Do Jinonic za kulturou

Rychlý přehled našich postřehů ze světa architektury, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Seznamte se s novým depozitářem Národní galerie a obdivujte první tunel pro zaoceánské lodě v norských fjordech. Z Norska vás vezmeme do Chile na prohlídku minimalistické školy. Možná se ale skrývá architektonický klenot rovnou ve vaší čtvrti. A na závěr vyrazte na procházku po pražské architektuře s projektem Mapamátky.

Depozitář Národní galerie v Jinonicích

Pražské Jinonice se rozrostou o depozitář Národní galerie. V architektonické soutěži zvítězil návrh studia Jika-cz, které do depozitáře umístilo i prostory pro výtvarné dílny, přednášky a další vzdělávací programy určené pro veřejnost. Na první přednášky si ale návštěvníci počkají odhadem sedm let.

„Náš návrh má potenciál stát se katalyzátorem změn v doposud zanedbávaném území, přestavby okolních prostor a výchozím bodem cesty do Prokopského údolí,“ popisuje architekt Jan Kubát. „Budova je navržena jako abstraktní socha, která přinese do prostoru zaplněného grafickým smogem novou čistotu. Hmota domu se tak z uzavřené kostky postupně drolí a otevírá veřejnosti,“ doplňuje.

První tunel pro oceánské lodě

K Suezskému průplavy a Falkirskému kolu se přidá další unikátní vodní dílo. V norských fjordech vznikne první tunel pro zaoceánské lodě od architektů z ateliéru Snøhetta. Tunel dlouhý 1,7 kilometru umožní vyhnout se zrádným vodám v okolí ostrova Stad. Tunel bude 36 metrů široký a 37 metrů vysoký a pojme lodě o šířce až 26,5 metrů. Pokud projekt toto jaro schválí norský parlament, mohl by být tunel slavnostně otevřen již v roce 2025 nebo 2026.

Skips Tunnel

Škola jako útočiště

O českých školách pro budoucí generace jsme psali. Jak to vypadá ve světě? Recentní projekt od Sebastiána Irarrázavala ukazuje, že inspirativní školy vznikají opravdu po celém světe. Škola na okraji Santiaga v Chile vznikla pro podporu mladých a zranitelných lidí – dětí a dospívajících s postižením. Svěží bílá betonová kompozice ukrývá učebny, laboratoře, tělocvičnu ale i kapli nebo vyhřívaný bazén. Všechny prostory jsou navrženy tak, aby vyhovovaly konkrétním skupinám studentů se speciálními potřebami.

Vyrazte poznávat pražskou architekturu

Do divadel a galerií se ještě chvíli nepodíváme. Využijte jarního počasí ke kulturnímu obohacení přímo v ulicích našeho hlavního města. Projekt Mapamátky popularizuje architekturu zábavnou formou. Na jejich webových stránkách si vyberete tematicky zaměřenou trasu a můžete vyrazit. Úplnou novinkou je Skleněná trasa, která vás provede po unikátních skleněných prvcích, kterých byste si předtím možná ani nevšimli.

Projekt Mapamátky

MINUTY z minulých týdnů

VII. MINUTA – 19. 3. 2021

VI. MINUTA - 12. 3. 2021

V. MINUTA – 5. 3. 2021

IV. MINUTA – 26. 2. 2021

III. MINUTA – 19. 2. 2021

II. MINUTA – 12.2.2021

I. MINUTA – 5.2.2021

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU