Začínáme první MINUTU

Rychlý přehled našich postřehů ze světa architektury, designu a umění

Kdo, co, kde a kdy? V naší nové rubrice MINUTA s vámi každý týden budeme sdílet odkazy, které jsme si ukládali a sdíleli zatím jen mezi sebou. Co si přečíst, na co se podívat, kým nebo čím se inspirovat? Jistě je takových seznamů mnoho, ten náš bude obsahovat nápadité architektonické návrhy, neotřelý design nebo pozvánku na událost, kterou byste si neměli nechat ujít. Tento týden cestujeme. Nejprve za českými tvůrci, designéry a výrobci. Poté do Španělska a Portugalska. Z jihu kontinentu pak na kontinent úplně jiný.

Ceny Czech Grand Design odhalily nominace za rok 2020

Slavnostní vyhlášení vítězů cen Czech Grand Design proběhne 21. dubna 2021. Odborná porota Akademie designu ČR vybírala z 84 projektů v oblasti produktového designu, módy, fotografie, ilustrace nebo grafického designu. Mezi nominovanými projekty jsou například Herrmann & Coufal se svítidly Lift nebo Lukáš Novák s nápojovou sadou V60 in Wonderland. Vojtěch Veškrna byl nominován na cenu fotografa roku a nominovanými českými výrobci jsou firmy Brokis, Egoé, mmcité i TON.

www.czechgranddesign.cz

Tři měsíce v Barceloně

Jakou knihu přidat na seznam četby? Adam Gebrian dal dohromady 66 zajímavých míst, která se svou ženou a synem v roce 2018 navštívil. Nečekejte však průvodce Barcelonou, ani vyobrazení města. Autor v knize pouze zaznamenal místa společného soužití otce a syna. Protože je Adam Gebrian uznávaným architektem, propagátorem a kritikem architektury, jeho kurátorský výběr míst je alternativní architektonickou procházkou španělskou metropolí.

Adam Gebrian – Tři měsíce v Barceloně

Osmý kontinent

Slovenská architektka získala za svůj návrh plovoucí stanice pro čištění oceánů mezinárodní cenu za inovaci 2020 Grand Prix Award for Innovation of the Sea. Každý rok do oceánů po celém světě vstupují miliony tun odpadu, které mění jejich podobu. Plastový odpad se sbírá v několika oblastech, jednou z nich je také Velká tichomořská odpadková oblast, zvaná také jako 8. kontinent. Architektka Lenka Petráková navrhla plovoucí stanici, která sbírá plastový odpad z hladiny vody a zároveň je spojena s výzkumným a vzdělávacím zařízením. Návrh tohoto objektu je pozoruhodný nejen díky svému účelu, ale také architektuře. Budova připomíná tvar okvětních lístků, které se tyčí na chapadlech.

8TH CONTINENT

Dům v portugalském Alenteju

Slunné místo snů. Ateliér bica arquitectos spojil do venkovského sídla dva jednopodlažní svazky, které odděluje malé nádvoří se stromem uprostřed. Interiéry jsou charakteristické vysokými stropy a velkými okny, které nabízejí široký výhled na louku. Odstíny louky pak architekti použili v barevné paletě celého projektu. Celé obydlí je tak v souladu se svým okolí. K domu náleží také venkovní veranda a bazén ve tvaru tradiční zavlažovací nádrže.

www.designboom.com

Design, který spojuje

Antibakteriální sedadla do kina Benjamin Hubert Sequel Seat nebo designový obličejový štít od Stuck Design. Jako odpověď na situaci ve světě se snaží designéři a výrobci reagovat svými nejnovějšími návrhy. Vznikají nové produkty a designové kousky, které mají umožnit lidem opět se vídat, navrátit se zpět do běžného života a zároveň dodržovat bezpečnostní požadavky. Ať už to jsou plexiskla Thomase Bernstranda a Stefana Borseliuse pro moduly pohovek Bob od Blå Station, kolekce dělících stěn z digitálně vytištěného polykarbonátu značky Yellow Goat Design nebo sedadlo čalouněné židle Casala s dubovýma nohama, navržené kousky se objevují v kancelářských prostorách i fitness centrech.

www.interiordesign.net

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU