Dynamiku ateliéru No Architects tvoří dva elementy: architekt a vizuální umělkyně. Zašlá sláva pozdně prvorepublikové vily byla pro autory návrhu výzvou, v níž se rozhodli s domem a se zahradou nebojovat, ale pomoci je odít do nového a funkčního „šatstva“.
„Dům neměl žádnou duši, na začátku byl otlučený na cihlu, původní interiér neexistoval a museli jsme si jej představit,“ vypráví svůj první dojem architekti Daniela Baráčková a Jakub Filip Novák.
Stavba prošla kompletní rekonstrukcí a modernizací, včetně zateplení a osazení tepelného čerpadla vzduch voda s podlahovým vytápěním. To zajišťuje teplo v přízemí domu, zatímco v suterénu s fitness a na patře s ložnicemi umístili architekti topná tělesa. Dalším doplněním domu je možnost hospodaření s dešťovou vodou a elektroinstalace poskytující pohodlí i bezpečí.
Soulad východu a západu
„Dispozice je prakticky zcela nová, na svém místě zůstaly jen obvodové zdi, pozice schodiště a vchod do domu. I do středové nosné stěny jsme udělali nové otvory a upravili jejich výšky,“ popisují architekti. Po změně dispozic docílili propojení kuchyně se zahradou. S ohledem na původní vzhled domu jej dále rozšířili přístavbou, v níž vznikly dva pokoje a koupelna.
„Klienti si do domu vnesli své umělecké artefakty evokující řemeslná díla a interiér je odpovědí na tento výběr,“ vysvětlují autoři návrhu. Nebáli se ani použití důvtipu: do dětského pokoje se tak vstupuje dveřmi, do nichž dospělí vchází po čtyřech. V interiéru se dále řídili dobovou architekturou a kombinovali ji s životní zkušeností a inspirací klientů z Japonska a Velké Británie.
Přízemí domu charakterizuje japonský vliv, a to v podobě dřevěných konstrukcí a konstrukčních principů knihovny, barového pultu nebo lavice. Také členění výplní v kuchyni a práce s odkazy na duchovní principy a symboly odkazují k zemi vycházejícího slunce.
Anglosaský dotek byl přítomný už na původní fasádě domu a architekti na něj navázali táflováním podél zdí, topnými tělesy, členěním dveří, volbou vzoru na čalounění, cihelnými schodišti nebo terasami a zídkami na zahradě.
Na návrhu zahrady spolupracoval ateliér se studiem Living in green, který pro zahradu připravil vizi a plán výsadby. „Zahrada je jemnější a citlivější než architektura, mění se v čase. Svou dokonalost má ještě před sebou, musí do ní nyní vyrůst. Stavba samozřejmě pozemek podupala a zatížila, teprve letos se podařilo zapěstovat trávník,“ vysvětlují architekti.
Pod Vrškem
Architektonické řešení: Autor MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Lenka Juračková // No Architects
Lokalita: Praha
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 173 m²
Hrubá podlahová plocha: 245 m²
Užitná plocha: 175 m²
Plocha pozemku: 750 m²
„Jednou z obtíží byla práce s kamenným soklem. Stejný kámen už není k sehnání, a proto bylo náročné se vypořádat nejen s přístavbou, ale také u částí, kde podezdívka zmizela či byla poničena. Nakonec jsme jej zamlčeli, kámen ze zadní části umísti dopředu a část kamenné podezdívky jsme zrušili,“ popisují kritický bod v průběhu realizace a své řešení Jakub Filip Novák a Daniela Baráčková.
„Každý projekt má svá specifika, své radosti a trápení. Ale když je hotovo a výsledek stojí za to, popravdě vždycky ta trápení zapomeneme,“ říkají architekti. V kontextu předchozí tvorby projekt hodnotí pozitivně: „Opět jsme si ověřili, že dobrý výsledek vyžaduje koncentraci. Klient nám dal důvěru a nechal práci, za kterou platí, na nás a nepokoušel se do ní nesystémově zasahovat. Jen tak dostane nejvíc.“
No Architects
Ateliér No Architects pracuje na velkém množství projektů různých měřítek. „Radost nám zrovna dělá třeba relativně drobný projekt A.T.L.A.S. ve veletržním paláci v Praze, kde Národní galerie vytvořila společně s námi tzv. třetí prostor. Celý jeden ochoz Velké dvorany slouží pro kohokoli, kdo přijde, jako víceúčelový pracovně setkávací prostor. Nikdo vás nebude vyhazovat, je zdarma. Na umění tam smíte sahat, můžete si z prostor udělat cowork, uspořádat diskuzi či přednášku, zajít si pohrát s dětmi nebo jen posedět na kafe. Jsme rádi při tom, když se někdo pokouší dělat něco inovativního,“ přibližují architekti svůj aktuální projekt.
Další krásné domy:
Láska ke dřevu jako hnací motor