Architekti Václav Kocián a Zdeněk Liška zastávají názor, že architektura se nerovná umělecké exhibici. Ve svých projektech reflektují především kontext daného místa, který kombinují s funkčním a zároveň estetickým řešením. Svůj racionální přístup aplikovali u realizace domu s výminkem na okraji zástavby obce Rybí, kde zopakovali místní konstrukční prvky.
Vícegenerační bydlení
Mírně se svažující pozemek, pásma lesa a podzemní plynové zásobníky vymezily tvar domu, v němž nyní bydlí čtyřčlenná rodina a v oddělené části také prarodiče. „V návrhu bylo nejdůležitější udržet dům celkově kompaktní v rozměrech. Často bývá podstatné investora přesvědčit, že rozměry na výkresech jsou opravdu dostačující,“ vysvětlují architekti.
Kromě vytvoření dvou částí objektu požadovali investoři snadno realizovatelnou dřevěnou stavbu s nízkými náklady na provoz, na jejíž stavbě by se mohli částečně podílet. „Investoři si sami opalovali fasádní desky a podíleli se také na některých drobných dílčích pracech. Svépomocí pak tvořili okolní úpravy,“ popisují dále.
Konstrukci domu pojali autoři jako dřevěnou fošinkovou s dutinami vyplněnými minerální vatou a zaklopenými konstrukčními OSB deskami. S ohledem na rozpočet a stavební program dům opláštili fasádou z opálených smrkových prken a nechali část domu levitovat. Zatímco výminek je tedy založen na betonových základových pasech, obytné křídlo rodinného domu umístili nad terén na subtilní ocelové stojky.
Dvě hmoty se sedlovými střechami tvoří křídla objektu připomínající tradiční podbeskydskou zástavbu. Oba tubusy se uzavírají k severní straně a přitom se otevírají přilehlému lesu, čímž formují prostor dvora lemovaný ochozy. Díky přesahu střechy mohou obyvatelé domu využít ochozy k odpočinku za jakéhokoli počasí.
Vzájemně propojeni
Obě části domu se protínají v zádveří. Do výminku vede chodba se vstupem do technické místnosti, koupelny a ložnice. Z opačné strany zádveří navazuje hlavní obytná část, kterou tvoří převýšený prostor s kuchyní, jídelnou a krbovými kamny. Odtud dále pokračuje chodba do klidové zóny s koupelnou a ložnicí. Každá obytná místnost pak disponuje přímým vstupem na krytý ochoz a terasu.
V interiéru autoři návrhu použili smrkovou biodesku a bílý sádrokarton, který doplnili dubovou podlahou v pokojích a keramickou dlažbou na chodbách a v koupelnách. Vnitřní atmosféru charakterizují průhledy skrz domem, například pásovým oknem v kuchyni, a výhledy do okolní krajiny ze sedacího okna v obývací místnosti.
Dům s výminkem
Autoři: Ing. arch. Václav Kocián, MArch. Zdeněk Liška
Lokalita: Rybí
Rok dokončení: 2021
Zastavěná plocha: 145 m²
Užitná plocha: 124 m²
Plocha pozemku: 2161 m²
KLAR
Václav Kocián a Zdeněk Liška si vyzkoušeli opalovanou fasádu jak na svých vlastních domech, tak na realizaci Vily Sýkorka v Lichnově. „Líbí se nám na ní její vzhled, jednoduchost provedení a také velmi dobrý poměr ceny a výkonu,“ vysvětlují. „U každého projektu by se dalo do nekonečna přemýšlet, zda jsme něco nemohli navrhnout jinak. Když si pak povídáte s investory a řeknou vám, že se jim bydlí skvěle a jsou v domě šťastní, tak vám to udělá velkou radost a nemá cenu se trápit něčím, co už stejně nevyřešíte. Spolupráce s investory byla v tomto případě velmi dobrá a korektní,“ shrnují architekti.
Rodinné domy a vily jsou důležitou součástí práce ateliéru KLAR, přestože se v současnosti se portfolio projektů rozšířilo. Architekti tak v současnosti pracují na zakázkách různých měřítek, od interiérů kanceláří až po řešení veřejných prostranství či bytových domů.
Čtěte také:
Další krásné domy:
Láska ke dřevu jako hnací motor