Japonské tradice v novém

Rychlý přehled našich postřehů ze světa architektury, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Tento týden na vás čekají netradičně tradiční lucerny z dílny japonských designerů Nendo nebo inspirativní TED talk o architektuře měst. Projděte si průvodce dřevem a obdivujte rekonstrukci od Sou Fujimoto Architects. Probereme budoucnost pražské energetiky nebo osud brněnské čtvrti Trnitá.

Lucerny Hyouri od Nendo

Deset tradičních luceren navrhlo japonské designové studio Nendo. Díky speciální konstrukci s klouby je možné tvar svítidla měnit. Namísto běžně používaného tlustšího washi papíru pro venkovní použití designéři vybrali vysoce propustný hedvábný papír. Díky kombinaci materiálů a konstrukce nejsou lucerny Hyouri nikdy stejné a prohnutím lucerny dovnitř vzniká efektní stínidlo.

Architektura měst inspirována přírodou


Inspirován přírodou, architekt Ma Yansong navrhuje úchvatné budovy, které se vymanily z hranaté symetrie mnoha moderních měst. Jeho bujará a elegantní práce – od dvojice zaoblených mrakodrapů, jež spolu „tancují“ až po operní dům, který vypadá jako zasněžená hora – nám ukazuje krásu architektury vzdorující normám. Pusťte si inspirativní TED Talk.

Průvodce dřevem v architektuře

Milujete dřevo v architektuře? To se vám jistě bude hodit průvodce 15 nejoblíbenějšími druhy dřeva od Dezeen. Jasan, bambus, buk, borovice nebo cedr? Projděte si dech beroucí realizace z celého světa. Více zde.

Japonský beton a zeleň

Ateliér Sou Fujimoto Architects zrekonstruoval hotel v japonském Maebashi. Hotel ze sedmdesátých let byl od roku 2008 opuštěn a v rámci omlazení centra města investor architekty pověřil kompletní rekonstrukcí. Ti vybudovali velké atrium bohaté na přirozené světlo a plné zelených rostlin. Atrium protínají betonové trámy. Dokonalé spojení zeleně, betonu a světla najde spolu s rozhovorem s autory například na designboom.

Praha na energetické křižovatce 21. století

V úterý 20.4. proběhla online diskuze ohledně strategie v oblasti snižování emisí a přechodu na obnovitelné zdroje energie v našem hlavním městě.  Přechod hlavního města Prahy k využívání obnovitelných zdrojů není čistě ekologickou otázkou. Diskuze se zúčastnili zástupci vedení města, průmyslu i odborníci na životní prostředí. Záznam sledujte zde.

Bude mít Brno nový bulvár?

Široký bulvár, byty až pro patnáct tisíc lidí, zelené vnitrobloky i střechy. Právě dokončená uzemní studie jižní části Brna, konkrétně čtvrti Trnitá, určuje hlavní principy, podle kterých by se měla oblast v dalších letech ubírat. Kompletní studii najdete na webových stránkách Kanceláře architekta města Brna.

MINUTY z minulých týdnů:

XI. MINUTA - 16. 4. 2021

X. MINUTA – 9. 4. 2021

IX. MINUTA - 2. 4. 2021

VIII. MINUTA – 26. 3. 2021

VII. MINUTA – 19. 3. 2021

VI. MINUTA - 12. 3. 2021

V. MINUTA – 5. 3. 2021

IV. MINUTA – 26. 2. 2021

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU