Marco Maio Architects

Architektura ze všech koutů světa

Portugalský architekt Marco Maio v Praze před pěti lety založil ateliér, jehož tým tvoří mladí profesionálové z celého světa. Na široké škále architektonických projektů počínaje designem nábytku po velké urbanistické celky se podílejí architekti rozdílného původu a kulturního pozadí. Díky tomu vznikají neotřelé návrhy, jejichž hlavním motivem je práce s přirozeným světlem. Koncept shaping the light se prolíná napříč všemi projekty studia, výběr z nich jsme připravili v MINUTĚ.

Kanceláře v DRNu

Rok realizace: 2020

Lokalita: Praha

Celková plocha: 270 m2

Za návrh kanceláří Manifesto & reSITE v šestém patře budovy DRN získali architekti ocenění BigSEE Interior Design Award 2021 – Grand Prix a Winner. Prostory v polyfunkční stavbě od architekta Stanislava Fialy v centru Prahy neumožnily architektům výrazné konstrukční zásahy. Autoři návrhu však využili organického tvaru budovy a vytvořili otevřený a vzdušný prostor, který mohou jeho uživatelé variabilně měnit a přizpůsobovat si dle vlastních požadavků na soukromí.

Plochu kanceláří o 270 metrech čtverečních rozdělili architekti prostřednictvím textilií. Jejich oblé tvary a jemná struktura podporují optické i akustické pohodlí při práci. I díky tomu vzniklo pracovní prostředí, jež přispívá spolupráci, zvyšuje kreativitu a umožňuje realizovat inovativní nápady. Tlumenou barevnost interiéru doplňují interiérové prvky v antracitové barvě. Dostatek denního světla pak přináší prosklená fasáda s 360stupňovým výhledem.

Sluncem ozářená kaple

Rok realizace: 2020

Lokalita: Praha

Při návrhu kaple v podkroví budovy Školy svatého Augustina využili architekti sluneční paprsky pohybující se v prostoru. V minimalistickém interiéru s dřevěným nábytkem je právě světlo nejvýraznějším prvkem modelujícím prostor kaple. Všechny příchozí po vstupu vítají dva světelné kříže nad oltářem. Atmosféru místa dále umocňuje přiznaná konstrukce krovu.

Apartmán propojený s řekou

Rok realizace: 2021

Lokalita: Praha

Při rekonstrukci apartmánu Náplavka na dlani na Rašínově nábřeží v pozdně secesní budově z roku 1913 bylo hlavním cílem architektů poskytnout obyvatelům kontakt s řekou. Historická obálka, živá vltavská náplavka i samotná řeka Vltava tak architektům sloužily jako stavební kameny pro návrh interiéru.

Charakteristickým prvkem apartmánu jsou velké prosklené plochy. Jednou z nich je například prosklená stěna v koupelně situované do druhého patra. Součástí konceptu jsou propracované detaily, luxusní materiály a spotřebiče.

Bytové domy plné světla

Rok realizace: 2021

Lokalita: Hrabětice

V obci Hrabětice v Jizerských horách se architekti snažili propojit současnou architekturu s principy používanými v tradiční regionální architektuře. Okolní horské prostředí ovlivnilo materiálové řešení souboru tří bytových domů, kde bylo použito dřevo a kámen. Tak jako u ostatních projektů ateliérů i v tomto projektu Konírna autoři návrhu usilovali o přísun přirozeného světla, aby dosáhli spojení mezi přírodou a emocemi obyvatel.

Resort u potoka

Rok studie: 2021

Plánovaný rok realizace: 2023

Lokalita: Rokytnice nad Jizerou

Také u projektu Rokytna resort v Rokytnici nad Jizerou architekti odkazují k archetypální horské architektuře. Neustále se měnící krajina českých hor tvořila základ pro návrh prostor, které s ní vedou harmonický dialog. Přirozené světlo zde prostupuje moderními a tvarově čistými interiéry, v nichž kontakt s okolím zajišťují balkony, volnočasové zahrady a relaxační zázemí s výhledem na horský potok.

Minuty z minulých týdnů:

IGLOO architekti

HUA HUA

Mimesis

Nabitý květen

NEW HOW

SENAA architekti

Poznejte GAO architects

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU