Kdo, co, kdy a kde? Projectstudio8 sídlí v Plzni, kde od roku 2001 navrhuje projekty různých rozměrů a typologií. „Naše klienty se snažíme naplňovat jinými úhly pohledu a bojujeme až do zdárného konce,“ říkají o své práci architekti.
Za svou práci získali četná ocenění, nejnovější je například cena Grand Prix Architektů 2022 v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba za projekt Paluba Hamburk. Ateliér se činí především ve svém kraji, kde obdržel cenu Stavba roku Plzeňského Kraje 2019 za obytný soubor Bolevec. Vítězství v soutěži BigSEE Architecture Award 2020 architektům přinesl projekt školní družiny Újezd, která byla nominována na Českou cenu za architekturu 2019. Poznejte nejen tyto projekty blíže.
Brána do Plzně
V místě, kde vznikl nový boční vstup na plzeňské železniční nádraží a nástup do autobusového terminálu, navrhli architekti transformaci zanedbaného prostranství. Paluba Hamburk má být důstojnou branou do města a dočasně plnit roli provozní a odbavovací budovy autobusového nádraží. Zároveň se má stát zázemím Plzeňanů i návštěvníků západočeského města.
Výsledkem je pop-up modulární architektonické řešení složené ze tří bloků kontejnerových sestav, jehož součástí je také upravený veřejný prostor. V dominantním patrovém bloku se v deseti modulech koncentruje turistické informační centrum, prezentační prostor a vyhlídková terasa s věží. V dalším bloku jsou umístěny provozovny s občerstvením a poslední blok je určen městské mikromobilitě (odstavy kol nebo uzamykatelné boxy). Na výstupy z obou nádraží navazuje paluba propojující všechny bloky. Vedle kultivovaných trávníků zde návštěvníci ocení novou výsadbu stromů, zasakovací poldr nebo extenzivní zelenou střechu na nižších blocích.
Architektonické řešení: Bohuslav Strejc, Ondřej Janout, Jan Běl // projectstudio8
Spolupráce: Jaroslav Holler, Lucie Tlustá, Anna Eštoková, Tereza Fialová
Rok realizace: 2021
Lokalita: Plzeň
V souladu s historií
Bytový dům Svornost je charakteristický svou nárožní polohou a půdorysem do tvaru L. Historický objekt společenského domu zchátral a na jeho místě vyrostl nový objekt, do něhož se propisují historické půdorysné stopy původního domu. Dům respektuje blokovou zástavbu a architekti jej rozdělili do čtyř základních hmot rozlišených rozdílnými fasádami. V mezerách mezi domy najdeme vertikální komunikace s průchody.
Bytové jednotky jsou umístěny na čtyřech nadzemních podlažích a jedno podzemní podlaží je určeno parkování, které je možné také ve vnitrobloku se společnou zahradou. Z hlavní hmoty se zelenou střechou vystupuje objekt s bytem a zahradou. Zatímco přízemním bytům náleží předzahrádky, obyvatelé ostatních bytových jednotek využívají horizontálních lodžií, které doplňují relaxační charakter vnitrobloku. Za slunečných dnů se na fasádu nároží domu promítá historická stopa v podobě nápisu jeho názvu.
Architektonické řešení: Bohuslav Strejc, Ondřej Janout, Jan Běl // projectstudio8
Rok realizace: 2021
Lokalita: Plzeň
Tradice v Bolevci
V rámci první etapy výstavby rodinných domů se zahradou v nové lokalitě architekti oživili tradiční model vesnické zástavby. Nové stavby umístili na hranici pozemku a navázali na stávající historickou zástavbu. Dispoziční řešení domů čerpá z kouzla starých usedlostí a statků s tichým dvorem. Díky střídání prvků stěn a štítů domu autoři návrhu nahradili protihlukovou 3,5 metrů vysokou stěnu, která by nenávratně poškodila vazby v území.
Architektonické řešení: Bohuslav Strejc, Ondřej Janout // projectstudio8
Rok realizace: 2019
Lokalita: Plzeň
Dřevěná družina
Z původního zadání rekonstruovat školní družinu v rodinném domě nedaleko budovy školy architekti se souhlasem investora, města Plzně, optimalizovali provoz a družinu přesunuli do přístavby školní budovy. Novostavbu připojili ke stávající budově přízemním krčkem s novým vstupem z ulice i zahrady. Dvoupodlažní dřevostavba ve tvaru kvádru nekonkuruje stávající historizující stavbě. Zatímco dřevěný rošt v některých místech překrývá okenní otvory, do zahrady je ve vnitřním prostoru otevřen velkoformátovými pásovými okny.
V přízemí umístili autoři návrhu vedle spojovacího koridoru také jídelnu se zázemím, v patře nejdeme dvě místnosti družiny propojené skládací akustickou stěnou, toalety a technické prostory. Provozy od sebe odlišují odstíny podlahových krytin a stěn.
Architektonické řešení: Bohuslav Strejc, Ondřej Janout, Jiří Korelus // projectstudio8
Rok realizace: 2017
Lokalita: Plzeň
Sdílené bydlení v Bukovci
Jeden z autorů návrhu je zároveň jedním z investorů, a tedy iniciátorů sdíleného bydlení v místě původní zemědělské usedlosti na ostrohu nad nivou řeky Berounky. Ze statku zůstal ponechán jen dům se sýpkou, kterou obývá původní vlastník. Kvůli havarijnímu stavu zbývajících budov je architekti nahradili novými objemy, které zachovávají celistvou formu dvora a půdorysnou stopu objektů.
Místo chlévů postavili dvojdům, namísto stodoly vznikl rodinný dům se sdíleným společenským prostorem a parkovací stání navrhli na místě původního stavení. Novostavby se sedlovým zastřešením a dřevěnými okny rozšiřují nízké přístavky, které jsou velkoryse prosklené směrem k řece. Součástí rodinného domu je štít a navazující část zdiva stodoly, dalším na historii odkazujícím prvkem je klenutý sklep se vstupem ze dvora.
Architektonické řešení: Ondřej Janout, Bohuslav Strejc, Martin Spěváček // projectstudio8
Rok realizace: 2017
Lokalita: Plzeň