Na prázdniny za minimalismem

Rychlý přehled našich postřehů ze světa architektury, designu a umění

Kdo, co, kde a kdy? Další přehled domů, designu a témat rubriky MINUTA je tady. Potřebujete dovolenou? My také. Pojeďte s námi alespoň virtuálně do tří minimalistických prázdninových vil. Pokud ovšem hýříte kreativitou, neváhejte a přihlaste se do soutěže Creative Heroes a odpočinek hledejte u krátkého TEDtalku o architektuře sakrálních staveb. Pro vaše oko jsme tentokrát vybrali barevné grafiky Kleurvōrm. Tento víkend také končí hlasování o Evropský strom roku – podpořte českou jabloň!

Utečte za minimalismem

Doby, kde byl minimalismus spojován s pouhou ostrostí, jsou pryč. Čím dál více se ukazuje jeho jemná stránka, která dává vyniknout spojení prostoru, světla a nábytku. Minimalismus může být protilékem na uspěchanou denní rutinu.

Skvělým příkladem je toho například Villa Cardo od studia Andrewa Trottera, postavená z tradičních lokálních materiálů. V interiéru se snoubí kamenné podlahy s bledými zdmi a klenutými stropy.

Další zajímavé útočiště můžete najít na Mallorce – vilu Santanyi obklopenou mandlovými sady a mořem od Johna Pawsona. Výrazným prvkem domu jsou jeho zdi barvené pigmentem z místní červené půdy.

Do třetice zamíříme do Portugalska. Casa Luum od architekta Pedra Domingose je postavena stranou od ruchu, doslova na konci prašné cesty. Unikátní kamenný bazén dává jasně najevo, že na tuhle dovolenou návštěvníci nezapomenou.

Soutěž Creative Heroes má stále otevřené nominace

Jste kreativní hrdina? Nebo někoho takového znáte? Prestižní mezinárodní soutěž Creative Heroes hledá lidi, kteří se nebáli vystoupit z řady a přichází s řešením, který má pozitivní dopad na jedince, ale i společnost a životní prostředí. Nominace jsou otevřené do 31. července 2021. Více informací o soutěži zde.

Jak se staví posvátný chrám?

Jedenáctiminutový TEDtalk architekta Siamaka Haririho pohladí na duši. Jak postupoval při navrhování bahájského chrámu v Jižní Americe? Jak dnes hledat inspiraci k tvorbě posvátného místa? Připojte se k Haririmu na cestu tvůrčím procesem a prozkoumejte, jak prožít posvátný zážitek ve světském světě. Sledujte na TED.com

Chybí vám barvy?

Pochmurná zima pomalu končí a my se v redakci už nemůže dočkat barevné přírody. Svou barevností a pojetím nás zaujaly grafiky belgického umělce Brama Vanhaerena. Experimentuje a objevuje nové barevné harmonie, které přetváří v plakáty a tapety mobilů. Projekt pod názvem Kleurvōrm můžete sledovat na Instagramu.

Poslední dva dny hlasování o Evropský strom roku

Výběr zajímavostí pro tento týden ukončíme nazpět v Česku. Do finále se dostává hlasování o Evropský strom roku. Hlasovat můžete mimo jiné i pro zástupce České republiky – Jabloň u Lidmanů. Sedmdesát let starý strom v Machovské Lhotě možná není tak velký, ani tak starý, jako ostatní nominovaní, ale váš hlas si jistě zaslouží! Prohlédněte si všechny nominované na www.treeoftheyear.org

MINUTY z minulých týdnů

III. MINUTA – 19. 2. 2021

II. MINUTA – 12.2.2021

I. MINUTA – 5.2.2021

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU