Kreativita a hravé odrazy ve vodě

Rychlý přehled našich postřehů ze světa architektury, designu a umění

Kdo, co, kde a kdy? Další přehled domů, designu a témat rubriky MINUTA je tady. Udělejte si radost sběratelskými bankovkami od studenta UMPRUM, podívejte se dokument o kreativitě a těšte se na slunečné dny s domem od Mold Architects. Vaše oko jistě potěší konceptuální fotografie od Márie Švarbové a designové dřevěné kousky oceněné v soutěži Wallpaper* Design Awards.

Pamětní bankovky očima studenta UMPRUM

Tuan Vuong, student Ateliéru tvorby písma a typografie na UMPRUM, dokončil kolekci pamětních listů v podobě bankovek. Celá kolekce bankovek pracuje s motivy českého užitého umění – posledním vydaným listem je motiv svítidel „Neverending Glory” designérů Jana Plecháče a Henryho Wielguse.

Pamětní listy mohly vzniknout díky spolupráci UMPRUM a Státní tiskárny cenin. Dva semestry se studenti dvou ateliérů UMPRUM zamýšleli na zadáním. A nezůstalo jen u návrhů – důkazem vydařené spolupráce dokládá kolekce Tuana Vuong Truonga, kterou lze zakoupit na e-shopu Státní tiskárny cenin.

Jeskynní dům u Středozemního moře

Řecké studio Mold Architects dokončilo dům, který se částečně zanořuje do kamenitého svahu a nabízí nerušené výhledy přímo na moře. Dům se nachází na ostrově Serifos a působí ve svém okolí velmi přirozeně.

Právě blízkost moře ovlivnila podobu domu nejvíce – úkolem architektů bylo zachovat co nejvíce z výhledů, ale zároveň vyřešit problém se silným větrem. Právě proto ukryli architekti většinu domu pod zem. Dům je z obou stran lemován kamenitou zdí, která spojuje dům s okolní krajinou. V kontrastu s kameny jsou pak prosklené posuvné dveře, které propojují interiér s exteriérem.

Mozek a kreativita

V téměř hodinovém dokumentu Mozek a kreativita neurolog David Eagleman vysvětluje, jak funguje náš mozek a co je vlastně kreativita. Dokument představuje zkušené profesionály z celého spektra kreativních profesí – architektury, hudby, psaní, umění, vědy i kinematografie.

Co je kreativita? Existuje originalita? Proč vůbec tvoříme? Dokument je ke zhlédnutí online na streamovací službě Netflix.

Nejlepší dřevěný design

Wallpaper* Design Awards 2021 zná své vítěze. V kategorii „Best Woodcraft“ se objevilo hned několik opravdu zajímavých projektů. Japonskem inspirovaný stůl Kyoto od značky Poltrona Frau  je ukázkou dokonalého řemesla. Značka Carl Hansen & Søn se umístila s další znovuzrozenou klasikou – sezením od dánského architekta Børge Mogensena. Do třetice zmiňme například křeslo od značky Cassina, které propojuje hliníkovou konstrukci s přírodním dřevem.

Hra s odrazem Márie Švarbové

Slovenská fotografka fotí opravdu krásné konceptuální série fotografií. Jednou z nich je i soubor nazvaný POOL 2020. Věříme, že v tomto případně jsou lepší fotografie, než slova. Tvorbu Márie Švarbové můžete sledovat na Instagramu.

MINUTY z minulých týdnů

II. MINUTA – 12.2.2021

I. MINUTA – 5.2.2021

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU