Search
Close this search box.

Janský Dunděra aka MCDJ

Designéři věčného nábytku

Designéři Matěj Janský a Cyril Dunděra ze svého studia na pražské Letné navrhují nábytek pod vlastní značkou MCDJ, věnují se ale také projektům pro tuzemské i světové značky (Lasvit, Kler, Capellini) nebo práci na interiérech a instalacích. Zakládají si na osobní zkušenosti a potkávání, díky čemuž v synergii s ostatními nechávají prostor vzniku zajímavých projektů.

Baví nás navrhovat nábytek na míru s klientem nebo architektem, který pak rozvíjíme do sériového provedení. Uplatnění má již první vyrobený kus. To nám dává smysl stejně jako spolupráce s lidmi, kteří nás inspirují. Nábytek, který vydrží napořád a nesleduje trendy. Nábytek jako užitečný a udržitelný design v záplavě „designových“ produktů,“ říkají designéři a zároveň spolužáci ze střední školy, kteří spolu naplno pracují od roku 2020. Jejich filozofie udržitelnosti skrze asketický luxus se promítá do každého projektu. Za svou práci získali ocenění German Design Award Special 2023, Balthazar Award za pohovku Cheers nebo BigSee WoodDesign 2022 v kategorii nábytku za křeslo Hiroi. Poznejte jejich práci blíže.

Cheers

Designéři tento kus sedacího nábytku navrhli pro mladší klientelu a architekty. Sedačka z kolekce Attitude značky Kler se stává útulným a bezpečným koutem v malém pokoji, je možné ji využít také v prostornějším veřejném interiéru jako soubor složený z několika modulů. Její základ tvoří trvanlivé čalounění, kvalitní pěna a bytelná konstrukce. Samotný vzhled má na první pohled působit pohodlně: tvar ohnuté klobásy a detail zosobňující měkkost.

MC Shelf

Začalo to jako police do soukromého bytu pro konkrétní klientku a pokračuje to dále jako ucelený produkt dostupný v několika variantách. Designéři při navrhování upřednostňují spíše materiály než barvy, u nich se snaží především o důmyslnost a mnohoznačnost. Součástí jejich procesu navrhování je návštěva vzorkoven, a především poznávání nových technik a postupů.

Policový systém MC Shelf z dílny MCDJ charakterizuje strohá pragmatická konstrukce v kombinaci se sofistikovaným detailem. Povrch z masivního dubového nebo jasanového dřeva je opracován kartáčováním a na závěr ošetřen belgickým olejem. Hlavní nosný systém tvoří masivní dřevěné žebříky, které odlehčují plechové police s přírodní kůží. Hloubka i výška police snese těžké knihy, umělecká díla, rostliny a další oku lahodící předměty.

Hiroi

Designéři si při navrhování lounge křesla Hiroi od značky Cappellini dali záležet na tom, aby sezení v něm bylo haptickým zážitkem a příjemný byl také pohled na něj. Původním záměrem byl návrh sezení do showroomu Harddecore, které mělo plnit reprezentační funkci a přinášet pohodlí pro čekající návštěvníky. Na základě těchto požadavků vznikla subtilní podoba křesla nabízející stabilní sezení.

Hlavní výraz křesla spočívá v širokém prohnutém sedáku, který odlehčuje jeho tenká hrana. Sklony a výšky sedáku i opěráku zvolili autoři tak, aby zajistili pohodlí, kterému neubírá ani volný prostor místo loketních opěrek. V prvních šesti prototypech designéři vlastníma rukama prošili kůži skrz sedák, kvůli náročnosti mají další výrobky série kůži prošitou jen po okraji křesla. Čisté provedení zad, kdy jsou zadní nohy napojeny na opěrák, však zaujal Giulia Cappelliniho, který jej zařadil mezi produkty své značky.

Hlína a sklo

Designéři svou práci dále rozvíjí zájmem o méně frekventované materiály a zahraniční inspiraci. Matěj Janský se zabývá technologií dusané hlíny, tento udržitelný a estetický materiál použil při práci pro Lehm ton Erde Martina Raucha nebo se studiem RCNKSK. Cyril Dunděra pak má zkušenosti s designem produktů z foukaného skla, podílel se například na tvorbě instalací ze skleněných prvků pro architektonické realizace jako designér londýnské pobočky firmy Lasvit.

Rozpracováno

V současné době designéři dokončují první kompletní rekonstrukci bytu z počátku 20. století a pro Lukáše Otevřela z Tiny Company navrhují design gesamtkunstwerk tiny house, včetně jeho vnitřního vybavení. Vedle návrhu nábytku se pustili také do módy: s dvojicí SegraSegra spolupracovali na návrhu bundy. Do budoucna mají oba ambici navrhnout kompletní sortiment nábytku a vyzkoušet si všechny typy zadání.

Minuty z minulých týdnů:

Opočenský Valouch architekti

Malfinio

Projectstudio8

Horalík Ateliér

Markéta Bromová architekti

TaK Architects

dkarchitekti

atelier-r

Sdílet

Související články