Artikul

Velká a malá měřítka pozitivních dopadů

V roce 2013 se formoval ateliér Artikul, který své návrhy průmyslového designu, interiérů, rodinných domů a rekonstrukcí historických objektů i větších územních studií tvoří v Praze a ve Vídni. Architekti rádi inovují, boří stereotypy a inspirují se v udržitelnosti a neobvyklých řešeních. Jedním z nich je projekt Mobile Hut, za nějž byli v loňském roce nominováni na Českou cenu za architekturu. Jaké další projekty mají na kontě?

Pro nomády

​Autoři: Ing. arch. Jan Gabriel, Ing. arch. Jakub Vlček

Studie: 2016

Sériová výroba: 2019

Globální trend hnutí Tiny House donutil architekty zamyslet se nad (staro)novou dimenzí bydlení. Více zážitků a méně zbytných statků pak přináší kočovný způsob života, v jehož duchu odpověděli autoři na aktuálně bující trendy v bydlení a získali nominaci na Českou cenu za architekturu 2022.

Domek na kolech = Mobile Hut. Plnohodnotné bydlení, které si jako šnek svou ulitu každý může převézt na libovolné místo. Pohodlné bydlení zajistí samotářům i čtyřčlenné rodině, ​která ocení do detailu promyšlený interiér. Navržený vestavěný nábytek lze variabilně polohovat a tím měnit také dispozice domku. Bez jakékoli přípojky jej mohou uživatelé obývat dva až čtyři týdny: elektřinu zajistí solární panely, o její skladování se pak postarají hi-tech baterie a dalšími nezbytnými prvky jsou nádrž na vodu s filtrací a spalovací záchod.

Nejen pro surfaře

Autoři: Ing. arch. Jakub Vlček, Ing. arch. Pavel Lejdar, Ing. arch. Jan Gabriel

Rok dokončení: 2015

Lokalita: Třeboutice u Litoměřic

V souladu s ekologickým přístupem ke stavění a s důrazem na soběstačnost vznikl mobilní a demontovatelný hotel. Jeho konstrukci tvoří použité přepravní kontejnery – dva dvacetistopé kontejnery a na nich jeden příčně položený vysoký čtyřicetistopý kontejner. Spodní část slouží jako sociální zařízení, technické zázemí, sklad a pokoj pro hosty. Další čtyři pokoje s terasou umístili autoři návrhu do druhého patra. Objekt pojmenovaný Hotel Trainspotting je usazen na surfařském kempu mezi Labem a železniční tratí.

V sedmi pod jednou střechou

Autoři: Ing. arch. Pavel Lejdar, Ing. arch. Eva Svobodová, Ing. arch. Magda Kłos, Ing. arch. Jakub Vlček

Rok dokončení: 2021

Lokalita: Praha 5 – Smíchov

Na malém svažitém pozemku na okraji parku vyrostl třípodlažní dům s plochou střechou, který svou architekturou odkazuje na období první republiky a zapadá tak do rezidenční čtvrti s vilami z 20. století. Novostavba pro sedmičlennou rodinu je charakteristická jednoduchou hmotou odlehčenou dvěma terasami a zastřešením vstupu a parkovacích stání. Terasa ve třetím podlaží vznikla vykrojením objemu domu v nejvyšším patře, jižní strana domu je určena pro pobytovou terasu. Výraznými akcenty ke světe šedé fasádě jsou antracitové rámy oken a zámečnické prvky.

Minimum nábytku, maximum lehkosti

Autoři: Ing. arch. Pavel Lejdar, Ing. arch. Julie Pecharová, Ing. arch. Silvie Krčilová

Rok realizace: 2018

Lokalita: Praha – Bubeneč

Přízemí činžovního domu v Praze má za sebou dlouhou historii: fungovalo jako masna, mandl, fotografický ateliér i cestovní kancelář. Architekti zachovali co nejvíce původních prvků a obnovili jej pro účely bydlení. Prostor vyniká svým netradičním členěním, které autoři návrhu podpořili úsporným přístupem k interiéru, aby mu dodali co největší vzdušnosti. Přímo z ulice se vstupuje do kuchyně, nad níž se částečně otevírá patro pro práci a odpočinek. Druhý vstup z chodby domu vede do soukromých prostor v meziúrovni domu s průchozí koupelnou a ložnicí.

U potoka

Autoři: Ing. arch. Pavel Lejdar, Ing. arch. Jan Gabriel, Ing. arch. Jakub Vlček, Ing. arch. Anna Peteráková

Dokumentace pro stavební povolení: 2020

Lokalita: Praha – Benice

Urbanistický celek u Pitkovického potoka se skládá ze dvou částí: čtyř tradičních domů s cihlovými taškami, omítanými štíty a dřevěnými ploty; o úroveň níže se pak druhá čtveřice skládá z domů s plochými vegetačními střechami, modřínovým obkladem a velkorysým prosklením. Celkem osm domů navržených na netradičně podlouhlých pozemcích tak navazují na okolní zástavbu a tvoří plynulý přechod mezi ulicí a parkem. Architekti při jejich navrhování kladli důraz na udržitelnost a nízkoenergetické řešení.

Minuty z minulých týdnů:

UYO

Janský Dunděra aka MCDJ

Opočenský Valouch architekti

Malfinio

Projectstudio8

Horalík Ateliér

Markéta Bromová architekti

TaK Architects

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU