Horalík Ateliér

Architektura, která má smysl i logiku

Kdo, co, kdy a kde? Tomáš Horalík vede mladý tým architektů, kteří za své projekty získali řadu ocenění. Úspěchy architekti sbírají také v architektonických soutěžích, zvítězili například v soutěži na Novou expozici J. A. Komenského v Uherském Brodě. Dalším oceněním je třeba BIG SEE Interior Design Award za Kanceláře Broadcom a kavárnu Rebelbeans.

Chci, aby všechno, co navrhuji, mělo nějaký smysl, jasnou logiku a důvod, proč to tam je a proč zrovna takhle. Rozhodně nejsem intuitivní, pocitový typ architekta. Vždycky nejdřív vytvářím hlavní, nosnou ideu,“ popise svůj přístup Tomáš Horalík. Jaké je jeho portfolio?

Na jevišti světa

Architektonické řešení: Ing. arch. Tomáš Horalík

Spoluautor: Ing. arch. Denisa Kyselicová

Spolupráce: MgA. Daria Sayapina | Ing. arch. Zdeněk Bureš // A77

Grafika: MgA. Ondřej Zámiš

Akustika: Aveton

Multimédia:  ST DIO, Jan Urbanec, Mgr. Aleš Kapsa

Lokalita: Uherský Brod

Plocha: 350 m2

Rok realizace: 2022

Ve spolupráci s ateliérem A77 navrhli architekti stálou expozici Jana Amose Komenského v Muzeu v Uherském Brodě. Výstava vznikla při příležitosti 430 let od Komenského narození a věnuje se kontextu doby, jeho odkazu a významu jeho myšlenek. Autoři návrhu se museli popasovat s členitostí budovy muzea, která disponuje různě rozlehlými a vysokými místnostmi protnutými schodišti. Výsledkem je zpřehlednění prostoru jasně vymezenými hranicemi mezi historickým domem a jednotlivými prvky výstavy.

Návštěvník vstupuje do výstavy černým tunelem s vytvořenými zastávkami v podobě bílých kójí. Nové výstavní prvky odlišuje od bílých stěn historické budovy odstín temně černé. Pro přidání rozměru audiovizuální instalace znázorňující požár v Lešně umístili architekti do prostoru velkoplošné zrcadlo. Zatímco první část výstavy vypráví o Komenského životě, v té druhé se zaměřuje na jeho vztah k víře prostřednictvím expozice o knize Labyrint světa a Ráj srdce.

Poslední část výstavy zaměřili autoři myšlenkám a dílu myslitele, filozofa a spisovatele. V tiskařské dílně mají návštěvníci možnost vysázet si vlastní tisk, v další části jsou zobrazeny interpretace Komenského děl. Zde výstava nabírá nového směru díky futuristickým kovovým obkladům a modelu Sluneční soustavy a planetce Komensky na stropě.

Mezonet v Malešicích

Architektonické řešení: Ing. arch. Tomáš Horalík

Spolupráce: MgA. Daria Sayapina

Lokalita: Praha

Plocha: 125 m2

Rok realizace: 2022

Architekt navrhl pro mladou rodinu řešení mezonetového bytu, kde pracoval se schodištěm rušivě vybíhajícím uprostřed obývacího pokoje. Pod mezipodestou a rameny schodiště vytvořil úložné prostory, které půdorysně i barevně navazují na okolní zdi. Stěny architekt obložil podlahovými prkny a do bytu vložil plně vestavěný nábytek jako organickou součást místností.

V obývacím pokoji najdeme centrální sezení u jídelního stolu a relaxační kout s pohovkou do tvaru L. Za nízkým sádrokartonovým nadpražím je spolu s kolejnicemi závěsů a ambientním LED osvětlením skryté promítací plátno, které je možné sledovat z pohovky stejně jako výhled na město. Ložnici charakterizuje tmavomodrý čalouněný obklad, který pokračuje jako čelo dvojlůžka a odkládací police. Odstíny modré a zelené autor návrhu doplnil bílou, šedou a dřevěným dekorem.

Rebelující kavárna

Architektonické řešení: Ing. arch. Tomáš Horalík

Spoluautor: Libor Kaplan // Kaplan Architekti

Spolupráce: Marek Šesták

Lokalita: Praha

Plocha: 190 m2

Rok realizace: 2018

V brněnské kavárně Rebelbean si díky různému typu sezení najdou své místo všichni. Kavárnu s obdélníkovým půdorysem protíná černá diagonální stěna, která propojuje protilehlé vchody a v níž jsou zasazené soukromější zapuštěné niky. Rodiče s dětmi ocení klidnější zákoutí připomínající obývací pokoj, zatímco mladí rebelové mohou obsadit čtyřmetrový stůl. Venkovní dění pak sledují návštěvníci na barových židlích umístěných u okna.

Vyzývavé kanceláře

Architektonické řešení: Ing. arch. Tomáš Horalík

Spoluautor: Libor Kaplan // Kaplan Architekti

Grafiky: Michal Gerža

Lokalita: Praha

Plocha: 5 000 m2

Rok realizace: 2017

Při navrhování interiéru kanceláří přední globální IT firmy CA Technologies architekti chtěli narušit obvyklou korporátní zkostnatělost. Díky použití osobitých materiálů a kombinaci retro nábytku s designovými kousky do kancelářského prostředí vnesli provokativní atmosféru. Koncept kanceláří je založen na industriálním designu odkazujícím na období první průmyslové revoluce a na garážové začátky firem, které dnes hýbou digitálním světem.

Architekti rozbili klasické utilitární schéma a místnosti spojili do větších boxů, jež obložili vždy charakteristickým materiálem – beton, cihla, dřevo, kov. Mezi boxy se díky novému uspořádání otevírá volný prostor navazující na otevřená pracoviště. Ve střední části budovy pak zaměstnanci firmy najdou výrazově kontrastující část se sprejovými grafikami na bílých stěnách.

Zasloužený odpočinek po práci

Architektonické řešení: Ing. arch. Tomáš Horalík

Spoluautor: Libor Kaplan // Kaplan Architekti

Lokalita: Brno

Plocha: 8 600 m2

Rok realizace: 2016

Cestovatelský startup Kiwi.com se skládá ze tří základních částí – managementu, IT a call centra. Na základě tohoto rozdělení náplně zaměstnanců navrhli architekti také jednotlivé prostory, které přizpůsobili danému oboru. Call centrum nikdy nespí a funguje non-stop, proto je založeno na maximálně efektivním a jednoduchém řešení.

Kreativní IT oddělení tvoří polouzavřené opláštěné boxy a v podobném, lehce střídmějším duchu navrhli autoři kanceláře managementu. Významnou součástí kanceláří jsou také místa věnovaná odpočinku a zábavě. Zaměstnanci mohou využít relaxační místnosti, houpačkových jednacích koutů, travnatého posezení s výhledem na západ slunce, fitness anebo saunu s masérnou.

Minuty z minulých týdnů:

Markéta Bromová architekti

TaK Architects

dkarchitekti

atelier-r

Podzimní radosti

Nebourej, transformuj!

Obliqo

Studio Hra

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU