Úspěch vertikálních zahrad

Origami Wall mezi oceněnými Red Dot Award 2022

Foto: Studio Flusser
Partnerský článekOrigami Wall

Vertikální zahrada, která zároveň vyřeší potřebu kvalitní opěrné zdi. To je projekt Origami Wall produktového designéra Jaroslava Juřici a architekta Jiřího Bužka. Jejich společná synergie přinesla systém propojující sochařství, přírodu a technologie.

Když se zeď promění v zahradu

Red Dot Award 2022

V první sezóně autoři projektu zjišťovali, jaké jsou možné způsoby využití zelené stěny. Navrhli několik exteriérových i interiérových realizací. Netrvalo dlouho a Origami Wall získala mezinárodní ocenění Red Dot Award: Product Design 2022.

„Když jsme systém Origami Wall poprvé představili veřejnosti na Designbloku 2020, byl vystaven ještě jako prototyp W55 pro stavbu okrasné zdi a zpevnění svahu. Pozitivní ohlas, který jsme získali, nás inspiroval k vývoji také zelené stěny W90, kterou lze aplikovat jako čistě vertikální řešení i do interiéru. Ocenění Red Dot z řad profesionálů nás přesvědčuje, že naše kroky míří správným směrem,“ ohlíží se k začátkům designér Jaroslav Juřica.

Ocenění, jež nyní systémy venkovní opěrné zdi W55 a vertikální zelené stěny W90 získaly, uděluje v německém Essenu odborná porota každoročně od roku 1955. Cena Red Dot tak vždy putuje k produktům, jež se vyznačují kvalitou, inovativností a originalitou.

Inovativní zelená stěna

Zatímco systém W55 je zahradou, na níž je možné pěstovat byliny, okrasné traviny i zeleninu, systém vertikální zahrady W90 s prorůstající organickou flórou je vhodný do interiérů a na venkovní fasády. Obě varianty se společně se svou zelení neustále mění, geometrickou strukturou oživují prostor a vytváří v něm harmonii i během vegetačního klidu.

Díky Origami Wall má každá rostlina prostor vyniknout a tvarování systému eliminuje případné množení škůdců mezi rostlinami navzájem. Kromě dynamické struktury, která se během roku proměňuje, systém přináší také hospodárnost v podobě snížení nákladů na provoz závlahy a obměnu rostlin. Více na www.origami-wall.com.


Další články:

Netradiční svět Kebinu

Interiér musí ladit jako orchestr

Brněnské Clubco

Prostorové kouzlo domu s třešní

Dřevěné rámy představují demokracii ve stavebnictví

Vltavská filharmonie s dánským rukopisem

Budoucnost pražských sportovišť

Vzdušný loft od B² Architecture

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU