Festivalový červen

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Wembley Stadium, Foster + Partners, foto: Nigel Young

Kdo, co, kdy a kde? Červnové dny voní létem a doprovázet je bude festivalová atmosféra. Festival New European Bauhaus přinese zamyšlení nad budoucností a diskuzemi, jak ovlivňovat životní prostředí nejen ve městech. Multižánrový festival CO NÁM NEDÁ DEN MÁ NOC se po roce vrací opět do Gabriela Loci. Landscape festival pak architekturou a uměním oživí čtyři pražská nádraží. Přidáváme několik knižních tipů z nakladatelství IPR. A ještě než studentům architektury začnou prázdniny, připomínáme přihlašování do soutěže Kaplicky Internship.

Festival Nového evropského Bauhausu

Platforma Nový evropský Bauhaus je určená pro projekty zabývající se udržitelným rozvojem a zlepšením kvality prostředí, v němž žijeme. Mezi tématy této široce zaměřené iniciativy jsou architektura, urbanismus, design, nové technologie, cirkulární ekonomika, sociální projekty, zapojení místních komunit, živý veřejný prostor nebo kulturní dědictví. Jejím cílem je propojit jednotlivce a organizace, kterým nabízí prostor pro výměnu zkušeností i finanční podporu.

Tento rok se uskuteční první ročník Festivalu Nového evropského Bauhausu, který od 9. do 12. června přinese bohatý program nejen v online podobě, ale také prezenčně v Bruselu a na jiných místech v Evropě. V rámci festivalu tak dojde k setkání Evropanů z různých odvětví, kteří budou moci prozkoumat hodnoty NEB a jejich význam při řešení společenských výzev.

Program v České republice se skládá z diskuzního fóra Udržitelnost jako trend současného designu, debaty Second Home: Sdílené město v brněnském kreativním hubu KUMST a iniciativy TEREZIN – VISION 2030, jejímž cílem je oživit město Terezín. V sobotu 11. června se uskuteční vyhlášení Cen Nového evropského Bauhausu 2022, mezi přihlášenými je například český projekt Reclaim Žižkov.

CO NÁM NEDÁ DEN MÁ NOC

Klášter Gabriel Loci zaplní soudobé umění, a to v rámci multižánrového festivalu CO NÁM NEDÁ DEN MÁ NOC. Kurátor akce Petr Hájek z The Chemistry Gallery zve na přehlídku různých druhů současného umění. „S velkou radostí se pouštíme do druhého ročníku art festivalu, který je letos ještě větší než minulý rok. Kromě rezidenčních umělců nabídne festival výstavu soch, velkoformátovou NFT Gallery, světelnou instalaci, workshopy pro děti, brunch a další. Chystáme se maximálně využít jak venkovních, tak vnitřních prostor Gabriela Loci, hlavní myšlenkou festivalu je propojit různé umělecké disciplíny do jednoho kompaktního celku,“ dodává.

Program ve středu 15. června v 18 hodin zahájí vernisáž výstavy. Páteční večer proběhne ve znamení tance na rave party WELL WET, kde zahrají němečtí Giegling. Na nedělní odpoledne naplánovali organizátoři brunch od KroKitchen s hudební kulisou ambientního setu DJe Pierre Urbana. Vstupenky jsou k dostání na platformě Goout, držitel vstupenky se zároveň stává majitelem NFT od vizuálního umělce Dalibora Cée.

Landscape festival: pražská nádraží

Landscape festival se věnuje širokým souvislostem architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění. Letošní ročník zaměří svou pozornost na proměny lokalit čtyř pražských dopravních a infrastrukturních uzlů: nákladového nádraží Žižkov, Smíchovského nádraží, zastávky Libeň a Palmovka a v neposlední řadě pak území mezi Florencí, Masarykovým nádražím a Krenovkou. Právě na těchto místech budou od 21. června do 2. října k vidění desítky umělecko-architektonických intervencí a díla renomovaných tvůrců i studentů uměleckých škol a architektury.

MÓD architekti nafouknou na nákladovém nádraží Žižkov Perspektivní bublinu a Kurt Gebauer zde přispěje do infrastruktury svými WC CZ. Jednou z výstav v areálu tohoto žižkovského brownfieldu bude expozice Polis: Sedm lekcí z Evropské ceny pro městský veřejný prostor. Mezi Karlínem a Florencí vznikne dřevěný Pavilon s názvem I´m the Future, Wooden Architecture od Prodesi/Domesi. Na Palmovce navrhlo studio ARCHWERK pavilon Nahraj!, kde městská část Prahy 8 představí své aktuální projekty. Na Smíchovském nádraží pak vyroste Drobná rozhledna od studia Kamil Mrva Architects a výstava v Radlické kulturní sportovně se bude zabývat rozvojem Prahy 5.

Festival zahájí mezinárodní seminář a vernisáž LANDSCAPE – CITY – PUBLIC SPACE, a to v úterý 21. června na Nákladovém nádraží Žižkov. Další den pak na Krenovce vystoupí hudebníci i tanečníci.

Knižní tipy z CAMPu

Nakladatelství Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy v lednu tohoto roku vydalo svou první publikaci – Plánování města. Jednou z autorek knihy byla historička architektury Martina Koukalová. IPR v rámci vydavatelské činnosti představil v květnu druhou publikaci s názvem Živá památka. Kniha zahrnuje eseje amerického profesora, umělce, architekta teoretika umění Jorgeho Otero-Pailose a texty přizvaných českých a slovenských autorů.

Jako ředitel památkové péče na Kolumbijské univerzitě v New Yorku zkoumá Jorge Otero-Pailos možnosti ochrany památek jako nové formy kulturní produkce a zaměřuje se na jejich experimentální ochranu. V knize klade otázky, jak rozšířit pole termínu „památka“ za hranici institucionálně chráněných objektů a jak památky zapojit do života.

V září tohoto roku chystá vydavatelství IPR dále představit knihu Expati, jejímiž autory jsou Adam Gebrian a Eugen Liška. Na stránkách knihy se čtenářům rozvinou životní příběhy českých architektů a architektek působících nyní v zahraničí. Mezi nimi budou ti, kteří svou praxi vykonávají na vlastní pěst i ti ve službách věhlasných mezinárodních architektonických studií. Jeden z klíčových příběhů bude vyprávět například architekt Jan Magasanik ze studia Bjarke Ingels Group.

Kaplicky Internship: Foster + Partners

Vítěz osmého ročníku architektonické soutěže Kaplicky Internship absolvuje tříměsíční placenou stáž v britském architektonickém studiu Foster + Partners. Studenti a absolventi architektonických oborů mohou podávat své přihlášky do 20. července. Soutěž se letos propojila s Přehlídkou diplomových prací, soutěží České komory architektů. Po vyplnění přihlášky na webu diplom.ky se zájemci mohou ucházet o cenu Kaplicky Internship i další ocenění v rámci Přehlídky.

Svou bakalářskou či diplomovou práci mohou zasílat studenti posledních ročníků architektonických oborů českých vysokých škol i čerství absolventi. Podmínkou soutěže je dále dobrá znalost anglického jazyka. Vyhlášení vítězů se uskuteční během slavnostního večera Přehlídky diplomových prací ČKA v listopadu 2022. Soutěž od roku 2015 organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre.


Minuty z minulých týdnů:

Marco Maio Architects

IGLOO architekti

HUA HUA

Mimesis

Nabitý květen

NEW HOW

SENAA architekti

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU