Šťastný design

Rychlý přehled našich postřehů ze světa architektury, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Hlavním a propojujícím tématem říjnového Designbloku bude štěstí. K desátým narozeninám židle Tip Ton uvádí Vitra její recyklovanou verzi. Nová kolekce TON je funkční a hravá. Podívejte se, jak vypadají nové stoly, které doplňují stávající produkty firmy a zároveň přináší do portfolia svěží vítr. Příští týden se připojte na workshop o Covid proof kancelářích nebo navštivte výstavu v The Chemistry Gallery.

Designblok bude hledat štěstí

Přehlídka českého výjimečného designu a řemeslně zpracovaných designových výrobků proběhne tento rok opět v prostorách kostela Gabriel Loci. Organizátoři hlavní výstavní místo rozšíří o výstavní dům RENESANCE 21, který umístí do budovy Uměleckoprůmyslového muzea. Od 6. do 10. října 2021 představí čeští designéři a výrobci v rámci 23. ročníku nejen své nejnovější kousky, ale také ty, které jsou zatím ve fázi prototypu. Protože optimismus a návrat k sobě samému jsou hodnoty, které design může přinést, bylo ústředním tématem zvoleno štěstí.

„Design dokáže pomoci řešit problémy a vyvádět z krizí,“ říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Další designové novinky

Přesně před 10 lety měla na Designbloku českou premiéru židle Tip Ton značky Vitra navržená designérským duem Edwardem Barberem a Jayem Osgerbym. Přestože ji její tvůrci původně vytvořili pro školu v anglickém Tiptonu, dnes se využívá také v kancelářích nebo u jídelních stolů. Díky univerzálnímu využití vznikla v roce 2020 podle principů cirkulární ekonomiky její recyklovaná verze – Tip Ton RE z recyklovaného domácího odpadu.

Podle úhlu pohledu, který zvolíte, může nová kolekce nábytku značky TON působit nenápadným dojmem, nebo stát ve středu pozornosti. Téměř 70 variant nabízí kolekce P.O.V. navržená designery Florianem Kallusem a Sebastianem Schneiderem ze studia kaschkasch. Modulární systém je vhodný do kanceláří, jídelních prostorů, kaváren i restaurací. Kolekce ohýbaných podstavců, stolů a vozíků je dostupná ve třech typech dřevin: buk, dub a americký ořech.

Jak vypadají coviduodolné kanceláře?

V úterý 18. května od 15:00 do 16:30 vás odborníci na kancelářské prostředí seznámí s Covid proof kancelářemi. Online workshop na platformě ZOOM bude zaměřen na změny pracovního prostředí. Jaké trendy zde pandemie vyvolala, nebo urychlila? Mezi mluvčími budou například Jan Baxa Ca Immo a Eva Nykodymová z firmy Skanska, kteří povedou dialog nad infografikou „Proticovidová opatření“ vytvořenou pracovní skupinou České rady pro šetrné budovy.

Na workshop se můžete registrovat na tomto odkazu.

Hotelové chaty mezi stromy

Ark-Shelter je studio zabývající se navrhováním a realizací prefabrikovaných modulárních jednotek. Jejich stavby leží ve městech, u jezer, hluboko v lese, na okraji pole, nebo na strmém horském kopci. Lesní apartmány, které studio navrhlo pro hotel Bjornson, jsou umístěny uprostřed lyžařského střediska Jasná v Nízkých Tatrách. Objekty na nožičkách nechávají zem pod nimi dýchat a díky zelené střeše zdvojnásobují plochu biotopu. Chaty složené ze dvou modulů obsahují ložnici, obývací i dětský pokoj. Výhled z nich se otevírá do lesů, nebo na sjezdovku, mezi stromy tak apartmány poskytují klid a soukromí.

Květen v The Chemistry Gallery

Spojení umělců Jana Uldrycha a Aleše Brázdila můžete vidět do neděle 16. května v The Chemistry Gallery na Letné. Výstava s názvem Kosmos je pokračováním společné cesty těchto dvou malířů, kteří spolu studovali na Hollarce, na níž navázali studiem v ateliéru klasických malířských technik Zdeňka Berana na AVU. Výstava Kosmos zahrnuje obrazy, které kladou divákovi past zdánlivé reality. Malby cílí na pozorného diváka, nutí jej trénovat oko a porozumět obrazu v jeho hloubce.

Následovat bude výstava Hard Work, která spojí tvorbu malířky Adély Janské a sochaře Martina Skalického. Od 21. května představí Janská novou sérii Nevěst, v níž naváže na svou genderově podmíněnou linii ženského pohledu na svět. Objekty Skalického naopak působí podvratnou změnou materiálu a tím se dotknou temnoty. Odlišný a přesto podobný jazyk obou umělců bude v galerii možné vidět do 20. června.


Minuty z minulých týdnů:

MINUTA & beef architekti

Afrika patří na mapu světové architektury

Japonské tradice v novém

Vítkovu se blýská na lepší časy

Architektura s vášní pro beton

Kultura v mnoha podobách

Do Jinonic za kulturou

Architektura & budoucnost

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU