Kultura v mnoha podobách

Rychlý přehled našich postřehů ze světa architektury, designu a umění

Co, kdy a kde? Tento týden vyšla kniha, která čtenáře zavede na český venkov. Možnosti vesnice se vydávají po stopách kvalitní architektury napříč Českou republikou, od Šumavy přes Krkonoše až po Beskydy nebo vinařskou oblast na Znojemsku. Výstavu vizuálního umělce Marka Šilpocha lze od minulého týdne vidět v The Chemistry Gallery. A pokud máte rádi umění, ale radši preferujete zůstat doma, navštivte umělecká díla Louvru online. Prohlédněte si slovenské vily od studia beef a nakonec si přečtěte o světlech, která mají do dalších dnů vnést naději.

Možnosti vesnice

Michaela Hečková a Matěj Chabera jsou autory nového alternativního průvodce pro architekty a fanoušky architektury. Kniha Možnosti vesnice zachycuje ve 12 kapitolách 12 portrétů architektonické proměny českého venkova. Příklady dobré praxe jsou mapovány prostřednictvím autorských rozhovorů a fotografií vyprávějící příběhy, které se za posledních 20 let odehrály na českých vesnicích. Zakončení volné městské trilogie nezávislého nakladatelství Meziměsto kráčí po stopách architektů z ateliérů Mjölk architekti, Atelier M1 architekti, Kamil Mrva Architects, OK PLAN ARCHITECTS nebo Chybík+Krištof.

Křehkost kontextu

Marek Šilpoch je autorem výstavy plné skleněných objektů a světel, která jsou inspirovaná futuristickými a sci-fi filmy. Výstava s názvem Křehkost kontextu probíhá v pražské The Chemistry Gallery do 18. dubna. Ve své první sólové výstavě Šilpoch promítá svou fascinaci sklem a prezentuje několikaleté zkušenosti se světlem. V křehkých objektech ze skla nalézá nové souvislosti a objevuje v nich prostřednictvím světelných paprsků skryté příběhy. S Petrem Hájkem, kurátorem výstavy, jsme publikovali o dalších chystaných výstavách rozhovor.

Soukromé prohlídky jsou možné po rezervaci na tomto odkazu.

Louvre online

Všech 480 000 uměleckých děl ve sbírce pařížského muzea umění Louvre bylo nahráno do archivu, který je nyní přístupný online. Podle slov prezidenta a ředitele muzea Jeana-Luca Martineze tak muzeum pomocí nové digitální databáze „oprašuje své poklady“. Online archiv nabízí k prozkoumání nejznámější mistrovská díla včetně nejnovějších přírůstků muzea. Na své si přijdou také milovníci architektury, kteří mohou objevovat historické sály muzea prostřednictvím jedné z virtuálních prohlídek.

Jak vypadají slovenské vily?

Architekti z ateliéru beef navrhují rodinné domy a překopávají staré byty. Jejich tým tvoří v současnosti 12 členů, včetně zakladatelů Rada Buzinkaye a Andreje Ferenčíka. Věnují se projektům od nízkonákladových interiérů po urbanistické studie. Jsou autory několika projektů v rámci iniciativy Městské zásahy, které přináší nápady na zlepšení Bratislavy. Studio má ve svém portfoliu jednoduché a nadčasové domy, které staví na Slovensku, ale také v Rakousku nebo na Mallorce.

Městské slunce

Studio Roosegaarde navrhlo světlo, které využívá ultrafialové záření k dezinfekci venkovních prostor. Designéři, odborníci a vědci se spojili, aby zjistili, jak lze světlo použít v boji proti virům. Zjistili, že nové UVC světlo s nižší vlnovou délkou umí bezpečně snižovat přítomnost virů. Jako odpověď na současnou situaci navrhli tzv. městské slunce – UV světlo, které čistí veřejné prostory a snižuje riziko nákazy. Jejich cílem je opět umožnit shromažďování na veřejných, kulturních nebo sportovních akcích.

MINUTY z minulých týdnů:

VIII. MINUTA – 26. 3. 2021

VII. MINUTA – 19. 3. 2021

VI. MINUTA - 12. 3. 2021

V. MINUTA – 5. 3. 2021

IV. MINUTA – 26. 2. 2021

III. MINUTA – 19. 2. 2021

II. MINUTA – 12.2.2021

I. MINUTA – 5.2.2021

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU