S výhledem na dominanty Českého středohoří a sama příliš nedominantní, to je rezidence kousek za Kostelcem nad Ohří. Výrazným prvkem domu je jeho intenzivní propojení s exteriérem, jednoduchost a velká pokora ke kontextu místa. Studio ADR navrhlo velkorysé rodinné bydlení s vinicí, stájí pro koně i hangárem pro helikoptéru.
Výhledy
Mezi obcemi Poplze a Kostelec nad Ohří se na místě současné stavby nacházel areál staré cihelny. Majitel se pro tento kousek země nadchl, když nad ním přelétal ve vrtulníku. Ihned jej koupil a oslovil tři architektonické ateliéry s myšlenkou obytného komplexu. Součástí zadání byla kromě vily také budova pro správce, vinice se sklepem, sportoviště, stáje pro koně a hangár pro helikoptéru. V malé architektonické soutěži zvítězilo studio ADR, které nadchlo s myšlenkou využití průhledů z domu směrem na panoramata Českého středohoří.
Díky poloze rezidence na nepatrné vyvýšenině nad řekou Malou Ohří a izolovanosti objektu od okolních sídel jsou ze všech prosklených stěn domu fantastické výhledy do krajiny. Byť se jedná o přízemní dům, z jeho centrální chodby se nabízí pohled na horu Říp a středověký hrad Hazmburk. Z jídelny a kuchyně se pak otevírá výhled na celé středohoří. A možná i díky skutečnosti, že se areál nachází na území přírodního parku Dolní Poohří, byl v dálkových pohledech kladen důraz na jeho nenápadnost.
Jednotlivé objekty jsou umístěny na pozemku v logickém uspořádání – domek správce u vjezdu do areálu, rodinný dům na hraně svahu s výhledem na České středohoří a současně na závětrné straně terénního zlomu. Mezi tyto objekty jsou osazeny ostatní novostavby jako vinný sklep či tenisové a volejbalové hřiště. Na jižní straně se rozprostírá vinice. Stranou, v nejvyšším místě pozemku leží budova stájí a hangáru doplněná o venkovní jízdárnu a heliport.
Horizontální řešení
Budovy jsou řešeny horizontálními hmotami s jednoduchými liniemi. Samotný dům je navržen jako přízemní stavba dlouhá více než 100 metrů. Výrazná horizontální hmota je členěná vpadlými krytými terasami, rytmicky dělícími siluetu objektu. Hmota domu je definovaná dvěma betonovými deskami – podlahou a stropem, mezi nimiž se střídá pět základních provozních celků objektu, které se otevírají na společnou terasu s funkčně oddělenými kouty. Zvláštní pozornost byla věnována také střeše – nabízí zajímavý pohled při příletu vrtulníkem.
Koncept řešení obytných celků tkví především v dispoziční a provozní jednoduchosti. Samotná vila je sice stavbou monolitické formy, nicméně architekti se v ní soustředili na detailní vyznění materiálu. Plášti budovy dominují cedrová prkna a pohledový beton. Solitérní kusy designového venkovního nábytku dodávají strohým liniím útulný pocit domova. Výraznou charakteristikou rodinného domu je atmosféra interiéru a jeho intenzivní propojení s exteriérem.
Rezidence Kostelec
Architektonické řešení: MgA. Aleš Lapka, MgA. Petr Kolář // ADR s.r.o.
Lokalita: Kostelec nad Ohří
Rok realizace: 2019
Zastavěná plocha: 1825 m²
Užitná plocha: 1003 m²
Plocha pozemku: 82 565 m²
Pozvání k rozhovoru přijal spoluzakladatel ateliéru ADR a spolutvůrce rezidence Kostelec, architekt Aleš Lapka.
Do jaké míry zde panovala autorská volnost a požadavky investora?
Investor si vybral náš návrh ze tří návrhů od dalších architektů, kdy jsme asi nejlépe splnili jejich představy. Pak už autorská volnost skončila a začali jsme naplňovat jejich požadavky.
Jak jste pracovali se spojovacími chodbami a čím je srdce domu?
Jedná se o jeden byt pro jednu rodinu. Páteří domu je osová chodba, která protíná celý dům napříč a na kterou jsou napojeny jednotlivé místnosti.
Jaké materiály vévodí interiéru?
Interiéru dominují čtyři základní materiály, kterými jsou přírodní kámen (travertin), beton, sklo a dřevo (přírodní dub). Podlaha je kamenná, stěny jsou z bílé sádrové omítky, celý strop je z pohledového betonu a dále mnoho prosklených stěn z čirého skla (například stěna mezi bazénem a chodbou). Převážná část nábytku je z přírodního dřeva, před okny jsou použity textilní závěsy a záclony v přírodních barvách.
Z domu zcela uchvátí výhledy do krajiny, ale zároveň jeho nenápadná výška a usazení v terénu. Bylo to dáno tím, že se nachází v přírodním parku, nebo tento fakt limitem pro stavbu nebyl?
Nebyl. Na tomto pozemku stával areál bývalé cihelny, z níž zůstal stát pouze komín, který bohužel nešel z technických důvodů zachovat. Komín se tak rozebral a staré cihly se použily na stavbu vinného sklepa. V územním plánu byl tento pozemek určen pro výrobu a průmysl – to jsme museli změnit. Výškové nebo objemové limity v podstatě nebyly žádné, museli jsme pouze respektovat podmínky ochrany přírody.
Je takový koncept stavby řešením pro volnou krajinu nebo dokonce chráněné celky?
Určitě ano, ale takové řešení je velmi náročné na okolní prostor a velikost pozemku, takže jej není možné obecně aplikovat ve všech případech.
Jaké další realizace ateliéru ADR budou brzy k vidění?
Nedávno jsme dokončili Hotel Stages v sousedství pražské O2 Arény. Pracujeme také na několika rezidenčních projektech v Praze a okolí, ale také v zahraničí a brzy se začne stavět podle našeho návrhu další domov s pečovatelskou službou “Zátiší” v pražské Hostivaři.
ADR
Architektonický ateliér ADR (Architektura Design Realizace) založili v roce 1996 Aleš Lapka a Petr Kolář. Jejich první spolupráce však započala již o pár let dříve na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ateliér se v současnosti zaměřuje na projekty staveb a rekonstrukcí. Na projektech interiérů úzce spolupracuje s výtvarnými umělci. Za více než 25 let své existence si architekti vytvořili vlastní rukopis, za kterým stojí téměř čtyřicetičlenný tým.
V roce 2014 získal ateliér hlavní cenu v kategorii interiér v soutěži Grand Prix architektů s projektem sítí prodejen Megapixel. V témže roce byl oceněn jejich projekt Velaa Private Islands cenou International Hotel Awards a o rok později cenou Luxury Travel Guide Awards. Javornická palírna byla v roce 2017 oceněna Klubem za starou Prahu. V roce 2018 získalo ADR ocenění za nejlepší národní olympijský dům v Pyeongchangu a projekt Pivovar Trautenberk byl oceněn Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR za citlivou rekonstrukci stavby v krajině.