Architektura s vášní pro beton

Rychlý přehled našich postřehů ze světa architektury, designu a umění

Co, kdy a kde? Vydejte se na virtuální prohlídku betonové ikony Gottlieb House nebo si odpočiňte v newyorském muzeu fotografie. A protože je fotografie nedílnou součástí prezentace architektury, inspirujte se prací německého fotografa Sebastiana Weisse. Na začátku tohoto měsíce byla zveřejněna podoba železniční stanice Praha-Letiště a jsme tak pohodlnějšímu cestování zase o kousek blíž. Na závěr se kochejte novými taláry UMPRUM.

Betonová ikona

Ikonický betonový Gottlieb House navrhlo v roce 1989 studio Wood Marsh Architecture. Dům na okraji australského Melbourne je inspirován uměním a sochami severoamerických umělců Richarda Serry a Donalda Judda. Podívejte se na 6 minutovou prohlídku domu se zakladatelem studia Randalem Marshem.

Fotograf s vášní pro beton

Sebastian Weiss je oceňovaný fotograf architektury. Jeho oblíbeným materiálem je beton a na svých fotografiích experimentuje s tvary a detaily. Sám říká, že každá stavba má svůj architektonický jazyk s jedinečným slovníkem. Za fotografie postmoderní stavby La Muralla Roja od španělského architekta Ricarda Bofilla získal první místo v kategorii Architektura fotografické soutěže Prix de la Photographie de Paris. Prohlédněte si fotografie na hranici reality a snění. Další práce hledejte na webových stránkách Sebastiana Weisse.

Stanice Praha-Letiště má svou podobu

Dočká se Praha železniční spojení s letištěm? Dlouholetý sen je opět o krok blíže realizaci. Správa železnic zveřejnila plánovanou podobu stanice Praha-Letiště. Moderní stanici navrhl ateliér Idhea. Aktuálně je vybrán zhotovitel přípravné dokumentace a stavební práce by proběhnout mezi lety 2025-2029.

Do newyorského muzea fotografie virtuálně

Ačkoliv se blíží uvolňování pandemických opatření, na otevření muzeí si musíme ještě počkat. Přinášíme tip na jedno zaoceánské – Muzeum Fotografie v New Yorku. Prohlédněte si fascinující práce fotografů, v muzeu nechybí jména jako Diane Arbus, Peter Beard, Bernd a Hilla Becher, Constantin Brâncuși, Robert Mapplethorpe nebo Marco Breuer a Nick Brandt. Virtuální prohlídku najdete zde.

Nové taláry UMPRUM

S jarem si UMPRUM nadělilo nové taláry. Jejich autorkou je vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi Liběna Rochová. V plné kráse se ukážou na prvních možných promocích.

MINUTY z minulých týdnů:

IX. MINUTA - 2. 4. 2021

VIII. MINUTA – 26. 3. 2021

VII. MINUTA – 19. 3. 2021

VI. MINUTA - 12. 3. 2021

V. MINUTA – 5. 3. 2021

IV. MINUTA – 26. 2. 2021

III. MINUTA – 19. 2. 2021

II. MINUTA – 12.2.2021

I. MINUTA – 5.2.2021

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU