém horizontu. Jak firma postupně rostla, kancelář rostla s ní a architekti k ní přidávali další vrstvy. Dvě zasedací místnosti jsou od sebe odděleny velkou posuvnou skříní, která umožňuje flexibilně zvětšit jednu nebo druhou místnost, či je úplně propojit. Část konstrukce, která tvoří zasedací místnost, je vyplněna polykarbonátovou deskou – lexanem. Tento poloprůhledný materiál, jenž se poslední dobou v kancelářích často objevuje, částečně zastírá pohled do zasedací místnosti a vytváří relativně intimní prostor.

Designové prvky

Kanceláře jsou doslova rozsvíceny drobným designem. Jsou to například atypická svítidla, která byla společně se stolem v zasedací místnosti navržena speciálně pro tento prostor. Stůl mimo jiné nese logo firmy, které je do roviny desky vloženo pomocí intarzie. Pozornosti určitě neujde květinová stěna, která odděluje menší jednací místnost od pracovní části. Na sebe navazující závěsné květináče tvoří zelený přírodní závoj. Samotná kuchyňka je naopak navržena velice úsporně a jednoduše. Nutné vybavení je opět vsazeno do černého kovového rastru.

Autoři architektonického řešení: Studio COSMO

Rok realizace: 2021

Lokalita: Zlín

Plocha: 250 m²

„Architektura je týmový sport, navíc trávíme v práci spoustu času, takže kreativní a podnětné prostředí je pro nás základem,“ říká architektka Tereza Kabelková

Je konečná realizace podobná původním návrhům?

Realizace je v podstatě identická návrhu. Všechny projekty komunikujeme skrze vizualizace, což je velmi efektivní nástroj. Celým procesem tak klient prochází informovaný o finálním vzhledu a může jej včas komentovat. Velkou roli hrálo také to, že se jedná o skvělého klienta, který se nebál naslouchat a věřil nám. Navíc dobrý design dokázal ocenit a investovat do něj.

V čem tkví flexibilita a dynamika kanceláří?

Tento projekt je specifický tím, že postupně vznikal 4 roky. První podoba kanceláří vznikla na menším půdoryse, navíc pro čtvrtinový kolektiv oproti současnému stavu. Firma postupně rostla, pronajala si další prostory a kancelář jsme rozšiřovali. To byla první zkouška flexibility navrženého řešení. Kovová konstrukce dělící prostor zůstala původní, pouze jsme ji posunuli a doplnili. Vznikly tak například dvě zasedací místnosti oddělené posuvnou skříní, která umožňuje zvětšovat každou z nich nebo je dokonce propojit v jednu velkou místnost. Toho KHS využilo například při pořádání vánoční večeře pro klienty, kdy přes oba prostory probíhal dlouhý slavnostní stůl. Firma je plná kreativních lidí, naším cílem od začátku bylo poskytnout jim možnost s prostorem pracovat. V tomto případě dynamika a kreativita vystihuje ducha firmy a naším cílem bylo jej co nejvíce do kanceláří propsat.

Jaké změny vnímáte v pohledu na projektování kanceláří?

Je určitě důležité poskytnout větší rozmanitost a flexibilitu prostoru, protože firmy často kombinují režim home office s prací z kanceláře. Vnímáme navíc větší poptávku po sdílených pracovních místech. Pracujeme také například na kancelářích pro početnou firmu, která se rozhodla ustoupit z konceptu open space.

Na jakých projektech pracujete a jaké máte plány do budoucna?

Pracujeme na rekonstrukcích interiérů, rodinných domech nebo parku s památníkem, dále na parkovacím a bytovém domě. Naplňuje nás věnovat se větší škále měřítek. Princip přemýšlení je ovšem u všech stejný – držíme se silné myšlenky a snažíme se ji propsat do posledního detailu. Moc rádi bychom v tomto duchu pokračovali i nadále.

Jaká je Vaše vysněná realizace, ke které zatím nedošlo?

Podstatou naší práce je dělat kvalitní prostředí, které inspiruje a zlepšuje život. Jestli tohle kritérium splní skvělý rodinný dům, galerie nebo veřejný prostor už není tolik důležité.


Studio COSMO

Ateliér vedou architektka Tereza Kabelková a architekt Jiří Kabelka, kteří jej jako kamarádi z Fakulty architektury společně s Tomášem Cirmaciu před čtyřmi roky založili. V současnosti studio tvoří šestičlenný tým, který se věnuje rozmanitým měřítkům – od interiérů bytů po urbanismus měst. V každém projektu se soustředí na nosný koncept, respekt k okolí, a především naplnění snu klienta, a to za přispění stálého týmu spolupracujících specialistů.

Čtěte také:

Byt s arkýřem a dubovou stěnou

Další kancelářské interiéry:

Na meeting nebo do sauny?

Futuristické kanceláře Livesport od studia Reaktor

Kanceláře DDB Prague

Kanceláře roku mají své vítěze

Kanceláře Cisco od Ateliéru Kunc architects

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU