Kdo, co, kdy a kde? Tento týden se podíváme do budoucnosti. Na tu myslí nejen vítězové letošní Pritkzer Architecture Awards, ale i autoři domů, ve kterých bychom mohli přežít apokalypsu. Abychom taková obydlí nepotřebovali, může architektura nabízet i preventivní řešení. Na ty se zaměřuje soutěž Adapterra Awards, jejíž nominace se chýlí ke konci. O konci, smrti, a jeho podobě v architektuře si můžete poslechnout krátký TED Talk a na závěr doporučujeme rozhovor o možné budoucnosti hromadné dopravy.
Letošní Pritzker Architecture ovládlo sociální bydlení
Prestižní architektonickou cenu Pritzker letos získali Anne Lacaton a Jean-Philippe Vassal. Dvojice byla mimo jiné uznána díky projektům sociálního bydlení. Největším z nich je rekonstrukce třech panelových domů v Grand Parc Bordeaux, který minulý rok získal Cenu Evropské unie za současnou architekturu.
„Tyto transformace jsou příležitostí, jak lépe a více využít toho, co už existuje. Demolice je krátkozraké a zkratkovité rozhodnutí. Je to plýtvání spoustou věcí – energií, materiálem i historií. Navíc má demolice často negativní dopad na společnost. Pro nás je násilným činem,“ řekla Anne Lacaton.
Domy pro případ apokalypsy
U domů budoucnosti ještě zůstaneme, u těchto ale doufáme, že nebudou potřeba. Tato trojice domů byla navržena tak, aby v ní lidé přežili i katastrofy jako například změnu klimatu. Prvním z nich je The Ranch Mine v Arizoně, který je vybaven Tesla baterií pro případ výpadků elektřiny. Důraz byl kladen na samostatnost – kromě solárních panelů ji zaručuje i zeleninová zahrada nebo speciální technologie tvořící vodu ze vzduchu.
Podzemní dům/bunkr vytvořili Sergey Makhno Architects. Nejedná se ale o žádný typický vojenský bunkr, tento dům nabízí svým obyvatelům domov. Samozřejmostí je indoor místnost pro pěstování jídla. Třetí dům Cyberhouse byl navržen, aby přežil extrémní podmínky. Zdi by byly vyrobené ze železobetonu a obložené ocelí. Apokalypsu by uvnitř mohlo přežít až 7 lidí.
#jaknaklima s Adapterra Awards
Abychom se do bodu apokalypsy nikdy nedostali, hledejme preventivní řešení i v architektuře. Již třetí ročník soutěže Adapterra Awards hledá inspirativní realizované projekty, které pomáhají ke zmírnění sucha, horka nebo záplav. Jaké projekty jsou do letošního ročníku již nominované? Přečtěte si náš výběr. Nominace do soutěže končí již 31.3.2021. Přihlaste svůj projekt zde.
Umírání a architektura
Nedílnou součástí naší budoucnosti je smrt. Během poslední století se kvalita zdravotní péče ohromně zlepšila. Jak je na tom architektonická kvalita nemocnic, hospiců, ale i hřbitovů nebo krematorií. Nezapomněli jsme se, přitom všem soustředění na zdraví, zaměřit i na smrt? Ve čtyř minutovém TED TALK se architektka Alison Killing zamýšlí, jestli architektura může napomoci „lepšímu“ umírání. Definuje to, kde umíráme, jak umíráme?
Hromadná doprava budoucnosti
Ve městech se pohybuje více a více lidí. Jak zefektivnit městskou hromadnou dopravu? Podle architekta Bjarke Ingelse jsou budoucností takzvané Hyperloops, které využívají k dopravě trubice naplněné vakuem. Bez tření jednotlivé „vozy“ dosahují vysokých rychlostí. Přečtěte si rozhovor o budoucnosti dopravy.