Nevšední dům v Ostravě

Rodinný dům od ti2 architekti

Rodinný dům Ostrava
Foto: Martin Grobař

V ostravských Radvanicích vyrostl neobvyklý rodinný dům od ateliéru ti2 architekti. Jeho netradiční tvář spočívá v přízemním řešení, které však má tři výškové úrovně. Důvodem je svažitý starý sad, do nějž byl dům zasazen. Opláštění trapézovým plechem u rodinného domu také zaujme. Ač plech působí studeným dojmem, nenechte se mýlit, uvnitř se totiž ukrývá pravé teplo domova.

Chladný exteriér

Nevýhodu svažitého pozemku a přání majitelů na přízemní objekt přetavili architekti v netradiční řešení. Dům na třech úrovních terasovitě kopíruje terén a zůstává nízkou podlouhlou hmotou působící přirozeným dojmem. Budova je doslova obalena do odolného trapézového plechu, který je na delších stranách prolomen okny a doplněn lapidární hmotou vstupu do suterénu. Jednoduchý půdorys protáhlého obdélníku spolu se strohým opláštěním evokují spíše stavbu techničtějšího charakteru, i přesto domu nechybí útulnost.

Příjemný interiér

Do domu lze vstoupit z obou kratších stran, které na jedné delší straně ústí do neprůchozí chodby. Z chodby se dá dostat také do venkovního závětří vstupu a do sklepa. Co se týče interiéru, ten má díky oknům v každé místnosti dostatek světla, což spolu s volbou světlých tónů, vytváří příjemný pobytový prostor. Architekti volili kombinaci bílé barvy se světlou březovou dýhou, jež se objevuje na vestavěném nábytku a na dveřích.

Interiér je rozdělen do tří částí s různou výškou podle konkrétního využití. Vnitřní prostory jsou proto půdorysně striktně zónovány a pod téměř třicet metrů dlouhou pultovou střechou ukrývají proměnlivou výšku od intimních 2,3 m až po velkorysých 3,5 m. Konkrétně od spací části se třemi ložnicemi, přes obývací část po velkou kuchyň s jídelnou, ze které vedou posuvné dveře ven na malou terasu s grilem. V budoucnu se na pozemku počítá s dostavbou garáže a zahradního přístřešku.

Architektonické řešení: Ing. arch. Tomáš Kozel, Ing. arch. Kamil Měrka // ti2 architekti

Lokalita: Ostrava – Radvanice

Rok realizace: 2020

Zastavěná plocha:  227 m²

Obestavěný prostor: 974 m²

„Za největší profesní milník považujeme asi letošní rok, kdy se po osmi letech od první skici podařilo „dokončit“ a publikovat dům v Radvanicích, který byl nominován do České ceny za architekturu i Grandprix architektů,“ říká v rozhovoru architekt Tomáš Kozel.

Základem domu je jeho kopírování terénu a přízemnost. Co vás přimělo k tomuto řešení?

Tvar a prostorová koncepce domu byla ovlivněna dvěma faktory: tím prvním byla morfologie a orientace pozemku a tím druhým byl požadavek investora na přízemní dům, což však bylo splněno tak napůl. Dům sice přízemní je, ale má po své délce tři výškové úrovně, vždy o rozdílu 0,9 m, kdy z každé z těchto úrovní je možno vyjít na zahradu.

Jeden z výrazných prvků domu je plochá střecha. Přemýšleli jste o jejím využití např. ozelenění, fotovoltaika?

Ve skutečnosti se jedná o jednu dlouhou pultovou střechu. O jejím ozelenění jsme diskutovali jak mezi sebou, tak s investory. Na téměř 3000 m² pozemku jsme nepotřebovali snižovat koeficient pro dešťové vody, navíc střešní plocha není s výjimkou velké vzdálenosti viditelná. Proto jsme se i přes pozitivní aspekty zelené střechy od její realizace rozhodli upustit. Téma fotovoltaiky a vlastně i solárů jsme tehdy (v roce 2013) snad ani neotevírali. Orientace sklonu pultové střechy čistě na sever není pro použití těchto technologií vhodná.

Na první pohled upoutá strohost pláště domu a útulnost interiéru. Byl to Váš hlavní záměr?

To, aby dům z venku působil stroze, určitě záměr byl. Představovali jsme si lapidární formu hranolu položeného v ovocném sadu. K tomu nás zajímalo vnímání kontrastu atmosféry domu z exteriéru a interiéru. Stejně jako nás zajímá vytváření různých atmosfér uvnitř stavby. Díky pultové střeše se sklonem po délce domu může uživatel zažívat intimní prostory se světlou výškou místností začínající na 2,3 m i velkorysou světlost téměř 3,5 m.

Fasáda je pro rodinné domy z netradičního materiálu, jaký to má důvod?

Primárním důvodem byl apel investorů na odolnou a lehce čistitelnou fasádu. To, že jsme nakonec zvolili trapézový plech ve své přirozené podobě, vyšlo z kontextu místa a našeho výtvarného záměru. Navíc se jedná o lokálně vyráběný, lehce dostupný materiál za přijatelné finanční náklady.

Jak dlouho funguje Váš ateliér a jaké jsou jeho nejdůležitější milníky?

První studii jsme jako ti2 architekti vypracovali v roce 2011 a shodou okolností to bylo pro investory, o jejichž domě se bavíme. Tehdy však šlo o rekonstrukci jejich původního domu, ze které nakonec sešlo, protože se rozhodli postavit si dům nový.

Za největší profesní milník považujeme asi letošní rok, kdy se po osmi letech od první skici podařilo „dokončit“ a publikovat dům v Radvanicích, který byl nominován do České ceny za architekturu i Grandprix architektů, kde navíc realizace kapličky Čtyř svatých získala čestné uznání.

Na jakých projektech pracujete a jaké máte plány do budoucna?

Aktuálně pracujeme na projektech pro naše rodné vsi. Na Ostravsku projektujeme rekonstrukci obecního úřadu a v okolí Chrudimi volnočasový areál. Máme rozpracované projekty dvou bytových domů v Ostravě, studii na rekreační areál v Beskydech a několik rodinných domů a interiérů, komerčních i bytových.
Rádi bychom si našli čas na větší účast v architektonických soutěžích. Důležité je, aby nám naše práce dávala smysl a stále nás bavila. Jiné konkrétní cíle si nedáváme.


Další krásné domy:

Rodinný dům Lhotka

Česká cena za architekturu 2021

Vila s fontánou

Atelier Štěpán: Vila Vnitřní krajina

Dům na Kozině

Dům plný světla

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU