Hostem pilotního dílu podcastu MINIMALIST(K)A je renomovaný designér a architekt Jiří Pelcl. Své zkušenosti ze čtyřicetileté kariéry nyní sdílí se studenty jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V nové podcastové sérii se designér podělil o svůj pohled na podobu malometrážního bydlení.
Tiny house ve stodole
Pro své syny designér navrhl obdobu tiny house ve stodole. „Důležitá je především příprava projektu se všemi detaily, materiálová příprava a skloubení kvality s cenou, samozřejmě také čas,“ radí všem, kteří se do takového projektu budu chtít také pustit.
Je ideál rodinného domu s bazénem a mnoha místnostmi přežitkem doby? Ptáme se Jiřího Pelcla, který z rozšiřování tohoto klišé viní především média. „Nejenom magazíny a časopisy, ale také obecně je bydlení prezentováno velmi formálně. Architekti a designéři hrozně dbají na formu, materiály, jak se tváří, jak velkoryse a čistě jsou k sobě přiřazeny. Právě ta formálnost mi vadí,“ vysvětluje.
Co se týče studentů, také pro ně je prý formální stránka důležitá, protože jsou ovlivněni médii. „Člověk jenom vybírá z nepřeberného množství a moc o tom nepřemýšlí. Hlavně aby to dobře vypadalo,“ říká Pelcl. Jaké by měly být schopnosti současných designérů, aby byli připraveni navrhovat domy a užitné objekty budoucnosti? „V prvé řadě by měli reagovat na technologie, které dokáží bydlení udržet na pokud možno co nejnižších nákladech,“ odpovídá.
Flexibilita a detaily
Malé domky by podle designéra měly být především flexibilní. „To znamená, že by ten dům měl mít možnost se rozšířit, když je to potřeba,“ vysvětluje. S flexibilitou se pojí také výběr materiálů, sám preferuje dřevo. „Je to úžasný materiál, který funguje v mnoha formách, nejenom jako klasická prkna,“ dodává.
Základem malometrážního bydlení je podle něj především dispozice a detaily. „Mělo by být vymyšlené dobře po funkční stránce. A je jedno, z jakého materiálu je kuchyňská deska,“ pokračuje. V budoucnu si designér dokáže představit kolonie tiny houses a potenciál vidí také v jejich sdílení: „Například sdílené společenské prostory by mohly nahradit nedostatek metrů čtverečních.“
Co lidi vede k izolaci v malých domcích uprostřed přírody? „Na jedné straně jsou sice izolovaní fyzicky, na druhé straně je tam ale příroda, která je těžko nahraditelná. Pro spoustu lidí má čím dál větší význam. K odcizení od ostatních může dojít také uprostřed velkého města,“ popisuje designér motivy bydlení v tiny houses.
Zajímá vás téma minimalistického bydlení? Chcete být první, komu pošleme informace o knize TINY HOUSE? Nechte nám svůj e-mail a jakmile knížka vyjde, dáme vám vědět.
Čtěte také:
Malé a udržitelné domky:
Částečnou energetickou soběstačnost si nyní přeje téměř každý