Skleněnka

Rekonstrukce stoleté chalupy podle ateliéru Mjölk

Foto: BoysPlayNice

Architekti z ateliéru Mjölk se při své práci chtějí bavit, i proto navrhují odvážnou moderní architekturu. Svůj hravý a kreativní přístup uplatnili u projektu rekonstrukce 130 let staré chalupy v Jizerských horách. Jedna z posledních chalup před Jizerkou dostala čerstvou prosklenou hmotu, která poodhaluje nový život uvnitř stavby, včetně do terénu zapuštěné betonové sauny nacházející se kousek od centra dění.

V harmonii s minulostí

Obnovy starých objektů s sebou vždy nesou potřebu respektu k původnímu a zvědavost po poznání historických odkazů a prvků. Není třeba se zbavovat toho, co bylo, avšak stále dobře slouží. „V rámci hmotového řešení se podařilo zanechat v podstatě celou původní stavbu. Odstranili jsme pouze pozdější přístavbu kůlny a na jejím půdoryse vzniklo skleněné rozšíření,“ popisuje architekt Tobiáš Hrabec. Skleněný přístavek má ocelovou konstrukci na monolitické betonové podezdívce, opláštěnou velkoformátovým bezrámovým zasklením.

Při postupném odkrývání původních konstrukcí často vznikaly momenty, kdy se návrh musel v detailu upravovat. Největším oříškem však bylo najít ideální rovnováhu a hru mezi starým a novým,“ uvádí úskalí projektu architekt. Autoři pátrali po kvalitách, materiálech a místech, která si zasloužila pozornost, a ta zpřístupnili a zviditelnili. Původní stavba se dočkala výměny a doplnění dřevěných prvků konstrukce, obložení fasády sibiřským modřínem a nové krytiny z dřevěného šindele.

Díky kvalitě tehdejšího řemesla jsme zachovali také většinu původního stavebního materiálu. Povětšinou jsme vyspravovali, očišťovali a doplňovali. To platí například pro roubení očištěné od barevného nátěru, prkenné podlahy nebo střechu, kde bylo třeba krov doplnit o další prvky v rámci statiky. Dovolili jsme si i architektonický vtípek: původní šindelovou střechu zanecháváme viditelnou v podhledu podkroví a na ní vytváříme nové souvrství s izolacemi a novou šindelovou střechou,“ dodává Hrabec.

Mosazné odrazy

Zatímco z čela chalupy nejsou změny výrazně poznat, při bližším pohledu z jiného úhlu se pod slunečními paprsky ukazuje blyštivá přístavba, jejímž účelem je rozšíření obytného prostoru ve spodním patře. Pec a kamna ve světnici stojí uprostřed dispozice domu, odkud prostor dále pokračuje schodištěm do patra a místa původní kůlny. Nyní se zde otevírá obývák a moderní kuchyň s lesklým stropem obloženým mosazí.

Hledali jsme současný materiál pro obklady, který by fungoval jako přiznaně nový, fungoval dobře se sklem, a nakonec uměl krásně stárnout. Mosaz se tedy stala naším jazykem doplnění staré chalupy: nejvíce se aplikuje v přístavbě, ale v detailech probíhá celou chalupou,“ vysvětluje výběr materiálu Tomáš Hrabec.

Ocelové schody na chodbě se vinou kolem kulatého světlíku, skrze něj do prostoru proniká světlo. „Šlo o pragmatickou potřebu dostat do jinak velmi tmavého centrálního prostoru světlo. Umístění led pásku do obvodu světlíku už se tak trochu nabízelo. V noci působí jako abstraktní věc,“ doplňuje.

Průhledy domem pak architekti vytvořili za pomoci skleněných prvků, kterými nahradili ztrouchnivělé dřevo. Nejvyšší patro je určeno k odpočinku v celkem čtyřech ložnicích, z toho dvě z nich evokují tradiční pokoje horských chalup a dětský pokoj slouží zároveň jako herna. „Výrazná červená barva připomíná časy, kdy se na chalupy tradičně používala barva býčí krve,“ dodává.

Decentní, avšak výrazný je autorský nábytek a doplňky navržené přímo od architektů z ateliéru Mjölk na základě intuitivní práce se základní geometrií. Architekti se chtěli vyhnout opakování existujících historických vzorů, atypické kousky osvětlení z mosazi tak odkazují na práci místních řemeslníků a doplňují klienty vybrané, ponechané kusy starých židlí. Dalšími autorskými prvky je vedle osvětlení v kuchyni také stůl, lavice, lenoška a také skříň ve světnici a postele, poličky a noční stolky v ložnicích.

Skleněná chalupa

Architektonické řešení:  Mjölk architekti

Lokalita: Polubný, Kořenov, Liberecký kraj

Rok dokončení: 2020

Zastavěná plocha: 189 m²

Hrubá podlahová plocha: 239 m²

Užitná plocha: 121 m²

Plocha pozemku: 3364 m²

Rozměry: 754 m3

Dodavatel: AronHouse

Interiér: Sollus nábytek

Mjölk

Především díky skvělým klientům byl průběh realizace dobrodružství s dobrým koncem. Samozřejmě celá řada věcí v našem návrhu byla na realizaci náročnější než běžně aplikované stavebnické přístupy, ale naši klienti dobře chápali, proč jsou taková atypická řešení důležitá pro finální výsledek. Měli pochopení i trpělivost, a věříme, že se dočkali odměny,“ hodnotí realizaci architekti.

Práce v detailu je pro architekty z Mjölk srdcovou záležitostí, v posledních letech však pracují na stále větších zakázkách. V současnosti se věnují návrhu velkého bytového domu v centru Liberce, futuristické dostavbě školy nebo větších urbanistických celků a sídel v krajině. „Před pár dny bylo slavnostně otevřeno sídlo společnosti Kloboucká lesní, a my už se nemůžeme dočkat až tuto stavbu představíme světu,“ uzavírají.

Čtěte také:

Vyhlídky a rozhledny od ateliéru Mjölk

Další krásné domy:

V novém kabátu

O patro více noblesy

Láska ke dřevu jako hnací motor

Mezi lukami

S lehkostí dřeva a tíhou betonu

Transparentní obytná krajina

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU