Zlin Design Week přinese design pro všechny

Devátý ročník festivalu patří přístupnému designu

Z loňské vernisáže výstavy Best in Design: Milan Flíček, Branko Popovic a Jitka Smolíková. Foto: Zlin Design Week

Začátek května už je tradičním datem pro oslavu designu. Letošní Zlin Design Week s podtitulem Design pro všechny připadá na dny 3. až 10. května 2023. Hlavními hvězdami festivalu budou průmyslový designér Nima Shahinian, norský kandidát na astronauta, jehož čeká cesta do vesmíru s lidmi s pohybovým omezením, nebo Raquel Marcos z Equal Saree, která usiluje o veřejný prostor přístupný všem.

Program festivalu se uskuteční na několika místech po celém Zlíně. Spojujícím tématem výstav, debat, instalací a workshopů je univerzální design pro všechny. V úterý 9. května proběhne ve zlínském Impact Hubu hybridní konference, jejíž cílem je představit téma inkluzivního designu ze všech úhlů pohledu.

Dotknout se hvězd

Doslova hvězdným řečníkem konference bude designér Nima Shahinian, kterého čeká let do vesmíru. Už v diplomové práci navrhl elektrickou zásuvku spirálovitého tvaru vhodnou pro lidi se zhoršenou jemnou motorikou nebo špatným zrakem.

Kromě inkluzivního designu se věnuje experimentálnímu programu NASA pro výzkum prostředí vesmírných stanic a posouvání hranic cestování do vesmíru.

„Rád bych mluvil nejen o tom, jaké to je být designérem-astronautem, ale především o univerzálním designu jako způsobu myšlení, který bychom si měli osvojit. Posouvání hranic ve vesmíru může přinést nové poznatky a technologie a ovlivnit každodenní život na Zemi. Skrze poznávání extrémních situací s lidmi, kteří nějaké omezení zažívají, se můžeme naučit hodně o tom, jak přenášet tyto funkční principy na produkty a služby, které denně využíváme,“ říká Nima Shahinian.

Své zkušenosti s přístupným designem na konferenci představí architektka a umělkyně Raquel Marcos, členka španělské skupiny Equal Saree. Zabývá se genderem a diverzitou v urbanismu a veřejné prostory navrhuje tak, aby fungovaly pro různé věkové, kulturní i genderové skupiny.

Veřejný prostor všem

Na konferenci vystoupí také průmyslová designérka Anna Correia de Barros z Portugalska. Ve své práci se snaží propojit inkluzivní design, stárnutí, chronická onemocnění, zdravotní postižení i design a emoce. V současné době navrhuje aplikaci o sexuálním zdraví.

Přístupnému designu se věnuje i výstava Design pro všechny o zapojení univerzálního designu do našich životů. Ukáže příklady konkrétních řešení, jejich důležitost a dopady na veřejný sektor.

Kromě toho návštěvníky čeká vyhlášení finalistů 14. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design a oblíbená módní show odprezentuje tvorbu finalistů a vítězů napříč uplynulými ročníky soutěže. Po celý týden se budou konat komentované prohlídky, workshopy a dílny a pop-up shop českých a slovenských značek.

Platforma Design Kantýna nabídne několik diskusních akcí a veřejný prostor po celém Zlíně opanují instalace ve spolupráci s partnery festivalu nebo dalšími designéry. Vstupenky na konferenci jsou již nyní k dostání na webu festivalu nebo na GoOut.cz.

Čtěte také:

Design by měl začít otázkou, ne tvrzením

Další rozhovory:

V urbanismu a plánování by neměl existovat žádný odpad

Dobrá architektura nejde dělat ve sklepě

Fotogrammetrie mi umožnila vytvořit nový jazyk propojující architekturu a přírodu

Robert Konieczny: Vytvářet něco nového a lepšího chce odvahu

Měli bychom se zamyslet, kolik prostoru potřebujeme

Částečnou energetickou soběstačnost si nyní přeje téměř každý

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU