Začátek autorského ateliéru Stempel & Tesař sahá do studentských let architekta Jana Jakuba Tesaře. Ján Stempel byl jeho pedagogem a vedoucím diplomové práce. Po úspěšné spolupráci svého studenta oslovil s nabídkou založení společného ateliéru. Stempel patří mezi uznávané české architekty, prošel například legendárním ateliérem SIAL. Oba architekti dlouhodobě působí jako pedagogové na Fakultě architektury ČVUT.
Ateliér je pravidelně zařazován mezi top 100 ateliérů časopisu Architect+. Jejich přestavba mlýna ve středních Čechách, o které si můžete více přečíst v Minutě, byla nominována na Českou cenu za architekturu 2018.
Nový život starého mlýna
Autoři návrhu: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Spolupráce: Aleš Herold
Lokalita: střední Čechy
Rok dokončení: 2017
Zastavěná plocha: 147 m²
Užitná plocha: 241 m²
Plocha pozemku: 4732 m²
Na začátku všeho byla jasná vize o neotřelém, a přitom neokázalém bydlením a přání soukromí na samotě (u lesa). Ideálním kandidátem se stal prastarý mlýn u zaniklého rybníka. Souznění s místem a jednotná vize architektů i majitelů dala vzniknout této rekonstrukci.
Cílem bylo dostat do interiéru více světla a zbavit se přebytečné vlhkosti. Architekti toho dosáhli neotřelým řešením, kdy zachovali původní štít, ale jejich slovy „transplantovali část trupu“. Aby zachovali kouzlo původního mlýna, obnovili zaniklý rybník a stávající krov rozebrali a vrátili zpátky do původní polohy. Díky zrušení stropů nad kuchyní a jídelnou vdechuje krov své kouzlo celému prostoru a nabízí výhledy z ochozu v horním patře obytné části domu. K celé rekonstrukci přistupovali architekti s pokorou – pečlivě vyměnili nebo obnovili jednotlivé části mlýna, aby byl zachován genius loci místa. Ze zanedbaného mlýna tak vytvořili domov, kterému znovu vdechli život.
Beton, dřevo, soběstačnost
Autoři návrhu: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Lokalita: Malé Kyšice
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 127 m²
Užitná plocha: 157 m²
Plocha pozemku: 725 m²
Nízkonákladový pasivní dům na okraji křivoklátských lesů obklopený zahradou se vzrostlými stromy dělí od zbytku světa zeď z pohledových betonových tvárnic. Jihozápadním směrem se dům otevírá svým čtvrtkruhovým půdorysem jako vějíř, aby svým obyvatelům nabídl i ty poslední sluneční paprsky. Dům tak nasává energii, se kterou dále hospodárně nakládá. V zimě se díky tepelným ziskům snižují náklady na vytápění, tomu pomáhají i krbová kamna v samotném srdci domu. Naopak v létě přetažená střecha a žaluzie nabízí úkryt před horkem a poledními slunečními paprsky.
Respekt k přírodě a odpovědný přístup k životu je patrný v každém detailu. Hlavními materiály interiéru i exteriéru jsou beton, dřevo, ocel a sklo, které v sobě snoubí přírodu, současné trendy, nadčasovost, trvanlivost a životnost. Trámové konstrukce dotvářejí charakter celého domu, mezi ně je vestavěn nábytek. Dům postupně srůstá s okolní přírodou a žije si svým nenáročným životem.
Ztracené v okolní krajině
Autoři návrhu: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař, Terra Florida
Lokalita: Lety
Rok dokončení: 2023
Další realizací z pera ateliéru Stempel & Tesař, který si klade za cíl splynout s okolní přírodou a nevyčnívat, je návštěvnické centrum u památníku v Letech. Jedná se o součást vítězného díla krajinářsko-architektonické soutěže na podobu památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Vítězem soutěže se stala kancelář Terra Florida, která ateliér přizvala ke spolupráci.
Centrum komunikuje s okolní krajinou prostřednictvím betonové zdi – ostatní konstrukce, ke zdi připojené, se díky použití dřeva a velkoformátového zasklení v přírodě doslova ztrácejí. Tento efekt je navíc znásoben zrcadlícím se pláštěm.
Přísná geometrie na místě romantické vily
Autoři návrhu: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Lokalita: Všenory
Rok dokončení: 2016
Zastavěná plocha: 64 m²
Užitná plocha: 164 m²
Plocha pozemku: 1152 m²
Jednoduchá, noblesní, materiálově čistá – tak by se dala popsat vila ve Všenorech, zasazená do prudkého kopce s krásnými výhledy do údolí řeky Berounky. Moderní vila je v přímém kontrastu s původním romantickým kruhovým altánem – komunikují spolu a vzájemně se doplňují.
Vzhledem k náročnému terénu se architekti rozhodli pro koncept věže a nabídli tak majitelům krásnější výhledy. Díky kompaktnímu objemu bylo možné docílit pasivního standardu. Interiérům dominuje bílá barva, která dává vyniknout sochařskému členění vnitřního prostoru. A černé rámy oken nabízejí proměňující se pohledy na okolní přírodu v rámci denní doby i ročních období.
Vilu je možné vidět už z dálky, přesto svým umístěním nabízí naprosté soukromí svým majitelům. Do vily se vchází z uliční úrovně skrz ocelovou konstrukcí krytého stání pro auta na galerii, kde se nachází pracovní kout, subtilní ocelové schodiště poté vede nahoru k dětským pokojům nebo dolů do obytného prostoru s kuchyní. Z hlavního prostoru vede venkovní schodiště na terasu. V nejnižším patře vily se nachází ložnice s šatnou a technické zázemí.
Vznikající zástavba na Žižkově
Autoři návrhu: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Spolupráce: Jan Sedlák, Ivo Tuček, ateliér Terra Florida
Lokalita: Praha, Žižkov
Rok dokončení: 2023, ve výstavbě
Bytový dům na Žižkově reaguje na původní blokovou zástavbu typickou pro centrum a širší centrum Prahy. Místo je vyhledávanou lokalitou pro bydlení v rámci pulzujícího života města. Směrem do ulice dům reaguje na okolní zástavbu, odskočením horního patra vzniká příjemná proporce celku, parter slouží ke komerčnímu využití. Lapidární průčelí charakterizuje rytmus různě širokých oken a lodžií. Materiálem použitým do ulice jsou lícové cihly, jednotnému pojetí fasád se vymyká pouze křídlo přiléhající k hlavní třídě.
Vnitroblok slouží primárně svým obyvatelům – bílé omítky přispívají k prosvětlení a vzdušnosti prostoru, nabízí místo k odpočinku a únik od rušných ulic velkoměsta. Vnitroblok, pobytové střechy i okolí domu si vzala na starosti renomovaná krajinářská kancelář Terra Florida, se kterou ateliér Stempel & Tesař pravidelně spolupracuje. Projekt je ve fázi výstavby.